Apie tai, kokią žalą alkoholio vartojimas daro kepenims ir per kiek laiko galima atstatyti alkoholio pažeistas kepenis, naujienų portalo tv3.lt skaitytojams papasakojo „Northway“ klinikos šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.
Pašnekovas pasakojo, kad kepenys yra tarsi „organizmo laboratorija“, nes, pasak jo, čia vyksta daugybė įvairių ir reikšmingų pokyčių.
„Kepenys dažnai vadinamos organizmo laboratorija – didžioji dalis visų reikšmingų visam organizmui cheminių reakcijų ir iš išorės gautų medžiagų apdorojimas vyksta ten“, – gyvybiškai svarbų organą pristatė medikas.
Kepenų funkcijos organizme
Šeimos gydytojo pasiteiravus, už kokias funkcijas kepenys yra atsakingos kiekvieno iš mūsų organizme, jis išskyrė pagrindines keturias funkcijas.
Pasak jo, pirmoji funkcija yra detoksikacija, kurios metu, kaip akcentavo gydytojas, yra perdirbamas kraujas, pašalinami toksinai, vaistai bei alkoholis.
Kita funkcija apima metabolizmą, kitaip tariant, medžiagų apykaitą: „Kepenys tuomet dalyvauja riebalų, angliavandenių ir baltymų metabolizme, gamina glikogeną ir cholesterolį.“
Dar viena funkcija, apie kurią pasakojo gydytojas, buvo kraujo krešėjimo faktorių gamyba. Pasak jo, tuomet kepenys gamina daugumą baltymų, kurie reikalingi efektyviam kraujo krešėjimui.
Taip pat kepenys reikalingos tam, kad galėtų saugoti vitaminus ir mineralus žmogaus organizme. Anot gydytojo, šis organas yra tarsi „rezervuaras“ naudingoms medžiagoms.
„Kepenys atsakingos ir už tulžies gamybą, t. y. jos gamina tulžį, kuri padeda virškinti riebalus“, – paskutinę funkciją nurodė V. Marozovas.
Alkoholio poveikis kepenims
Šeimos gydytojo pasiteiravus, kaip kepenis veikia alkoholio vartojimas, jis pabrėžė, kad neigiamai. Anot jo, galima suskirstyti alkoholio vartojimą į nekasdienį ir dažną arba kasdieninį.
Prakalbus apie nekasdienį svaigalų vartojimą, V. Marozovas atskleidė, kad viskas priklauso nuo suvartojamos dozės ir gretutinių būklių.
„Nedidelis kiekis sveikam (jei žmogus tikrai sveikas, o ne tik mano toks esantis, pavyzdžiui, piktybinis noras būtinai išgerti per šventes jau nurodo priklausomybę alkoholiui) įprastai sukelia mažiau problemų nei dažnas vartojimas, tačiau vis tiek gali turėti neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, kepenų uždegimą ar laikinas funkcijų problemas, ypač jei jau yra kepenų suriebėjimas“, – atskleidė jis.
Vis tik kalbėdamas apie dažnus didelio kiekio alkoholio vartojimo kiekius, V. Marozovas tikino, kad jie gali netgi labai stipriai pakenkti organizmui.
„Daug ir dažnai vartojant alkoholį, jis tikrai sukelia nuolatinį kepenų audinių pažeidimą, tokį kaip steatozė (riebalų kaupimasis), alkoholinis hepatitas, fibrozė ir, galų gale, kepenų cirozė“, – sakė jis.
Per kiek laiko atsistato kepenys?
V. Marozovas pokalbio metu atskleidė įdomų faktą – neretai atsisakius alkoholio vartojimo galima atstatyti kepenų sveikatą.
Pasak jo, visa tai priklauso nuo to, kiek yra pažeistos kepenys dėl svaigalų vartojimo. Jis pasakojo, kad greitai nutraukus alkoholio vartojimą, kepenys gali atsistatyti pilnai.
„Pradžioje, nutraukus alkoholio vartojimą, kai kurie kepenų pažeidimai tikrai gali atsistatyti 100 proc. Pavyzdžiui, jei kepenys buvo paveiktos alkoholio riebalų kaupimosi ar uždegimo, jų būklė gali gerėti per kelias savaites ar mėnesius“, – teigė šeimos gydytojas.
Paklaustas, kiek laiko gali užtrukti kepenų atsistatymas po ilgo laiko alkoholio vartojimo bei kokias atvejais kepenys neatsistato, jis pasidalijo savo žiniomis:
„Laikas, reikalingas atsistatymui, priklauso nuo pažeidimų sunkumo. Lengvi pažeidimai gali atsistatyti per kelis mėnesius (kai kurios studijos nurodo teigiamus pokyčius jau po poros savaičių).
Daugiau pažengusios būklės gali turėti ilgalaikių pasekmių ir lėtesnio atsistatymo. Tuo tarpu kepenų cirozės padariniai – negrįžtami.“
V. Marozovas pridėjo, kad yra tam tikri skiriamieji bruožai, kurie nurodo, kad kepenys pradeda atsistatyti atsisakius alkoholio.
Jis išvardijo šiuos požymius: pagerėjusi savijauta ir energijos lygis, geresnis virškinimas ir mažesnis diskomfortas skrandyje, normalūs kepenų funkcijos tyrimų rodikliai, geresnis kepenų vaizdas echoskopijos metu ir tiriant elastingumą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!