„Energiniai gėrimai, vaisiniai gėrimai, gazuoti gėrimai ir aromatizuotas pienas turi daug cukraus. Vienoje 2016 m. sisteminėje apžvalgoje ir metaanalizėje nustatyta, kad gausus cukrumi saldintų gėrimų vartojimas padidino insulto riziką 13 proc., o širdies priepuolio net 22 procentais“, – pasakojo D. Lee.
Tačiau tyrimas yra ribotas, nes autoriai pripažino, kad tokius gėrimus vartoję žmonės gali turėti kitų sveikatos būklių, turinčių įtakos širdies ir kraujagyslių ligų rizikai, rašo express.co.uk.
„Energinių gėrimų saugumas nėra tinkamai nustatytas, – sakė ji. – Juose dažnai yra kofeino, cukraus, taurino, vitamino B ir ženšenio, kurių dauguma nėra gerai ištirti.“
„Alkoholio poveikis širdžiai yra žalingas, ypač kai reguliariai suvartojama daugiau nei 10 g etanolio per dieną, – pridūrė ji. – Alkoholis ne tik kelia kraujospūdį, bet jis yra toksiškas širdies raumens ląstelėms ir gali pažeisti širdį.“
Vartodami alkoholį, jūs taip pat vartojate tuščias kalorijas, kurios prisideda prie nutukimo.
„Nėra saugaus alkoholio vartojimo kiekio, o norėdami pasiekti geriausių rezultatų, turėtumėte sumažinti alkoholio vartojimą arba jo visai atsisakyti“, – sakė gydytoja.
Šie gėrimai gali būti žalingi sergantiems širdies ligomis:
- saldūs gėrimai,
- energiniai gėrimai,
- alkoholis.
Kalbant apie gėrimus, kurie naudingi jūsų širdžiai, D. Lee rekomenduoja vandenį, kavą, arbatą ir daržovių sultis.
„Turime išgerti du litrus vandens per dieną, o karštu oru – daugiau, – paaiškino gydytoja D. Lee. – Dehidratacija sumažina kraujo tūrį, o tai reiškia, kad padidėja kraujo osmoliškumas – polinkis į kraujo krešulių susidarymą.“
Kalbant apie kavą, įrodyta, kad geriant du ar tris puodelius kavos per dieną žymiai sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Tą patvirtino 2022 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 502 521 pacientas iš JK BioBanko.
Kaip rūpintis savo širdimi
Mayo Clinic primygtinai rekomenduoja visiems – tiek sergantiesiems širdies ligomis, tiek nesergantiems – laikytis sveikos gyvensenos įpročių.
Sveikiems įpročiams priskiriama mažai riebalų ir druskos turinti dieta, reguliarus mankštinimasis ir geras miegas bei nerūkymas.
Taip pat perspėjama, kad rūkymas yra pagrindinis širdies ligų, ypač aterosklerozės, rizikos veiksnys. Geriausias būdas sumažinti širdies ligų ir jų komplikacijų riziką yra mesti rūkyti.