• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieni santykiai reikalauja pasitikėjimo ir sąžiningumo, tačiau kartais gyvenimas klostosi visai kitaip, nei mes norėtume ir mums kyla klausimai dėl partnerio ištikimybės. Kokie yra ženklai, kurie rodo, kad partneris jums neištikimas? Kodėl žmonės pasirenka išduoti savo antrą pusę bei kaip gyventi po to, kai likai įskaudintas?

Kiekvieni santykiai reikalauja pasitikėjimo ir sąžiningumo, tačiau kartais gyvenimas klostosi visai kitaip, nei mes norėtume ir mums kyla klausimai dėl partnerio ištikimybės. Kokie yra ženklai, kurie rodo, kad partneris jums neištikimas? Kodėl žmonės pasirenka išduoti savo antrą pusę bei kaip gyventi po to, kai likai įskaudintas?

REKLAMA

Į šiuos klausimus atsakė psichologė, kognityvinės elgesio psichoterapijos praktikė Agnė Vaiciukevičienė.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad tiek vyro, tiek moters elgesio pokyčiai, kūno kalba ar išvaizdos pasikeitimai gali tapti žinute partneriui, jog kažkas keičaisi. Taip pat svarbu suvokti, kad norint atpažinti partnerio (-ės) neištikimybę, būtina atkreipti dėmesį į ženklų visumą, o ne daryti skubotų išvadų pasikliaujant vienu įžvelgtu faktoriumi“, – teigia psichologė.

Kokie ženklai išduoda apie neištikimybę?

Apie neištikimybę gali išduoti pasikeitęs elgesys, pavyzdžiui, telefone arba kompiuteryje įvesti slaptažodžiai, nors anksčiau jų nebuvo; iš rankų nepaleidžiamas mobilusis telefonas, išėjimas kalbėtis, kur niekas negirdi, pakeisti socialinių tinklų slaptažodžiai ar pradėta atsijungti nuo savo paskyrų bendrame kompiuteryje, kai anksčiau to nedarė.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat gali prasidėti „nekaltas“ melas, pasižymintys nesutapimais, neatitikimais, netikslumais ar nelogiškumu, pavyzdžiui, sužinojus, kad vienas iš partnerių flirtuoja su kitais asmenimis internete ar telefono žinute, teisinasi, jog pamiršo atsijungti ir  kolegos taip pokštauja arba sakoma, kad vakaros pas kolegą, o minimą kolegą netikėtai sutinkate mieste vieną ir panašiai“, – ženklus, kurie gali rodyti neištikimybę, vardija A. Vaiciukevičienė.

REKLAMA

Neištikimybę gali rodyti ir tokie ženklai: „jūsų antrą pusė ne retai pradeda grįžti vis vėliau, sakydamas, jog dirba viršvalandžius, gali pradėti atsisakyti leisti drauge laisvalaikį arba jo leidimas vis retėja/ trumpėja, teisinantis padidėjusiu darbo krūviu (kuris niekaip nėra susijęs su racionaliomis darbinėmis aplinkybėmis), komandiruotėmis ar išvykomis su draugais, kurios nebuvo anksčiau įprastos. Mažėja bendrų veiklų ir emocijų.

REKLAMA
REKLAMA

„Siekiant sumažinti savo kaltės jausmą partneris (-ė) gali tapti nepatenkintu (-a), piktu (-a), priekabiu (-ia), kad akcentuojant partnerio (-ės) neigiamąją pusę tarytum pasiteisintų sau savo elgesį. Arba priešingai, be priežasties gali tapti laimingu (-a), pakylėtu (-a), sulaukus trumposios žinutės telefone  - šypsotis“, – apie ženklus toliau pasakoja psichologė.

Pasikeitęs lytinis gyvenimas

Pašnekovė taip pat tikina, kad neištikimybę taip pat gali išduoti ir pasikeitęs lytinis gyvenimas. Sumažėja partnerio (-ės) poreikis, atsisakymas mylėtis arba seksas tampa mechaniniu procesu – gali sumažėti glamonių, bučinių, pasikeisti mylėjimosi stilius arba atvirkščiai – kartais neištikimybė įkvepia užsiimti seksu kur kas dažniau, nei įprastai, bandant kompensuoti savo netinkamą elgesį ir siekiant nesukelti įtarimų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat neištikimas partneris netikėtai gali imti ypač rūpintis savo išvaizda bei apranga, rūpintis savimi, vaikščioti į sporto klubą, pakeisti šukuoseną, pirkti naujus kvepalus marškinius, ne retais atvejais pradeda pirkti prabangesnius, o moterys ir seksualesnius apatinius drabužius. Ne retais atvejais kinta ne tik išvaizda, bet ir pomėgiai, gali atsirasti naujų hobių.

Jaučiama įtampa

„Pastebima, kad artimuose santykiuose mes jaučiame partnerius ne retai ir be faktų. Pavyzdžiui, įžengus į namus galime jausti įtampą, jei vakar dienos konfliktas taip ir liko neišspręstas arba yra per daug neišsakytų susikaupusių nuoskaudų. Taip ir neištikimybės atveju -  namuose įprastai pradedama jausti įtampą ir nors tuo metu partnerio nuklydimai dar gali būti nežinomi, bet įsitempęs jaučiasi ir tas, kuris įtaria savo partnerį, ir tas, kuris apgaudinėja.“, – teigia A. Vaiciukevičienė.

REKLAMA

Būti neištikimu nėra lengva, neištikimas žmogus praranda santykiuose spontaniškumą (ypač jei iki tol buvo spontaniškas), stengiasi nuolat mąstyti, ką kalba (kad nesusipainiotų, nesuklystų, neišsiduotų), gali pradėti vengia juokauti. Žinoma, jei šeimoje yra vaikų, pastarieji taip pat nelieka nuošalyje. Jie gali nieko konkrečiai nežinoti, tačiau nujausdami pokytį neretai jaučiasi nesaugūs, tampa liūdni, paauglių elgesys gali tapti problematiškas. Taigi, pastebime, kad vieno žmogaus elgesys turi įtakos abiems poros dalyviams ar net visiems šeimos nariams.

REKLAMA

Neištikimybės priežastys

„Mano nuomone, neištikimybė visų pirma yra žinutė, jog mes, kaip pora, turime neišspręstų iššūkių tarpusavio santykiuose, ir šiuo metu jų nesprendžiame. Pavyzdžiui, kai poroje vienam iš partnerių norisi daugiau pokalbių, supratimo, atjautos ir/ar prisilietimų, o kitas partneris itin racionalus ir linkęs kalbėtis labiau apie faktus, nei apie jausmus, tampa labai svarbu neužsisklęsti, o sėstis ir drauge išsikalbėjus ieškoti galimų abiems pusėms palankių sprendimų, kaip jų poreikius būtų galima suderinti“, – savo nuomonę išreiškė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu toks pokalbis neįvyksta, didėja tikimybė, jog atsiradus kitam žmogui, kuris atliepia vieno iš partnerio poreikius, gali įvykti neištikimybės faktas. Neištikimybė bendrąja prasme yra skirstoma į 1) seksualinę, bet ne emocinę; 2) emocinę, bet ne seksualinę; 3) tiek emocinę, tiek seksualinę.

„Kalbant apie galimas neištikimybės priežastis, aš dažniausiai vadovaujuosi Scheeren su bendraautoriais atliktu tyrimu, kuriame labai konkrečiai ir detaliai jos ir yra išvardintos. Anot autorių, galimos neištikimybės priežastys gali būti prieraišumo stoka, vienatvė, neužtikrintumas, meilės trūkumas, neištikimybę inicijavusio asmens nebrandumas, impulsyvumas, seksualinių santykių poreikis, impulso būti neištikimam pajutimas, aistros kibirkštis. Asmeninės erdvės (kurioje nebūtų romantinio partnerio įsikišimo), naujos patirties ir naujovių siekimas, smalsumo ir nuotykių troškimo patenkinimas“, – neištikimybės priežastis vardija psichologė.

REKLAMA

Neištikimybės priežasčių  – galybė

Neištikimybės priežastimi gali būti ir asmeniniai įsitikinimai apie poligamiją, pyktis, keršto poreikis. Nepasitenkinimas santykiais ar partneriu suvokiant, kad santykius ištiko krizė, jaučiant santykiuose įvertinimo ar prisirišimo/meilės stoką. Susiduriant santykiuose su smurtiniu elgesiu, grubumu, perdėtu pavydu, bendravimo, empatijos stoka, atsiribojimas, nepasitenkinimas partnerio kūno pokyčiais (nėštumas, svorio pokyčiai).

REKLAMA

Priežastimi gali būti ir seksualinis nepasitenkinimas partneriu, jaučiant sekso trūkumą, seksualiniai nesutarimai, lūkesčių seksualiniam gyvenimui nesutapimai. Neištikimybė, kaip būdas pabėgti nuo kasdienių problemų ir rūpesčių (streso, finansinių įsipareigojimų ir pan.).

Taigi, pastebime, kad neištikimybės priežasčių laukas apima platų spektrą, nuo romantiniuose santykiuose nepatenkintų psichologinių ir fiziologinių poreikių iki neištikimybės pasitelkimo kaip galimybės pabėgti nuo santykiuose esančių problemų ir nevertinančio partnerio, užpildant nepasitenkinimą ir atsivėrusią vidinę tuštumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne retai žmones aplanko iliuzija, kad „Man tik su savo partneriu (-e) kalbėtis sunku, va kitas (meilužis (-ė) ) mane supranta ir be žodžių“, bet šioje vietoje kviečiu prisiminti santykių su savo partneriu (-e) pradžią. Tikėtina, kad pradžioje ir su juo (ja) buvo viskas paprasta. Kuo toliau mes žengiame, kuo artimesnių, emociškai intymesnių santykių link keliaujame, tuo daugiau pastangų reikia įdėti. Visada. Niekas nepasidaro savaime. Tai, kokius santykius mes turime – visuomet yra abipusių mūsų su partneriu (-e) įdėtų pastangų rezultatas“, – aiškina pašnekovė.

REKLAMA

Neištikimybė – vienas sunkiausių „nusikaltimų“

Psichologė pastebi, kad  neištikimybė santykiuose iškelia gausybę jausmų, kurie dažnu atveju nėra lengvi, dažniausiai pastarieji jausmai įneša sumaišties ir skausmo. Neištikimybė, tiek emocinė, tiek seksualinė, nėra lengvai atleidžiama, tai turbūt vienas sunkiausių „nusikaltimų“, kurį asmuo gali padaryti savo partnerio atžvilgiu.

REKLAMA

Neištikimybės patyrimas į santykius įneša nestabilumo ir nepasitikėjimo jausmą, „atšalimo“ pojūtį, neužtikrintumo ir įtarumo jausmus. Šis patyrimas įneša tiek abejojimą santykiais ir jų verte, tiek abejojimą savimi, kaip geru partneriu santykiuose. Pradedama ieškoti priekabių, kas buvo daroma ne taip, kas paskatino partnerį (-ę) „nuklysti į kairę“.

Šios mintys ir paieškos gali sukelti kaltės jausmus ne tik inicijavusiam neištikimybę asmeniui, bet ir išduotajam. Išduotam partneriui (-ei) yra būdingi ir nusivertinimo jausmai. Gali susiaktyvinti nemylimo asmens schemos, jei jos būdingos konkrečiam asmeniui, gali kilti mintys, kad nesu vertingas (-a), esu nepakankamai geras (-a), gali kilti abejonės dėl savo seksualinio patrauklumo, gali kilti savo gyvenimo problemų neigimas ar partnerio (-ės) elgesio pateisinimų ieškojimas bei jo (-s) pridengimas.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvenimas po neištikimybės

„Išlikti kartu po neištikimybės yra įmanoma, tačiau tai reikalaus nemažai abipusių pastangų ir lengviau bei greičiau išbūti šioje kančioje gali padėti porų terapeutas. Siekiant poros atsistatymo po neištikimybės, tampa svarbu parteriams suprasti bei išreikšti savo jausmus ir poreikius, suprasti ir patenkinti kito partnerio jausmus ir poreikius bei atitaisyti atsiradusį santykių plyšį, atkuriant pasitikėjimo ir saugumo jausmą“, – pasakoja A. Vaiciukevičienė.

Pradžioje tampa svarbus susidūrimas su neištikimybę patyrusio partnerio (-ės) intensyviais jausmais, vėliau - susitelkimas į veiksnius, nulėmusius neištikimybės atsiradimą, įsivardijama, ką dėl neištikimybės fakto konkrečiai kiekvienas prarado ir kokius jausmus ar ankstesnius patyrimus šis praradimas suaktyvina. Galiausiai gijimo procesas apima atleidimą, kuris padeda sumažinti emocinį skausmą bei kiekvieno partnerio pasidalinimą, ko jiems reikia, kad santykiuose galėtų jaustis saugūs ir artimi.

Santykiai visuomet yra ilgas ir nelengvas kelias, tačiau be galo prasmingas ir vertingas. Jei nedrįstame atsiverti, nedrįstame ar nematome prasmės mokytis suprasti bei išreikšti savo ir savo partnerio (-ės) jausmus, laiku neatrandame ar nepajaučiame pastangų prasmės bei viliamės, kad viskas susiklostys savaime, tačiau prieiname prie krizės, kuri yra vadinama neištikimybė, kviečiu išmokti jos siunčiamas pamokas ir toliau nekartoti iki tol buvusių klaidų. Kalbėjimasis tarpusavyje net ir nepatogiausiomis temomis daro stebuklus ir padeda įveikti net sunkiausius iššūkius.

Tu jai putyte islaizei. Sakyk taip kaip yra, nevyniojes i bata ir nemelaves!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų