Nesvarbu, fizinio krūvio metu ar naktį, bandant pailsėti, dauguma žmonių yra patyrę raumenų mėšlungį. Tačiau kodėl raumenis sutraukia mėšlungis ir ar yra būdų, kaip jo išvengti?
Kas sukelia raumenų mėšlungį?
Raumenų mėšlungis – tai atsitiktinių, nevalingų mūsų motorinių neuronų (nervų, atsakingų už raumenų judesius) spazmų rezultatas, rašo eatingwell.com.
Jie gali trukti nuo kelių trumpų sekundžių iki kelių minučių. Raumenų mėšlungis gali atsirasti dėl kelių priežasčių.
Priešingai nei manoma, dažniausia mėšlungio priežastis yra bendras raumenų pervargimas ir nuovargis. Tačiau dehidratacija ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimai taip pat gali paskatinti mėšlungį.
Prasta kraujotaka taip pat gali sukelti mėšlungį, nes raumenys negauna pakankamai kraujo ir deguonies.
Raumenų spazmai gali ištikti kiekvieną, tačiau dažniau juos patiria vyresnio amžiaus žmonės, sportininkai ir nėščios moterys. Tam tikros būklės ir vaistai, ypač skirti skydliaukės ar nervų ligoms gydyti, taip pat gali sukelti mėšlungį.
Daug kalio turintys vaisiai ir daržovės
Kadangi daugelio raumenų mėšlungio atvejų yra susiję su elektrolitų balanso sutrikimais, daug elektrolitų, pavyzdžiui, kalio, turintys maisto produktai gali padėti sustabdyti mėšlungį jam dar neprasidėjus.
Nors bananai yra populiariausias daug kalio turintis maistas, kalio gausu ir kituose maisto produktuose, įskaitant avokadus, bulves ir lapines daržoves.
Kitas elektrolitas, kurio netenkame prakaituodami, yra natris, todėl reikėtų pasirūpinti jo atsargomis. Natrio balansą palaikyti gali padėti sportiniai gėrimai, sūdyti riešutai ar sausainėliai, taip pat maistas su daugiau druskos.
Vanduo
Nors tai gali atrodyti savaime suprantama, vanduo gali padėti išvengti mėšlungio, nes daugelį jo atvejų sukelia dehidratacija. Gerkite visos treniruotės metu.
Be to, visada su savimi turėkite gertuvę ir visą dieną gurkšnokite vandenį – tai ne tik padės išvengti mėšlungio, bet ir bus naudinga sveikatai: gerės širdies sveikata, odos elastingumas.
Magnis
Nustatyta, kad magnis mažina mėšlungio riziką tam tikriems asmenims. Žurnale „Maternal & Child Nutrition“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad magnio papildų vartojimas gali būti naudingas nėščioms moterims, kurias reguliariai vargina mėšlungis.
Dalyvėms, kurios keturias savaites kasdien vartojo 300 mg magnio papildą, gerokai labiau sumažėjo mėšlungio dažnumas ir intensyvumas, palyginti su kontroline grupe, kuri vartojo placebo tabletes.
Mitas: raugintų agurkų skystis ir garstyčios
Daug dėmesio sulaukė 2010 m. atliktas tyrimas apie raugintų agurkų skystį ir jo poveikį mėšlungio pasireiškimui. Pastaraisiais metais daugelis atletų gėrė agurkų skystį, norėdami sumažinti raumenų mėšlungį (raugintų agurkų skystyje yra daug natrio).
Iš tikrųjų beveik 25 proc. sporto trenerių raugintų agurkų sulčių duoda sportininkams, kuriuos kamuoja mėšlungis. Tačiau kai kurie gydytojai nerimauja, kad dehidratavus toks didelis kiekis elektrolitų gali būti pavojingas širdžiai, nes tai turi įtakos skysčių kiekiui kraujagyslėse.
Neseniai žurnale „Journal of Athletic Training“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad nedidelis kiekis raugintų agurkų skysčio neturėjo neigiamos įtakos plazmos tūriui, tačiau taip pat neturėjo teigiamos įtakos raumenų mėšlungio prevencijai.
Didesni agurkų skysčio kiekiai padidino elektrolitų kiekį, tačiau tikriausiai per lėtai, kad būtų galima apsisaugoti nuo fizinio krūvio sukelto mėšlungio.
2014 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad agurkų skystis ir garstyčios neturėjo nei teigiamos, nei neigiamos įtakos mėšlungiui. Nors šie produktai, greičiausiai, nepadės išvengti mėšlungio, juose yra daug natrio ir kalio.