„Antėja“ medicinos klinikos šeimos gydytoja Justė Zeidotaitė pasakoja, jog šis vitaminas dalyvauja daugelyje organizmo funkcijų ir procesų, todėl dažnai ir garsiai kalbama apie jo svarbą. Tiesa, su šia problema susiduria ne vien lietuviai – vitamino D trūksta kone pusei pasaulio gyventojų.
Būtinas organizmui
Pakankamas vitamino D kiekis užtikrina gerą tam tikrų medžiagų įsisavinimą, taip pat mažina riziką susidurti su kaulų-raumenų ligomis.
„Vitamino D, dar vadinamo kalciferoliu, pagrindinė užduotis yra padėti organizmui įsisavinti kalcį ir fosforą, jo dėka stiprėja žmogaus atramos sistema ir dantys, todėl sumažėja rachito, artrito ir osteoporozės rizika“, – aiškino šeimos gydytoja.
Be viso to, šis vitaminas taip pat dalyvauja augimo, brendimo procesuose bei yra būtinas, norint palaikyti sveiką nervų sistemą ir stiprų imunitetą.
Vis dėlto, kad ir koks svarbus kiekvienam yra vitaminas D, J. Zeidotaitė pažymi, jog statistiškai 9 iš 10 lietuvių susiduria su šio vitamino trūkumu.
Trūkumas dažniausiai pasireiškia atėjus rudeniui ir žiemai, bendrai – šaltuoju sezonu, kuomet saulės beveik nėra, o ir per tą laiką, kai galime mėgautis saulės spinduliais, vitamino nesusikaupia pakankamai, jog pakaktų visus metus.
„Šaltuoju sezonu trūkumas pasireiškia dažniau. Taip nutinka todėl, kad vitaminas D gaminasi odoje, ją tiesiogiai veikiant saulės spinduliams. Deja, dažniausiai Lietuvoje per šiltąjį sezoną jo pasigamina nepakankamai“, – kalbėjo gydytoja.
Silpnėja imunitetas, kankina nuovargis
Gali pasirodyti, jog vitamino D trūkumas neparodo savo tikrojo veido, tačiau kartais net nesusimąstome, jog vienokia ar kitokia būsena yra sąlygota būtent šio vitamino trūkumo:
„Suaugusiems žmonėms vitamino D trūkumas gali pasireikšti nuovargiu, dažnomis virusinėmis infekcijomis, raumenų skausmu ir silpnumu, lėtesniu žaizdų gijimu ar plaukų slinkimu.
Vitamino D trūkumo pasekmės yra prasta nuotaika, mažas darbingumas, o ilgainiui tai gali turėti įtakos osteoporozės, rachito, infekcinių, širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymui.“
Kalciferolis itin svarbus prasidėjus drėgniems ir vėsiems orams, kuomet sąlygos plisti virusams itin palankios. Organizme nesant pakankamai vitamino D, žmogus tampa mažiau atsparus ligoms, nes imunitetas nusilpsta, kas reiškia, jog išauga rizika peršalti ar užsikrėsti kitomis virusinėmis ligomis.
Gydytoja rekomenduoja atlikti tyrimą ir pasitikrinti vitamino D kiekį organizme – taip žinosite, ar vitamino trūksta, o esant trūkumui specialistas galės patarti, kokius maisto papildus rinktis.
„Prieš vartojant vitaminą D visada tikslingiausia atlikti kraujo tyrimą, o gavus atsakymą pasikonsultuoti su gydytoju, kuris patars dėl tinkamiausios vitamino D dozės. Tačiau nesant galimybės apsilankyti pas gydytoją, vitaminą D galima vartoti ir profilaktiškai“, – pataria J. Zeidotaitė.
Saulė – ne vienintelis šaltinis
Maisto papildai – ne vienintelis būdas pasisavinti vitaminą D. Jo yra kai kuriuose maisto produktuose, kuriuos vertėtų įtraukti į savo racioną. Šeimos gydytoja pažymi, kad sudėtingiau gyvulinės kilmės maisto atsisakiusiems asmenims, tačiau jiems pataria vartoti vieną produktą.
„Yra dvi pagrindinės vitamino D rūšys – vitaminas D2 ir vitaminas D3, kurių galite gauti iš pieno produktų, lašišos, tuno, silkės, žuvų taukų, skumbrės ir jaučio kepenų bei kiaušinių trynių.
Su didesniais iššūkiais gali susidurti žmonės, nevartojantys gyvulinės kilmės produktų. Tuomet vienintelis augalinės kilmės maisto produktas, turintis vitamino D, yra grybai, tačiau pramoniniu būdu užauginti grybai turi labai mažą vitamino D kiekį“, – pataria specialistė.
Jei vis dėlto produktų sąraše neradote to, ką galėtumėte vartoti, keliaukite į vaistinę ir įsigykite vitamino D kapsulių. Tačiau vertėtų atsižvelgti, kokius papildus renkatės:
„Jei vis tik renkamasi tyrimų neatlikti, vitamino D dozė neturėtų būti didesnė nei palaikomoji paros dozė, kuri yra 5 mikrogramai.“
Papildus vartokite atsakingai
Kartais išgirdę, jog trūksta vitamino D, žmonės ima masiškai jį vartoti nesusimąstydami apie galimas pasekmes. Šio vitamino gali ne tik trūkti, bet ir būti per daug – nesaikingai vartojant maisto papildus yra rizika, jog vitamino D kiekis organizme bus per didelis ir įvyks perdozavimas.
„Neatsakingai vartojant vitamino D papildus, t. y., nepasitarus su gydytoju, neatlikus reikiamų tyrimų bei neparinkus tinkamos dozės, yra didelė rizika perdozuoti, o per didelis vitamino D kiekis yra toksiškas žmogaus organizmui“, – įspėja šeimos gydytoja.
Vartojant per daug vitamino D, jo perteklius organizme pasireiškia silpnumu, pykinimu ir vėmimu, viduriavimu, kalcio nuosėdomis organizme, kai kuriais atvejais, nors ir retai, gali sutrikti inkstų veikla:
„Vitamino D perdozavimas ypatingai pavojingas kūdikiams, todėl jiems duodama vitamino D dozė turi būti ypatingai tiksli ir optimali.“