• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kraujo krešuliai (trombozė) – svarbi tema tiek medicinai, tiek visuomenės sveikatai. Kraujo krešuliai gali būti pavojingi, ypač jei jie susiformuoja netinkamoje vietoje ir netinkamu laiku.

Kraujo krešuliai (trombozė) – svarbi tema tiek medicinai, tiek visuomenės sveikatai. Kraujo krešuliai gali būti pavojingi, ypač jei jie susiformuoja netinkamoje vietoje ir netinkamu laiku.

REKLAMA

Anot doc. Lino Veličkos, Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovo, kraujo krešulio formavimasis yra natūralus organizmo atsakas į traumą, tačiau netinkamai susidarantis krešulys gali būti pavojingas.

Kas yra kraujo krešuliai ir kodėl jie susidaro?

Kraujo krešulys yra natūrali organizmo apsauginė reakcija, kuri atsiranda atsakant į traumą, siekiant sustabdyti kraujavimą.

Doc. L. Velička pabrėžia, kad jeigu organizmas nesugebėtų sudaryti kraujo krešulio, turbūt neišgyventume. Tai gyvybiškai svarbus procesas, kuris apsaugo kūną nuo per didelio kraujo netekimo operacijų, sužeidimų ar įbrėžimų metu. Tokiais atvejais krešuliai yra naudingi, nes padeda sustabdyti kraujavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau problema kyla, kai krešuliai susidaro nepageidaujamose vietose, tokiais atvejais jie tampa patologiniais ir sukelia ligas.

„Krešuliai gali susidaryti tiek veninėje, tiek arterinėje sistemoje. Veninėje sistemoje jie gali susidaryti kojų blauzdų, dubens venose, kitose stambiose venose ir kartais priežasties išsiaiškinti nepavyksta“, – aiškina gydytojas.

REKLAMA

Kalbant apie arterinę sistemą, kraujo krešuliai dažniausiai atsiranda dėl aterosklerozės komplikacijų, kai plyšta aterosklerozinė plokštelė ir susidaro trombocitai. Kraujo krešuliams atsiradus širdyje dėl širdies ritmo sutrikimų, situacija tampa dar pavojingesnė.

Krešuliai gali atitrūkti ir sukelti emboliją, blokuodami kraujagysles. Pavyzdžiui, jei krešulys užkemša kraujagysles, maitinančias smegenis, gali įvykti insultas. Jei krešulys užkemša kraujotaką kojose, gali išsivystyti gangrena, o kai krešuliai patenka į plaučių arterijas – plaučių embolija, kuri gali baigtis mirtimi.

REKLAMA
REKLAMA

Simptomai, susiję su krešulių susidarymu organizme

Kraujo krešulių simptomai gali būti įvairūs, priklausomai nuo to, kurioje kūno dalyje jie susidaro. Anot doc. L. Veličkos, krešuliams susidarius veninėje sistemoje, gali atsirasti kraujagyslių uždegimas ir lokalus skausmas, tačiau kartais krešuliai gali nesukelti jokių simptomų, kol nepradeda blokuoti kraujotakos.

„Pati nemaloniausia ir pavojingiausia situacija yra, kai užkemšamos plaučių arterijos, reiškia, plaučiai tampa kaip filtras, kuris sugaudo tuos krešulius ir įvyksta plaučių arterijos embolija, kuri gali pasibaigti ir mirtimi“, – pažymi specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krešuliams susidarius arterinėje sistemoje, simptomai gali pasireikšti įvairiais būdais. Insultas yra dažnas kraujo krešulių sukeltas simptomas, kai kraujotaka į smegenis staiga sutrinka.

Taip pat krešuliai gali sukelti galūnių išemiją ar gangreną. Pavojingos gali būti ir kitos būklės, pavyzdžiui, žarnyno kraujotakos sutrikimai, kurie taip pat susiję su krešulių formavimusi.

REKLAMA

Kada kreiptis į skubiąją medicinos pagalbą? „Visais atvejais reikia kreiptis, jei atsiranda ūmus, stiprus skausmas ir kritiniai sutrikimai“, – teigia doc. L. Velička.

Pagrindiniai požymiai, dėl kurių būtina nedelsiant kreiptis į medikus, yra staigus dusulys, stiprus, anksčiau nebūtas skausmas, širdies veiklos ar kvėpavimo sutrikimai, staigus vienos kūno pusės silpnumas. Šie simptomai gali reikšti kraujo krešulio sukeltą būklę, kuri kelia grėsmę gyvybei.

REKLAMA

Kraujo krešulių rizikos mažinimas

Norint sumažinti kraujo krešulių riziką, labai svarbi yra sveika gyvensena. Gydytojas pabrėžia, kad reikia vengti visų veiksnių, kurie didina kraujo krešėjimą:

„Pagrindiniai krešulio atsiradimo veiksniai yra nejudrumas, buvusi trauma, operacija, uždegimas, kraujo krešumo sistemos sutrikimai“.

Fizinė veikla – tai vienas iš pagrindinių būdų, kaip išvengti trombozės, nes judant raumenims, ypač pėdos ir blauzdos raumenims, aktyvuojama kraujotaka. Pakankamas skysčių vartojimas taip pat padeda išvengti kraujo tirštėjimo, ypač karštomis dienomis ar intensyviai sportuojant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš didžiausių rizikos veiksnių, kurį pabrėžia doc. L. Velička, yra rūkymas, ypač moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes. „Rūkanti moteris, vartojanti kontraceptikus, yra viena pavojingiausių situacijų,“

Gydymo galimybės, kai nustatomas kraujo krešulys

Šiais laikais Lietuvoje yra daug modernių gydymo galimybių, skirtų kraujo krešuliams gydyti. Doc. L. Velička džiaugiasi, kad šiandien Lietuvoje galima gauti šiuolaikiškiausią gydymą pasaulyje ir tai yra kompensuojama 100 procentų.

REKLAMA

Kraują skystinantys vaistai yra vienas iš pagrindinių gydymo metodų. Nors senesniais laikais naudojami vaistai reikalavo griežtos kontrolės ir rezultatai ne visada buvo idealūs, šiandien yra naujų, veiksmingų vaistų, kuriems nereikia tokios nuolatinės priežiūros.

Vis dėlto, gydytojas įspėja, kad kraujo skystinimo vaistai turi būti naudojami tik esant aiškioms medicininėms indikacijoms, nes net ir paprasti vaistai, tokie kaip aspirinas, gali būti pavojingi, jei vartojami netinkamai.

REKLAMA

„Anksčiau aspirino vartojimas buvo laikomas geru ženklu, tačiau atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jei sveikas žmogus jį vartoja, jis gali daugiau gyvybių nusinešti nei išsaugoti“, – sako doc. L. Velička.

Maisto produktai, galintys padėti kraujui skystėti

Tam tikri maisto produktai, kaip sojos pupelės ar česnakas, gali turėti teigiamą poveikį kraujo krešėjimui, tačiau gydytojas pabrėžia, kad gydymo tikslu reikia naudoti vaistus, o ne remtis liaudies medicinos priemonėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Japonijoje iš sojų pupelių net yra gaminami vaistai“, – priduria gydytojas.

Per didelis kraujo skystinimas gali būti pavojingas, nes jis gali sukelti rimtą kraujavimą. Vaistų vartojimas turi būti labai atsakingas, nes, nors jie tirpdo krešulius, jie taip pat kelia didesnę kraujavimo riziką.

„Kraujo krešulių susidarymas gali būti tiek apsauginė, tiek pavojinga reakcija organizmui. Svarbu suprasti rizikos veiksnius ir, esant poreikiui, laiku kreiptis į gydytoją, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų. Sveika gyvensena, judėjimas ir teisingas vaistų vartojimas yra pagrindinės priemonės, padedančios sumažinti trombozės riziką“, – užbaigia gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų