Kepenys yra atsakingos už tam tikrus organizmo procesus – nuo baltymų, cholesterolio ir tulžies gamybos iki vitaminų, mineralų ir net angliavandenių kaupimo.
Jos taip pat skaido toksinus, pavyzdžiui, alkoholį, vaistus ir natūralius šalutinius medžiagų apykaitos produktus. Norint išsaugoti sveikatą, svarbu palaikyti gerą kepenų būklę, rašo healthline.com.
Štai kokius produktus patartina vartoti kad kepenys būtų sveikos.
1. Kava
Kava yra vienas geriausių gėrimų kepenų sveikatai palaikyti.
Tyrimai parodė, kad kava padeda apsaugoti kepenis nuo ligų net ir tiems žmonėms, kurie jau turi su šiuo organu susijusių sveikatos problemų.
Pavyzdžiui, 2016 m. Nacionalinio sveikatos instituto atlikti tyrimai parodė, kad kavos gėrimas padeda sumažinti cirozės, arba nuolatinio kepenų pažeidimo, riziką žmonėms, sergantiems lėtinėmis kepenų ligomis.
Pasak 2016 m. tyrimų apžvalgos, kava ne tik teigiamai veikia kepenų ligas ir uždegimą, bet ji taip pat gali sumažinti riziką susirgti paplitusia kepenų vėžio rūšimi. Tyrėjai nustatė, kad kavos vartojimas yra netgi susijęs su mažesne mirties rizika žmonėms, sergantiems lėtinėmis kepenų ligomis. Didžiausia nauda pastebima žmonėms, kurie kasdien išgeria ne mažiau kaip 3 puodelius kavos. Kava užkerta kelią riebalų ir kolageno kaupimuisi, teigiama 2016 m. apžvalgoje. Riebalai ir kolagenas yra du pagrindiniai kepenų ligų žymenys.
Kava taip pat didina antioksidanto glutationo lygį. Antioksidantai neutralizuoja kenksmingus laisvuosius radikalus, kurie natūraliai susidaro organizme ir gali pažeisti ląsteles.
2. Arbata
Arbata nuo seno yra laikoma naudinga sveikatai, tačiau įrodyta, kad ji gali būti ypač naudinga kepenims.
2020 m. apžvelgus 15 tyrimų nustatyta, kad žalioji arbata sumažino kepenų fermentų kiekį žmonėms, sergantiems nealkoholine suriebėjusių kepenų liga.
Kito tyrimo išvados buvo panašios – jose skelbiama, kad 12 savaičių vartojant žaliosios arbatos ekstrakto papildus gerokai sumažėjo kepenų fermentų alanino aminotransferazės (ALT) ir aspartato aminotransferazės (AST) kiekis žmonėms, sergantiems nealkoholine suriebėjusių kepenų liga.
Be to, 2017 m. tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad žmonės, kurie gėrė žaliąją arbatą, rečiau sirgo kepenų vėžiu. Mažiausia rizika buvo pastebėta žmonėms, kurie kasdien išgerdavo keturis ar daugiau puodelių.
Tačiau kai kurie žmonės, ypač turintys kepenų problemų, prieš vartodami žaliąją arbatą kaip maisto papildą turėtų būti atsargūs ir pasitarti su gydytoju.
Buvo keletas pranešimų apie kepenų pažeidimus, atsiradusius vartojant papildus, kurių sudėtyje yra žaliosios arbatos ekstrakto.
3. Greipfrutai
Greipfrutuose yra antioksidantų, kurie natūraliai apsaugo kepenis. Du pagrindiniai greipfrutuose esantys antioksidantai yra naringeninas ir naringinas.
Yra žinoma, kad apsauginis greipfrutų poveikis pasireiškia dviem būdais – mažina uždegimą ir apsaugo ląsteles.
Remiantis 2023 m. analize, tyrimai taip pat parodė, kad šie antioksidantai gali padėti sumažinti kepenų fibrozės vystymąsi. Kepenų fibrozė yra žalinga būklė, kai dėl lėtinio uždegimo kepenyse kaupiasi per didelis jungiamojo audinio kiekis.
Pažymima, kad buvo tirtas tik pačių greipfrutų ar greipfrutų sulčių, o ne jų sudedamųjų dalių poveikis. Be to, remiantis 2023 m. analize, beveik visi greipfrutuose esančių antioksidantų tyrimai buvo atlikti su gyvūnais.
Nepaisant to, dabartiniai duomenys rodo, kad greipfrutai gali būti naudingi kepenų sveikatai, nes padeda išvengti pažeidimų ir uždegimų.