Vidaus ligų klinikos gydytojo, profesoriaus A. Unikausko teigimu, didelio, tačiau jokiu būdu ne nutukusio pilvo problema gali būti ir pilvo viduje, ir jo išorėje.
Išsipūtusio pilvo priežastys
Padidėjęs pilvas, pirmiausiai, gali būti dėl žarnyne lėtai rusenančio uždegimo.
„Antroji problema – bakterijų išbujojimas plonojoje žarnoje. Pagrindinė jų masė turi būti storojoje žarnoje. O jos įsikūria plonojoje žarnoje, ten, kur jų neturėtų būti, ten, kur biocheminė aplinka visiškai kita. Tokiu atveju, žmogus vaikšto išpūstu pilvu“, – aiškina profesorius.
Trečioji priežastis, pasak A. Unikausko, yra susijusi su mažu skrandžio sulčių rūgštingumu. Gydytojas primena, kad maisto virškinimas prasideda dar kramtant, tačiau, visgi, didžioji virškinimo dalis įvyksta skrandyje:
„Jeigu pirma grandinė sutrinka, visas kitas virškinimas maisto plonojoje žarnoje ir paskui likę procesai storojoje žarnoje išsiderina. Pilvas išpūstas, didelis ir nieko negalite su tuo padaryti.“
Yra ir ketvirta problema – maisto netoleravimas. „Jeigu turite nors vieną iš mano išvardintų negalavimų, turėtumėte susirūpinti“, – įspėja.
Kaip sumažinti pilvą?
Anot profesoriaus A. Unikausko, norint turėti gražų, plokščią pilvą gali padėti: protarpinis badavimas, visiškas cukraus atsisakymas, nes jis yra maistas bakterijoms, taip pat produktų, kurie dirgina žarnyną, atsisakymas ir valgymas „švariai“.
„Sakydamas „švariai“, turiu galvoje tikrą maistą“, – paaiškina savo mintį.
Išlaikyti bei padėti turėti gražų, neišsipūtusį pilvą, gali ir tam tikri pratimai. Kad pilvas būtų lygus, reikia treniruoti ne tik tiesiuosius, bet ir įstrižuosius pilvo raumenis, kadangi jie laiko pilvą suimtą tarsi su įtvaru.
Visgi, bet kokių pratimų, skirtų pilvo presui, gydytojas aklai nerekomenduoja daryti. Pasak prof. A. Unikausko, nereikėtų daryti tų pratimų, kurių metu reikia kilnoti kojas:
„Ką aš patarčiau, tai nekilnoti kojų, nes ten jau įjungiamas yra klubinis juosmens raumuo, kurio per didelė apkrova galiausiai gali sukelti nugaros skausmus. Kojų kilnojimas – netinkamas pratimas.“
Tačiau kokius pratimus tuomet galima daryti? Laidos metu gydytojas pasidalino net 4 pratimais.
Norint atlikti pirmąjį pratimą jums prireiks kėdės. Kad išsyk galėtumėte imtis ir antrojo pratimo, verčiau rinkitės kėdę su porankiu. Taigi, atsisėskite ant kėdės ir ištieskite rankas į priekį, priešais save.
Tuomet pasilenkite į priekį ir iškvėpkite. Įkvėpkite tik tuomet, kai lenksitės atgal. Pakartokite šį pratimą 15 kartų, o darydami jį, pabandykite įtraukti pilvą. Taip dar labiau pajusite pilvo raumenų susitraukimą.
Antrajam pratimui reikės atsiremti alkūnėmis į ranktūrį, kojas šiek tiek ištiesti į priekį ir pakelti dubenį. Pradžioje galite tokioje padėtyje pabūti 15 sekundžių, įpratus prailginti iki 20 sek., o galiausiai maksimaliai iki 30 sek.
„Jeigu jūs pajusite, kad jums taip yra per sunku, tiesiog susiraskite aukštesnę kėdę pradžioje, kol įprasite, tada kėdę galima pažeminti. Ir taip tris kartus. Štai tą dieną jūs jau tą raumenį apkrovėte ir tai tikrai bus veiksminga“, – dalinasi laidos vedėjas.
Nors tokie pratimai ir gali pasirodyti menkaverčiai, visgi, jie yra itin veiksmingi, todėl neskubėkite jų pervertinti. Norint atlikti trečiąjį pratimą teks atsistoti, sukabinti rankas ir iškelti alkūnes pečių lygyje. Tuomet, iškvepiant orą, reikės suktis į priešingą pusę ir taip pratimą kartoti keičiant puses.
Ketvirtas pratimas, anot gydytojo, skirtas tiems, kurie turi problemų su pilvo raumenimis. Kad būtų galima jį atlikti reikės jogos kilimėlio.
Atsisėskite ant kilimėlio, sulenkite kojas per kelius, laikykitės už jų rankomis ir lėtai leisdamiesi gulkite ant nugaros. Šis pratimas atvirkščias dažno daromiems atsilenkimas, čia reikia ne atsisėsti, o gultis, nugarą tarsi ridenti. Pakartokite pratimą kelis kartus. Jei norite jį pasunkinti, galite sukryžiuoti rankas ant krūtinės arba sudėti jas už galvos.
Imbiero vanduo
Be pratimų plokščiam pilvui gali pagelbėti ir vienas gėrimas, kurį profesorius A. Unikauskas ragina gerti. Pasak jo, didžiulės naudos organizmui turi imbiero vanduo, kadangi imbieras padeda slopinti uždegimus ir stresą organizme, saugo kraujagysles, sureguliuoja cukraus kiekį organizme.
„Kaip pasigaminti imbiero vandenį? Į litrą verdančio vandens suberkite maždaug nykščio dydžio smulkintą imbiero šaknį ir pavirus penkias minutes išjunkite viryklę.
Palikite 10 min. pastovėti, nukoškite ir gerkite kaip jums labiau patinka: šiltą arba šaltą, jeigu mėgstate, įsidėkite citrinos griežinėlį“, – paaiškina profesorius.
Be to, gydytojas pabrėžia, kad imbiero vandenį reikėtų gerti ant tuščio skrandžio, pavyzdžiui, rytais arba 15-20 min. prieš valgį. Pastaruoju atveju imbiero vanduo suteiks greitesnį sotumo jausmą valgant, geriau jausitės, visai dienai pagerės medžiagų apykaita.
Visą laidą „Kviečiame daktarą“ ir dar daugiau naudingų patarimų pamatysite laidos įraše, esančiame straipsnio pradžioje.