Patikimiausias ledas būna žiemos pradžioje
Tvirčiausias ledas ant Lietuvos ežerų užsitraukia žiemos pradžioje. Ant jo galima laisvai lipti, čiuožti pačiūžomis.
„Ledo storis ir ledo tvirtumas – neturi nieko bendro. Pats patikimiausias ir tvirčiausias yra jaunas ledas. Įsivaizduokim, ruduo, vieną gražią naktį, pykšt, šaltis ir pradeda storėti ledas. Jis užsitraukia ir storėja, pasidaro geri 5 cm ir jis būna jaunas, reiškia lankstus, jį nelabai pramuši, bent jau neprasmuksi, gali ant jo čiuožinėti pačiūžomis“, – kalbėjo sinoptikas Naglis Šulija.
Dabar ant ledo lipti pavojinga
Kuo labiau priartėjame prie ateinančio pavasario šilumos, lietaus, tuo didesnė tikimybė įlūžti lipant ant ežerų.
„Taip yra todėl, kad lede esančiais mikrokapiliarais lietaus vanduo, kuris turi teigiamą temperatūrą, smelkiasi gilyn. Tuomet toks 20 -30 cm ledas lengvai sutrūkinėja į smulkias adatas ir jų būna pilnas visas ežero plotas, tad kai atsistoji ant tokio ledo, jis subyrą į košę. Tai yra labai pavojingas ledas. Ir dar kuo arčiau pavasario, tuo dažniau lis, ta šiluma kaitaliosis ir jis bus vis pavojingesnis“, – kalbėjo sinoptikas.
Bet ar ant tokio ledo lipti galima?
Ant tokio ledo lipti, tikrai negalima.
„Ar ant tokio ledo lipti galima? Taip galima, tik parašius testamentą ir padavus meškeriotojo žmonai. Eik, brangusis, aš tavęs nelaikau, testamentą parašyk ir drožk meškerioti į sveikatą. Dažnai girdime, kad klastingas ledas pasiglemžė žvejo gyvybę, tačiau jis nėra klastingas žvėris laukiantis naivuolių“, – kalbėjo Naglis Šulija.
Ledo storis
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis Tauragno ežero ledo storis siekia 25 cm, sniego ant ledo nėra, jis yra tinkamai užšalęs. Totoriškių ežeras Trakuose taip pat yra užšalęs, jo ledo storis siekia 26 cm. Kauno marios – Darsūniškyje taip pat padengtos ledu, jis siekia 18 cm. Nemuną Nemajūnuose dengia ledas su properšomis, jos storis 8 cm. Nemuną Smalininkuose taip pat dengia ledas su properšomis, jo storis tik 5 cm. Kuršių mariomis ties Vente ir Nida plaukia dreifuojantis ledas.