• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nerūkanti ir jogą praktikuojanti vegetarė niekada nesusimąstė, kad jos nuovargis gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas. Tačiau netikėtai gerai besijaučianti moteris sužinojo, kad šis nuovargis slėpė rimtą diagnozę – plaučių vėžį.

Nerūkanti ir jogą praktikuojanti vegetarė niekada nesusimąstė, kad jos nuovargis gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas. Tačiau netikėtai gerai besijaučianti moteris sužinojo, kad šis nuovargis slėpė rimtą diagnozę – plaučių vėžį.

REKLAMA

57 metų Melanie Erwin, nerūkanti, vegetarė, jogos entuziastė, nėra stereotipinė plaučių vėžiu serganti pacientė. Vis dar gajūs mitai, kad tai liga, kuria serga rūkaliai, pagyvenę žmonės ir tie, kurie patiria didelės taršos poveikį, pavyzdžiui, kalnakasiai. Tačiau tikrovė yra visai kitokia.

Išgirdo 4 stadijos plaučių vėžio diagnozę

Rojaus Kastlo plaučių vėžio fondo (angl. Roy Castle Lung Cancer Foundation) duomenimis, nuo plaučių vėžio mirštančių moterų skaičius vis didėja. Vienai iš 15 moterų per gyvenimą buvo diagnozuota ši liga, o kasmet nuo vėžio mirs vis daugiau jaunesnių moterų nei vyrų.

Be to, maždaug ketvirtadalis kasmet diagnozuojamų susirgimų yra nerūkantiems žmonėms. Melanie, kuriai šių metų pradžioje buvo diagnozuotas ketvirtos stadijos plaučių vėžys, puikiai žino, kaip neteisinga tai yra.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės būna labai nustebę, kai pasakau, kokio tipo vėžiu sergu. Jie žiūri į mane ir mato labai sveiką gyvenimo būdą, nes niekada nerūkiau, ir negali suprasti, kaip galiu sirgti šia liga.

REKLAMA

Niekada nenorėjau niekieno gailesčio ar užuojautos, tačiau gali būti sunku jaustis gerai, kai žmonės mano, jog mes, sergantieji plaučių vėžiu, kažkokiu būdu patys „sukėlėme“ savo ligą“, – sako ji.

Melanie, trijų vaikų motinai, gyvenančiai Rytų Londone, ši liga buvo diagnozuota 2020 m. rugpjūtį, per pandemiją.

„Ironiška, bet tuo metu būtent koronavirusas išgelbėjo mano gyvybę. Juo susirgau 2020 m. balandį, o po to, vėlesniais mėnesiais, pradėjau kentėti nuo užsitęsusio koronaviruso simptomų, įskaitant siaubingą nuovargį, nors kosulio nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

Laimei, mano šeimos gydytojas nusiuntė mane atlikti rentgeno nuotrauką ir kraujo tyrimus. Tą pačią popietę sulaukiau skambučio, kad kairiajame plaučio kamiene aptiktas darinys“, – pasakoja Melanie.

Pasak jos, atlikus tolesnius tyrimus paaiškėjo, kad darinys nesusijęs su koronavirusu, o pasirodo, kad ji serga nesmulkialąsteliniu plaučių vėžiu (NSLPV), kuris yra labiausiai paplitęs plaučių vėžio tipas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šią žinią sužinojau telefono skambučiu ir tai buvo didžiulis šokas. Buvau išsigandusi.  Mano suaugusiems vaikams ir tėvams buvo labai sunku, nes nė vienas iš jų negalėjo būti su manimi“, – prisimena moteris.

Po kelių savaičių Melanie buvo atlikta operacija, kurios metu pašalinta pusė kairiojo plaučio, ir keturias dienas ligoninėje ji praleido viena, nes dėl koronaviruso pandemijos apribojimų negalėjo atvykti jokie lankytojai, skelbiama express.co.uk.

