Rasa (vardas redakcijai žinomas) pasakojo, kad jos tėtis jau kurį laiką savimi pasirūpinti nebegalėjo – jį prižiūrėjo jo žmona. Kovo 22 dieną vyrui sutriko kvėpavimo ir širdies ritmas, jis pradėjo mėlti, todėl iškviesta greitoji vyrą išvežė į Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninę.
„Atvykusi greitoji jam iš karto suleido raminamųjų ir išvežė. Tiek mama jį ir tematė“, – sakė Rasa.
Pasak vyro dukters, tėtis ligoninėje praleido savaitę – jis buvo gydomas nuo plaučių uždegimo. Pirmadienį vyrą turėjo išleisti į namus, tačiau jo žmonai pasirūpinti vyresnio amžiaus vyru darėsi sunku – ypač ją išgąsdino dar stipriau sušlubavusi vyro sveikata, todėl buvo nuspręsta kreiptis į slaugos namus ir ieškoti profesionalios priežiūros.
Po savaitės, antradienį, vyrą iš ligoninės pervežė į slaugos namus. „Mama nuvažiavo pažiūrėti, kaip jis laikosi, ir ji buvo šoke. Jis gulėjo paslikas, sudžiūvęs, geltonas, dejavo iš skausmo. Slaugos namų daktaras sakė, kad jie nėra matę taip nualinto žmogaus.
Paskambinu mamai, ji verkia, bet daktarai tikėjosi jį „atstatyti“, statė lašelines. Sakė, kad ketvirtadienį galėsime jį aplankyti. Bet viskas, trečiadienį ryte jis numirė. Po ligoninės jo atstatyti jau nebesugebėjo“, – pasakojo Rasa.
Iš ligoninės – dar blogesnės būklės
Mirusio vyro dukra Rasa sako suprantanti, kad lankyti ligoninėje gulinčių artimųjų negalima dėl rizikos užkrėsti personalą ar pacientus koronavirusu, o telefono vyras neturėjo, nes dėl jį kamavusios demencijos nebūtų mokėjęs juo naudotis, todėl prisiskambinti ir pasiklausti apie vyro būklę, pasakojo Rasa, buvo bandoma į ligoninę.
„Mamai ypač skausminga buvo, nes ji žinojo, kad jį reikia pamaitinti, pakeisti sauskelnes, perrengti. Ta savaitė buvo košmariška. Seselėms beveik neįmanoma prisiskambinti, o prisiskambinus išgirdome, kad daktarei neskambinkit, ji užsiėmusi, tėčiui viskas gerai“, – pasakojo moteris.
Moteris sakė tikėjusi, kad ligoninės personalas prižiūrės savimi pasirūpinti negalinčiu vyru, tačiau vyro anūkė Kristina (vardas redakcijai žinomas) teigė, kad tėtis iš ligoninės buvo paleistas blogesnės būklės, nei prieš į ją patekęs.
„Pasirodo, į globos namus jis buvo atvežtas su temperatūra, dar blogesnės būklės nei prieš atvežant į ligoninę, su purvinais, nuo pat pirmos dienos nepakeistais drabužiais, o švarūs drabužiai, kurie buvo maišelyje, net neatidaryti, nenaudoti.
Jis buvo apsvaigintas raminamais, dejavo iš skausmo ir, pasirodo, bado. Jam niekas normaliai nedavė valgyti visą laiką, kol buvo ligoninėje“, – išgyvenimais dalijasi Kristina.
Šeimai nesuprantama mirties priežastis
Moterys pasakojo, kad vyras savaitę buvo gydomas nuo plaučių uždegimo. Peršvietus plaučius ir įsitikinus, kad jis sveikas, vyras buvo perkeltas į slaugos namus. Rasa sako, kad išrašyti tėtį iš ligoninės skubos tvarka nėra prašiusi, pasak jos, to nedarė ir vyro žmona.
„Laikė ligoninėje, gydė plaučių uždegimą antibiotikais bei kitais vaistais. Neva pagerėjus būklei, peršvietus plaučius, parodyta, kad uždegimo nebėra ir dėl man nesuprantamos priežasties išrašė dieduką į senelių globos namus „pasveikusį“, – pasakojo vyro anūkė.
Vis dėlto ji stebėjosi, kodėl nuo plaučių uždegimo pasveikusio vyro mirties liudijime tiesiogine mirties priežastimi įrašyta abipusė hipostatinė pneumonija, ir sakė, kad mano, jog mirties priežastis yra kita.
„Dėl šių tuo metu dirbusio personalo klaidų ir nepriežiūros mano diedukas mirė iš bado kovo 31 dienos rytą slaugos namuose, atsikankinęs vizito ligoninėje metu, išėjo iš šio neteisingo pasaulio. Dieduko mirties priežastis įrašyta kaip abipusė hipostatinė pneumonija, bet juk jį išleido iš ligoninės peršvietę plaučius“, – pasakojo Kristina.
„Skaudžiausia, kad jie karus, pokarius pragyvenę, ir kaip ligoninėje net valgyti žmogui nepaduoti... Padeda ant staliuko maistą, po 20 min. ateina ir pasiima, niekas nežiūri, ar valgei, ar ne“, – pridūrė dukra Rasa.
Ligoninė kaltinimus vadina šmeižtu
Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė pateikė raštišką atsakymą ir su kaltinimais nesutinka. „Paaiškiname, kad pacientas Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje buvo gydytas 2021 metų kovo 22-30 dienomis, jis buvo atvežtas GMP transportu. Pacientas buvo negebantis savarankiškai tenkinti poreikių (pats nevalgė, naudojo sauskelnes, turėjo daug lėtinių ligų, taip pat ir pragulų), nekalbantis.
Vertinant paciento būklę, buvo nustatytas karščiavimas, dusulys, beprasidedantis plaučių uždegimas. Pacientas buvo stacionarizuotas įvertinus jo lėtines ligas, esamą būklę ir ypač jo socialines galimybes pasveikti (medicininiuose dokumentuose nurodyta, kad buvo slaugomas ligotos žmonos)“, – rašoma ligoninės atsakyme.
„Vertinant medicininėje dokumentacijoje nurodytus duomenis, atliktus laboratorinius ir diagnostinius tyrimus, reguliarias gydytojų apžiūras, skirtą ir pagal būklę koreguotą gydymą, slaugos paslaugų duomenis, neturime pagrindo teigti, kad ligoninėje Pacientas nebuvo tinkamai gydytas ir /ar slaugytas.
Apie Paciento sveikatos būklę domėjosi jo žmona, todėl gydanti gydytoja suteikdavo informaciją. Paciento žmona jokių nusiskundimų ligoninės personalui neišsakė, nurodydama, kad, yra nesveika ir nepajėgia slaugyti namuose savo vyro“, – rašoma ligoninės pateiktame atsakyme.
„Pacientui 2021-03-29 buvo pakartota plaučių rentgenograma, ir pneumonija nebuvo nustatyta.
2021-03-30 artimųjų pageidavimu, skubos tvarka, Pacientas buvo išrašytas iš ligonines, perkeliant ji i VšĮ Alytaus fizininės medicinos, sporto ir rebilitacijos centrą. Kadangi Pacientas nekarščiavo, kraujo rodikliai buvo pagerėję (nebuvo uždegiminiai), todėl nesant sveikatai grėsmingos būklės požymių, Pacientui buvo iškviestas ligoninės GMP transportas ir pervežtas slaugymui į slaugos paslaugas teikiančią įstaigą.
Patvirtiname, kad pervežant Pacientą, nei paciento žmona, nei dukra nedalyvavo, todėl elektroniniame laiške nurodyta informacija apie jo būklę ir išvaizdą galimai neatitinka tikrovės ir yra melaginga. Suprantama, kad Pacientas buvo pervežtas aprengtas asmeniniais rūbais, kuriuos jis turėjo. Jam taip pat buvo nustatytos gydymosi tęstinumo rekomendacijos“, – rašoma atsakyme.
„Duomenų, kodėl mirties liudijime nurodyta, kad vyras mirė dėl abipusės hipostatinės pneumonijos, komentuoti negalime dėl informacijos stokos, tačiau manytina, kad mirties liudijimas išrašytas nurodant klaidingą diagnozę, nes nurodyti mirties priežastį – hipostatinę pneumoniją nebuvo medicininio pagrindo. Paaiškiname, kad pneumonijos diagnozė patvirtinama plaučių rengenograma, o slaugos įstaigoje nėra rentgeno įrangos“, – aiškinama atsakyme.
„Pagristų abejonių dėl atitikimo tikrovei kelia ir Skaitytojos informacija, kad „tėtį aplankyti atvykusi mama nustebo, koks nusilpęs vyras buvo po savaitės, praleistos ligoninėje, jį kamavo skausmai, jis buvo nevalgęs“. Kadangi nežinoma, kada Pacientas buvo lankomas, todėl negalime objektyviai pakomentuoti Skaitytojos išsakytų minčių. Atkreipiame dėmesį, kad remiantis SAM įsakymu, pacientų lankymas slaugos įstaigose yra draudžiamas karantino laikotarpiu.
Apibendrinant manytume, kad Skaitytoja, perpasakodama kitų asmenų išsakytas mintis, klaidina Jus ir skleidžia šmeižikiškas nuomones apie ligoninę“, – rašoma atsakyme.