Sinusitas gali būti ūminis ir lėtinis – ūminė infekcija paprastai trunka keletą savaičių, tuo tarpu lėtinė gali trukti ilgiau kaip tris mėnesius, kartais – metų metus. Apie lėtinį sinusitą pacientas gali net nenutuokti, kol jis nepaūmėja.
Taigi kaip gydomas sinusitas ir kodėl toks naudingas nosies plovimas hipertoniniu jūros vandeniu? Kaip gali komplikuotis negydomas sinusitas? Ką daryti, jeigu medikamentinių sinusito gydymo priemonių nepakanka?
Kaip gydomas sinusitas?
Kadangi sinusitą gali sukelti ir virusai, tai antibiotikų prireikia tikrai ne visuomet, vis dėlto būtent antibiotikai daugeliu atvejų yra svarbiausia sinusito gydymo priemonė. Prienosinių ančių gleivinės uždegimo gydymo esmė – sinusų nutekėjimo (drenažo) gerinimas. Rekomenduojama į nosį lašinti ar purkšti dekongestantus, kurie sutraukia nosies gleivinės kraujagysles ir tokiu būdu mažina nosies gleivinės paburkimą. Mažinant nosies gleivinės paburkimą, praplečiamos sinusų angos ir kanalai – ertmėse susikaupusios gleivės arba pūliai gali lengviau ištekėti ir pasišalinti, taip sumažinant nemalonius sinusito simptomus. Gleivinių paburkimui mažinti taip pat tinkami antihistaminiai vaistiniai preparatai.
Itin naudingas nosies ertmių plovimas jūros vandeniu – tai visiškai natūralus, gamtos padovanotas būdas, padedantis palengvinti sinusito simptomus ir išvengti galimų sinusito komplikacijų. Quixx Extra yra hipertoninis nosies purškalas (druskos koncentracija atitinka maždaug 26 g NaCl viename litre). Jis papildytas naudingą poveikį turinčiu eukalipto aliejumi. Gaivus eukaliptų aliejus suteikia švarios ir atviros nosies pojūtį, palengvina kvėpavimą, tad būtent Quixx Extra itin tinkamas sinusito atveju. Šio naudoti paruošto purškalo sudėtyje yra natūralaus Atlanto vandenyno vandens, kuriame gausu vertingų mineralų ir mikroelementų. Tai natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, kurią verta turėti kiekvienų namų vaistinėlėje.
Natūralios priemonės taip pat gali būti veiksmingos – rekomenduojamos inhaliacijos su eteriniais aliejais, pabuvimas karštame duše ar vonioje, patalpų drėkinimas ir vėdinimas, kuo didesnis šiltų skysčių vartojimas. Naudingos vaistinių augalinių žaliavų ir jų mišinių arbatos – puikiai tinka liepų, pelkinių vingiorykščių ir šeivamedžių žiedai, debesylų šaknys ir pan. Galima rinktis ir augalinius vaistinius preparatus – kartais visiškai pilnai pakanka ir jų, nes koncentruoti augaliniai vaistiniai preparatai gali padėti skystinti tirštas gleives, mažinti gleivinės paburkimą. Jei sinusitas tęsiasi dešimt ir daugiau dienų, tuomet jau dažniausiai prireikia antibiotikų, tačiau juos paskirti gali tik gydytojas – savigyda jokiais būdais nereikėtų užsiimti.
Deja, bet konservatyvaus sinusito gydymo pakanka ne visuomet. Kartais prireikia ir chirurginių procedūrų, kurių metu specialia adata plaunami sinusai. Dabar naudojamos ir tokios procedūros, kurių metu naudojami specialūs siurbliai, padedantys ištraukti sinusų turinį ir tokiu atveju pradūrimo net nereikia. Lėtinis sinusitas dažnai gydomas chirurginiu būdu, nes gali tekti šalinti polipus, tiesinti kreivą nosies pertvarą ir pan.
Kaip gali komplikuotis negydomas sinusitas?
Negydomas sinusitas pavojingas tuo, kad jis gali sukelti gana rimtų komplikacijų. Jei jis tinkamai nekontroliuojamas ir ilgai užsitęsia, galimos komplikacijos gali apsiriboti ne tik plaučių ar ausų uždegimu, bet ir kur kas rimtesnėmis bėdomis.
Viena rimčiausių sinusito komplikacijų – infekcijos išplitimas į akiduobes ir užkrato patekimas į galvos smegenis, dėl kurio gali kilti net meningitas. Nors tokios sveikatai ir gyvybei pavojingos komplikacijos gana retos, sinusitą gydyti būtina ir problemos sprendimo negalima atidėlioti, nes liga iš tiesų labai nemaloni, kenkianti gyvenimo kokybei, neleidžianti tinkamai dirbti ir pailsėti.
Lėtinis sinusitas gali būti galvos skausmų priežastis, tad ieškant neaiškių skausmų priežasčių visuomet reikėtų įsitikinti, ar pacientas nekenčia nuo lėtinio prienosinių ančių gleivinės uždegimo.
Ką daryti, jeigu medikamentinių sinusito gydymo priemonių nepakanka?
Pasitaiko atvejų, kai prienosinių ančių uždegimo atvejis itin sunkus ir paprasto, klasikinio gydymo vaistais nepakanka. Tuomet gali prireikti ir specialių medicininių procedūrų, kurių metu iš sinusų siurbtuku išsiurbiamas susikaupęs sekretas. Sinusai šiuo atveju neduriami. Jei sinusitas vis pasikartoja dėl polipų, rekomenduojama juos gydyti chirurginiu būdu. Taip pat jei sinusitas dažnai kartojasi dėl kreivos nosies pertvaros, rekomenduojama jos tiesumą atstatyti plastika – lėtinio prienosinių ančių problema po kiek laiko turėtų sėkmingai išnykti.