REKLAMA

„Po to man reikėjo taikyti ir chemoterapiją, ir radioterapiją, nes atlikus biopsiją paaiškėjo, kad mano navikas aptiktas ankstyvosios stadijos, o limfmazgiuose rasta vėžio ląstelių. Chemoterapija buvo neįtikėtinai varginanti, tuo metu man buvo labai blogai, bet turėjau tikėti, kad bus gerai“, – teigia ji.

Vėžys sugrįžo

Melanie baigė gydymą 2021 m. kovą, o kitus metus bandė atsigauti ir reguliariai tirdavosi. 2022 m. balandį jos dešiniajame plaučio kamiene buvo pastebėti keli maži dariniai.

REKLAMA

„Dėl mano ankstesnės diagnozės kilo didelis įtarimas, kad jie yra vėžiniai, tačiau buvo per maži, kad būtų galima atlikti biopsiją. Nežinomybę buvo labai sunku ištverti, bet turėjau sąmoningai priimti sprendimą, kad absoliučiai nieko negaliu padaryti ir nėra prasmės gaišti brangaus laiko nerimaujant“, – sako Melanie.

Kovo mėnesį dėl nežymaus darinių augimo buvo galima atlikti biopsiją ir, deja, Melanie sužinojo, kad jai nustatytas ketvirtos stadijos plaučių vėžys, būtent EGFR teigiama mutacija, kuria serga maždaug 10-15 proc. iš 39 tūkst. žmonių, kuriems diagnozuojamas plaučių vėžys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nepaisant to, kad žinojau, jog yra didelė tikimybė, kad vėžys sugrįžo, vis tiek tai mane sukrėtė, ir, kaip ir daugelis žmonių, išgirdusi „4 stadija“ iškart pagalvojau, kad tai mirties nuosprendis“, – sako Melanie ir priduria, kad nuo to laiko sužinojo, kad plaučių vėžio gydymas nuolat tobulėja ir gerėja.

„Kasdien vartoju vaistus, kurie stabdo naviko ląstelių augimą, o gal net gali jas sumažinti iki nulio. Ateis laikas, kai jie nustos veikti, nes mano vėžinės ląstelės vėl mutuos, tačiau tikiuosi, kad iki to laiko bus prieinamas kitas vaistas.

REKLAMA

Mano tikslas – gyventi su ketvirtos stadijos plaučių vėžiu ir galiausiai mirti su juo, o ne nuo jo. Nors vartoju vaistus, gyvenu neįtikėtinai sveiką gyvenimą, vartoju maisto papildus, praktiškai nevartoju cukraus, nevartoju alkoholio ir nevalgau mėsos“, – atskleidžia moteris.

Šio plaučių vėžio simptomai, būdingi visų tipų plaučių vėžiui, yra:

  • Kosulys, kuris nepraeina arba ilgainiui stiprėja;
  • Atkosėjimas krauju;
  • Krūtinės skausmas arba diskomfortas krūtinės srityje;
  • Kvėpavimo sutrikimai;
  • Švokštimas;
  • Apetito praradimas;
  • Nepaaiškinamas svorio kritimas;
  • Nuovargis;
  • Rijimo sutrikimai;
  • Veido ir (arba) kaklo venų patinimas.

Nesmulkialąstelinio plaučių vėžio gydymas priklauso nuo to, ar vėžys išplitęs į kitas kūno vietas, nuo bendros sveikatos būklės ir amžiaus, taip pat nuo to, ar aptinkami tam tikri baltymai, dėl kurių gydymas tampa veiksmingesnis.

Jei jis diagnozuojamas anksti, kol dar nėra išplitęs į kitas sritis, pasirenkamas chirurginis gydymas, kurio metu pašalinami pažeisti audiniai, navikai. Taip pat gali būti taikomas gydymas radioterapija, chemoterapija, taikinių terapija ar imunoterapija.

jums reikia naujo slyrelio, veziu isdavikai
Kokias čia kvailystes rašote apie simptomus? Tas pats simptomas būdingas šimtams ligų, apskritai vėžį ne simptomus nustato. Reikia vyti lauk tokius rašytojus, nes tik kenkia portalo prestižui. Tokios straipsnio niekada neskaityčiau, nes antraštė rodo autoriaus nekompetenciją.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų