Skydliaukė yra endokrininė liauka, esanti kakle, kuri gamina tiroksiną ir trijodtironiną – du hormonus, atsakingus už gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų, įskaitant energijos lygio, svorio reguliavimo, kūno temperatūros ir medžiagų apykaitos, kontrolę.
Per mažas arba per didelis šių svarbių hormonų kiekis gali sukelti skydliaukės ligas, kurioms gali būti būdinga nepakankamai aktyvi arba pernelyg aktyvi skydliaukė.
Skydliaukės ligomis serga daugybė žmonių visame pasaulyje, tačiau statistika rodo, kad moterys šiomis ligomis serga net 5-10 kartų dažniau nei vyrai.
Sutrikusią skydliaukės veiklą išduodantys ženklai
Jei skydliaukė neišskiria pakankamai hormonų, tai vadinama hipotiroze, o hipertirozė nusako pernelyg aktyvią skydliaukės veiklą, rašo mirror.co.uk.
Medicinos specialistai pasidalijo patarimais, į kokius simptomus būtina atkreipti dėmesį ir negalima praleisti pro akis – juos būtina pastebėti laiku.
Ekspertai įspėjo: „Savo praktikoje matome, kad sutrikus skydliaukės veiklai atsiradę požymiai gali turėti įtakos jūsų kasdieniam gyvenimui.
Nuovargis ir raumenų skausmai yra dažni požymiai, kad galite sirgti skydliaukės ligomis, taip pat jautrumas esant šaltai ar karštai temperatūroms. Taip pat žinoma, kad nepakankamai aktyvi skydliaukė daugeliui sergančiųjų sukelia depresiją.
NHS duomenimis, vyresnio amžiaus žmonėms, kurių skydliaukės veikla sulėtėjusi, gali padidėti atminties praradimo rizika, o vaikams iki lytinio brendimo gali sulėtėti vystymasis.
Pernelyg aktyvi skydliaukė taip pat gali pasireikšti kaklo patinimu dėl padidėjusios skydliaukės. Šis patinimas paprastai būna neskausmingas, tačiau gali atsirasti kosulys, pasunkėti kalbėjimas, pasireikšti švokštimas kvėpuojant.“
Asmenims, kurie įtaria, kad jų skydliaukės veikla gali būti sutrikusi, patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali atlikt skydliaukės funkcijos tyrimą, kurio metu bus paimtas kraujo mėginys ir nustatytas skydliaukės hormonų kiekis.
Sveikatos ekspertai taip pat pridūrė: „Jei bus nustatyta, kad jūsų skydliaukės veikla sutrikusi ir negamina pakankamai hormonų arba jų gamina per daug, gydytojas galės skirti atitinkamą gydymą.“
Genetika yra labai svarbus veiksnys, lemiantis skydliaukės ligų išsivystymą, tad jei jūsų artimas šeimos narys serga, jums rizika susirgti yra didesnė.
Tačiau yra dalykų, kuriuos galite padaryti, kad apsaugotumėte skydliaukę – meskite rūkyti, jei tai darote, nes cigarečių dūmuose yra toksinų, kurie keičia skydliaukės veiklą.