• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinę motinos Žemės dieną paaiškėjo Prezidentinės Valdo Adamkaus bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo gamtosauginės premijos laureatas.

Tarptautinę motinos Žemės dieną paaiškėjo Prezidentinės Valdo Adamkaus bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo gamtosauginės premijos laureatas.

REKLAMA

Šiemet juo tapo buvęs ilgametis Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas. Premija jam skirta už nuopelnus ir indėlį kuriant bei modernizuojant atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje, už sukurtą pavyzdinę ir modernią atliekų tvarkymo sistemą Alytaus regione.

Iškilmingas premijos įteikimas vyks birželio 5 d. – Tarptautinę aplinkos apsaugos dieną – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode. Laureatui bus įteikta 5 tūkst. eurų bei skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio skulptūra, rašoma pranešime spaudai.

Laureatas puoselėjo gamtą

A. Reipas yra buvęs pirmojo Lietuvoje įkurto regioninio atliekų tvarkymo centro vadovas ir vienas iš visos šalies regioninės atliekų tvarkymo sistemos pradininkų.

REKLAMA
REKLAMA

Vadovaudamasis aplinkosauginėmis idėjomis ir geraisiais Vakarų Europos šalių pavyzdžiais, kartu su kolegomis regione jis sukūrė modernią regioninę atliekų tvarkymo sistemą, kuri vertinama kaip viena pažangiausių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. 

REKLAMA

Premijos laureato ir jo kolegų pastangomis buvo pašalintas 71 sąvartynas regione, iš jų 22 – nelegalūs. Taip pat buvo panaikinta apie 100 nelegalių šiukšlynų. Alytaus regionas pirmasis Lietuvoje įdiegė modernias atliekų rūšiavimo sistemas, o 2018 m. – atskirą maisto atliekų surinkimo sistemą.  

Alytaus regionas gerokai anksčiau nei teisės aktuose numatyti terminai pasiekė Europos Komisijos keliamas užduotis. Pavyzdžiui, 2023 m. regione buvo pašalintas labai nedidelis kiekis atliekų, o komunalinių atliekų pašalinta tik apie 5 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, buvo faktiškai įvykdyta Europos Komisijos užduotis 2030 metams. Algirdo Reipo pastangomis regione taip pat sukurta pakartotinio daiktų naudojimo sistema „Mainukas“ ir pakartotinio tekstilės naudojimo sistema „TikoTiks“.  

„Jaučiu begalinį džiaugsmą, sulaukęs pačio didžiausio ir garbingiausio įvertinimo aplinkosaugos srityje. Valdo Adamkaus premija ir pripažinimas pagerbė visus žmones, su kuriais teko dirbti, svajoti ir kurti atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Premijos laimėtojas atliekų tvarkymo centrui vadovavo daugiau nei 20 metų

Ši premija pagerbė visus Lietuvos gyventojus, kurie rūšiuoja, kompostuoja, dalinasi daiktais, moko vienas kitą tvarumo ir tiki oraus gyvenimo galimybe“, – sako premijos laureatas.

Algirdas Reipas Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui vadovavo daugiau nei 20 metų. Savo pareigas jis baigė eiti šiemet, praėjus įstatymo nustatytam kadencijų skaičiui.  

REKLAMA

Aukštai vertindamas A. Reipo ir jo vadovauto atliekų tvarkymo centro pasiekimus, reikšmingai prisidėjusius tausojant mūsų visų gamtinę aplinką, premijos komitetas sykiu nori atkreipti visuomenės dėmesį į vieną svarbiausių mūsų civilizacijos iššūkių – atliekų tvarkymo klausimą.

Drauge premijos skyrėjai nori ir išreikšti pagarbą šioje sistemoje dirbantiems sąžiningiems žmonėms, paskatinti visuomenę daugiau dėmesio skirti atliekų tvarkymui, o jaunus žmones – siekti karjeros ir įgyvendinti savo aplinkosaugines ambicijas šioje srityje.

REKLAMA

Algirdas Reipas (nuotr. pranešimo spaudai)

Premijos steigėjai ir Komitetas šiemet sulaukė 13 nominacijų. Visų nominuotų asmenų pasiekimai aplinkosaugoje gana ryškūs, todėl diskusijos renkant Premijos nugalėtoją buvo intensyvios ir ilgos.

Be Algirdo Reipo, išskirtinio komiteto dėmesio sulaukė visuomenininkė Lina Paškevičiūtė (Aplinkos koalicija), Žymantas Morkvėnas (Baltijos aplinkos forumas), advokatas Saulius Dambrauskas ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Algimantas Paulauskas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis premijos laimėtojas – režiesierius Mindaugas Survila

Premijos nugalėtoją išrinko komitetas, kurį sudaro skirtingoms sferoms atstovaujantys savo sričių profesionalai: prof. Birutė Galdikas (žymi Kanados lietuvė, antropologė ir ekologė, VDU Garbės daktarė), dr. Nerijus Jurkonis (VDU Botanikos sodo direktorius, VDU Aplinkotyros katedros dėstytojas), dr. Visvaldas Varžinskas (KTU Pakavimo inovacijų tyrimo centro direktorius), Donatas Puslys (žurnalistas, Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) Medijų ir demokratijos programos vadovas), Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius (Europos Komisija, Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės sritys), Arūnas Antanaitis (Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius). 

REKLAMA

JAV gyvenantis Gabrielius Gedvila, Valdo Adamkaus ilgametis draugas bei jo rinkiminio štabo, kuomet V. Adamkus kandidatavo į Čikagos Sanitarijos Rajono patikėtinių tarybą 1968 m., vadovas, yra įsitikinęs, kad aplinkos apsauga buvo, yra ir išliks ypatingo dėmesio reikalaujanti globali problema, todėl, norėdamas įprasminti bei atkreipti dėmesį į aplinkosauginius pasiekimus Lietuvoje ir pagerbti velionės žmonos atminimą, įsteigė 100 tūkst. dolerių fondą, kurio lėšos bus skiriamos Prezidento Valdo Adamkaus – savo draugo, žinomo aplinkosaugininko, šalies Prezidento – premijai. 

REKLAMA

Prezidentinės bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo premija teikiama nuo 2021 m. už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus bei pastangas apsaugoti ir atstatyti gamtinę aplinką Lietuvoje ir kaimynystėje bei užtikrinti išteklių tvarumą.

Premijai ir toliau bus laukiami teikti moksliniai tyrimai ir išradimai, pilietinės veiklos, asmenys ir organizacijos, kurios atkreipia dėmesį į gamtosaugą ir skatina veikti, taip pat politikos sprendimai ar verslo iniciatyvos, siekiančios sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrandant arba pritaikant pažangiausius sprendimus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2021 m. pirmuoju atkurtos gamtosauginės Prezidento V. Adamkaus premijos laureatu tapo dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila. 2022 m. antruoju laureatu buvo išrinktas Giedrius Bučas – socialinės inciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas, Pokyčių lyderis, visuomenininkas, socialinis verslininkas, Darnos žygio pėsčiomis 2020 metais aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ iniciatorius.

Pernai Premijos laureate tapo mokslininkė prof. Tatjana Paulauskienė. Ji įvertinta už inovatyvių ir aplinkai draugiškų technologijų, skirtų naftos teršalų valymui iš vandens, kūrimą, ekologinį visuomenės švietimą bei už pasiekimus ir lyderystę ekologijos ir aplinkotyros mokslų srityje.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų