Apie obelų veisles ir auginimo subtilybes laidoje „Svajonių ūkis“ jau šį šeštadienį išsamiai papasakos daugiau nei 30 metų ūkininkaujantis ūkio „Gedimino sodai“ įkūrėjas Gediminas Cijūnaitis.
Siūlo išbandyti šias obelų veisles
Yra obelų veislių, kurios yra nepakeičiamos ir auginamos jau daugybę metų, vienos tokių yra alyviniai, antaniniai obuoliai, tačiau ūkininkas sakys, kad nereikėtų bijoti ir naujovių ir pasisodinti žieminių veislių obelų.
Jis rekomenduoja ankstyvų žieminių obuolių veisles „Bohemia“, „Gold Bohemia“, „Rubinola“, „Champion“. Šių veislių obelų vaisiai, priešingai nei kai kurių kitų veislių, nėra linkę į susmulkėjimą, net jei vaismedis nėra tinkamai nugenimas.
G. Cijūnaičio teigimu, jų dažnas baidosi, nes, neva, nėra kur sandėliuoti derlių, vis tik jis pažymės – žieminiai obuoliai yra ne tik traškūs, sultingi ir skanūs, bet ir pastovėję kurį laiką tampa dar skanesni, o sandėliavimui nebūtinas rūsys.
Dar vienas žieminių obelų privalumas, kurį išskirs ūkininkas – jų obuoliai nenukrenta, o norint ilgiau valgyti šviežią derlių, laiku nuskynus obuolius juos galima išlaikyti net iki gruodžio.
„Kaip reikėtų teisingai skinti? Obuolį mes keliam į viršų ir jis nusiskina – tai yra vienas faktas, kad jau jis tikriausiai yra subrendęs. Antras faktas – mes perpjaunam obuolį su peiliu per pusę, jeigu sėklytė yra ruda arba jau parudusi, vadinasi, obuolys tinkamas skinti“, – laidoje patars G. Cijūnaitis.
Laidoje jis užsimins, kad reikėtų rinktis ne tik dailios išvaizdos ir skanius obuolius, bet ir nepamiršti pasitikrinti, kad veislė būtų atspari ar dalinai atspari rauplėms – taip išvengsite poreikio naudoti cheminę apsaugą.
Kaip sulaukti gausaus obuolių derliaus?
Planuojantiems sodinti žieminių veislių obelis sode, ūkininkas primins vieną svarbų aspektą – naujų veislių kamieno žievė jautresnė temperatūrų svyravimams, todėl prižiūrint reikės nepamiršti jos nubalinti.
Be to, svarbu atminti, kad pirmaisiais metais nuo pasodinimo, nors daugelis medelių jau veda vaisius, patartina juos šalinti.
„Dabar visi Lietuvos medelynai augina su vegetatyviniu poskiepiu, kuris yra vidutinio augimo, tad medis pirmais metais po pasodinimo jau pradeda derėti, bet reikėtų pirmus, antrus metus leisti medeliui formuoti vainikėlius, derliaus galbūt reikėtų nukarpyti, o obuoliukų vos vieną-du pasilikti paragavimui, nes gali būti taip, kad jis per daug derės ir nenorės augti, bus karlikinis“, – aiškins G. Cijūnaitis.
Laidoje ūkininkas primins obelų augintojams dar vieną svarbią taisyklę – visada naudoti atramas.
„Svajonių ūkio“ laidos žiūrovams G. Cijūnaitis aprodys ir naujai išbandomas obelų veisles, ir tas, kurios jau sulaukė didelio susidomėjimo ir populiarumo ne tik dėl spalvos ir skonio, bet ir dėl to, kad yra lengvai prižiūrimos.
Galiausiai, ūkininkas išduos paslaptį, kaip užauginti didelius vaisius – visa paslaptis slypi viename paprastame darbe, kuris atliekamas birželio mėnesį. Jį daugelis pamiršta padaryti arba apie tai nė nežino.
„Reikia pamažinti, paretinti obuoliukų užuomazgas. Kaip aš sakau, prieinam ir jei ant kekės yra penki obuoliai, paliekam du, jeigu yra trys obuoliai – paliekam vieną arba du“, – patars G. Cijūnaitis.
O kokį atstumą tarp obuolių reikėtų palikti, kad galėtume džiaugtis stambiais ir gražiais vaisiais, kokios klaidos nekartoti retinant užuomazgas ir dar daugiau – jau šį šeštadienį, laidoje „Svajonių ūkis“!
Laida „Svajonių ūkis“ – šeštadieniais, 9 val., per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!