Apie tai, kodėl svarbu žinoti, auginame didžialapes ar šluotelines hortenzijas, kuo skiriasi jų priežiūra ir kaip užtikrinti, kad augalai žydėtų, laidoje „Svajonių sodai“ pasakojo įmonės „Sodo rožė“ agronomė Valentina Minkienė.
Ko gero, drąsiai galima teigti, kad daugelis labiau pamėgę šluotelines hortenzijas – jas prižiūrėti kiek lengviau, nes jos yra mažiau lepios ir atsparesnės, vis tik susiviliojama ir didžialapėmis hortenzijomis, kurios nustebina įvairiausių spalvų žiedais.

Didžialapių ir šluotelinių hortenzijų skirtumai ir priežiūra
Tad kuo skiriasi didžialapės hortenzijos nuo šluotelinių? Visų pirma, kaip teigia specialistė, skiriasi jų išvaizda – jas atskirti galima ir pagal lapus, ir pagal žiedus.
„Šiuos augalus jungia tik vienas pavadinimas – hortenzija. Iš tikrųjų tai du visiškai skirtingi augalai. Vienos yra didžialapės ir laipiojančios hortenzijos, jos yra odiškais apvaliais lapeliais.
Šluotelinės hortenzijos yra šiurkščiais pailgais lapais, ilgomis šakomis, auga nešakotomis ilgomis rykštėmis ir jų žiedų forma skiriasi – didžialapių yra burbulai, o šluotelinių yra piramidės“, – laidoje kalbėjo V. Minkienė.
Be to, skiriasi ir jų spalvos – piramidės formos žiedais žydinčios šluotelinės hortenzijos gali būti rausvos su perėjimais į baltą spalvą, žalsvos, o štai didžialapės gali nustebinti įvairiausiomis spalvomis – net mėlyna ar violetine.
Vis tik didžiausias šių skirtingų rūšių hortenzijų skirtumas – jų priežiūra, didžialapės yra gerokai lepesnės ir mažiau atsparios.
„Didžialapės nepakenčia šalčio, todėl reikia žiemai jas išsikasti ir nešti į rūsį, laikyti ten 0-4 laipsnių temperatūroje ir žiūrėti, kad neperdžiūtų šaknys.
Galima nešti su visais vazonais, nes daugiausia žmonės jas augina vazonuose dėl to, kad jas lengviau išlaikytų žiemą.
Jeigu sodiname į gruntą, vis dėlto patartina išsikasti ir laikyti, žiemą šviesos nereikia, kadangi augalas miega, gali būti rūsys, gali būti kažkoks sandėliukas, svarbu, kad jos negautų didelio šalčio“, – patarė agronomė.
Ji pažymi, kad nors yra atsparių veislių, kurios, pagal aprašymus, gali iškęsti ir -25 laipsnius šalčio, tai dar nėra garantas, kad didžialapė hortenzija išties peržiemos:
„Joms labiausiai kenkia ankstyvos pavasarinės šalnos. Reikia labai saugoti pumpurėlius, šakeles, kadangi jos žydi ant antramečių stiebų.“
Su šluotelinėmis hortenzijomis daug paprasčiau – jos išžiemoja Lietuvoje, tereikia ankstyvą pavasarį nugenėti – patrumpinti šakas paliekant po du-tris pumpurėlius.
„Jos kuo puikiausiai atželia ir žydi ant pirmamečių ūglių – tą, ką užsiaugina nuo ankstyvo pavasarį, ant tų šakelių sukrauna pumpurus“, – paaiškino V. Minkienė.
Hortenzijų tręšimas – būtinas
Nuo to, kokios rūšies hortenzijas auginate, priklauso ir jų priežiūra. Štai, pavyzdžiui, auginantiems didžialapes būtina žinoti, kad tai – rūgščiamėgiai augalai, tad jau ir sodinant reikia naudoti rūgščias durpes, kurios tinka azalijoms, rododendrams, šilauogėms.
Atitinkamai pasirinkite ir trąšas jų maitinimui – rinkitės specialiai rūgščią dirvą mėgstantiems augalams skirtas trąšas ir tręškite jomis kone visą sezoną. Vis tik nepamirškite prieš naudojimą visada perskaityti naudojimo instrukcijų.
V. Minkienės teigimu, kiekvieno laistymo metu į vandenį galima įdėti kad ir nedaug rūgščiamėgiams augalams skirtų trąšų – taip augalas tiesiog klestės, nes jam bus sudarytos tinkamos sąlygos.
Ji primena, kad hortenzijos, nepriklausomai nuo rūšies, mėgsta drėgmę, joms dirva visąlaik turi būti drėgna, bet ne šlapia ar užmirkusi, nes tai augalams tik pakenkia.
Šluotelinėms hortenzijoms tokios rūgščios dirvos ir jos dažno rūgštinimo neprireikia – pakanka tai padaryti bent kartą per mėnesį. O tręšimui geriausia rinktis specialiai šluotelinėms hortenzijoms skirtas trąšas.
„Šluotelines hortenzijas, kadangi jos mėgsta labai daug maisto medžiagų, jų dideli lapai, dideli krūmai, žiedai, visą sezoną reikėtų vis patręšti būtent šluotelinėms hortenzijoms skirtom trąšom.
Tręšiama kas savaitę, kas dvi savaites, kada jūs laistote, tada galite pasidaryti trąšų tirpalą“, – laidoje kalbėjo agronomė.
Ji pažymėjo, kad jei laistote rečiau, reikėtų pasidaryti stipresnį trąšų tirpalą sumaišius trąšas su vandeniu, jei dažniau – silpnesnį, nepamirštant paskaityti instrukcijų.
Visą laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laida „Svajonių sodai“ – sekmadieniais, 11 val., per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!