Tirpstančių rankų ir kojų pojūtį gali sukelti ne viena priežastis. Gydytojas Jokūbas Fišas tv3.lt portalo skaitytojams papasakojo, kad šį jausmą sukelia kelios struktūros.
„Tai, visų pirma, yra kraujagyslinė patologija, nes kraujo tėkmė kraujagyslėse susilpnėjusi. Tai gali sukelti rankų ir kojų šalimą arba užtirpimą. Kai kuriais atvejais, dar ir nusilpimą“, – atskleidė neurologas.
Galūnių tirpimo priežastys
Tačiau tai ne vienintelė priežastis. Dar neretai medikų praktikoje pasitaiko situacijų, kuomet galūnių tirpimą sukelia Reino sindromas. Gydytojas J. Fišas paaiškino, kad Reino fenomenas pasižymi kraujagyslių spazmais galūnėse.
„Pavyzdžiui, du balti pirštai, trys raudoni. Tada raudoni tampa baltais, o balti – raudonais. Tai sukelia tirpimą. Ši būklė nemaloni, bet nepavojinga ir gydytina“, – kalbėjo neurologas.
Taip pat galūnių tirpimas gali būti išsėtinės sklerozės arba smegenų kraujotakos sutrikimo priežastimi. J. Fišas perspėja, kad dėmesys galūnių tirpimui turi būti paskirtas nedelsiant.
Dar gydytojas mini tunelinį sindromą. Neurologas paaiškina, kad tuomet nervas yra užspaudžiamas galūnės padidėjusių audinių. „Tokiais atvejais reikalinga greita diagnostika ir adekvatus gydymas“, – pabrėžė jis.
Dar viena iš neurologo praktikoje dažnai atsirandančių priežasčių yra susijusi su polineuropatija. Gydytojas J. Fišas paaiškino, kad tuomet sutrinka periferinių nervų veikla.
„Tai, pavyzdžiui, plaštaką nervuoja trys nervai, o pėdą – du. Kada yra nervų pakeitimas, tai toks fenomenas, kaip užtirpimas, yra labai dažnas“, – paaiškino neurologas.
Polineuropatiją iššaukia ligos ir priklausomybės
Su polineuropatijos atvejais neurologas susiduria itin dažnai, dėl to paaiškino, kokiomis ligomis sergant ir kokių priklausomybių turint galima tikėtis susirgti šia liga.
Viena iš ligų, kurios pasekmė polineuropatija – pirmojo arba antrojo tipo cukrinis diabetas. Tokia polineuropatija turi savo pavadinimą – diabetinė polineuropatija.
„Tai tokia diabeto komplikacija, kuri turi būti gydoma ir gydoma. Ir nepasakyčiau, kad neišgydoma. Ją galima apgydyti, palengvinti“, – pasakojo J. Fišas.
„Kita polineuropatijos priežastis yra alkoholinė. Tiems, kas mėgsta pilt į dūdą ir pila nemažai, dar turi genetinį polinkį į ligą, irgi išsivysto polineuropatija, kuri pasireiškia tirpimu.
Ir, galiausiai, nusilpsta jau ne tik jutiminiai simptomai, bet ir motoriniai: nusilpsta kojos ir rankos. Tada eina, kojas aukštai kelia, šlepsi girtuokliai, kuriems yra alkoholinė polineuropatija“, – peikė neurologas.
Jis pridūrė, kad tokia polineuropatijos forma gali tapti ir kitų toksinių medžiagų lėtinės intoksikacijos pasekme. Ypač tų, kurie veikia centrinę nervų sistemą arba periferinius nervus.
Atskleidė, kada verta sunerimti
Nors su galūnių tirpimu susiduriame kiekvienas, tačiau dėl to skubėti nerimauti nereikėtų. Gydytojas J. Fišas paaiškino, kada galima sau padėti pačiam, o kada vertėtų kreiptis į gydytojus.
„Kartais galūnės tirpsta dėl fizinio aktyvumo ar atsipalaidavimo trūkumo. Tuomet reikia gydytis tomis pačiomis priemonėmis, kurių stygius sukelia simptomą: sportuoti, būti gryname ore, grūdintis. Plius minus teisingai maitintis, medituoti, atsitraukti nuo nuolatinės savianalizės“, – patarė specialistas.
Tačiau jeigu įvairios atpalaiduojančios praktikos, sportas ir bendras gyvenimo rutinos keitimas nepadeda, tuomet vertėtų imtis veiksmų. Gydytojas J. Fišas tuomet siūlo keliauti pasitikrinti pas specialistus.
Neurologas nuramina, kad šių laikų medicina yra pakankamai pažengusi ir gali padėti žmogui: „Šiais laikais tirpimo priežasčių diagnostika yra įmanoma. Galima paskirti adekvatų gydymą“.