• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną rudenį lietuviai patraukia į miškus, kuriuose randa begalę skirtingų rūšių grybų. Vieni juos džiovina, kiti marinuoja, konservuoja ar raugina, tačiau populiariausias ir saugiausias grybų išlaikymo būdas yra jų šaldymas. Nors grybų sezonas baigėsi seniai, kiekvieno tikro grybautojo šaldikliuose dar tikrai galima rasti šių gėrybių. O ką gi su jomis daryti?

Kiekvieną rudenį lietuviai patraukia į miškus, kuriuose randa begalę skirtingų rūšių grybų. Vieni juos džiovina, kiti marinuoja, konservuoja ar raugina, tačiau populiariausias ir saugiausias grybų išlaikymo būdas yra jų šaldymas. Nors grybų sezonas baigėsi seniai, kiekvieno tikro grybautojo šaldikliuose dar tikrai galima rasti šių gėrybių. O ką gi su jomis daryti?

REKLAMA

Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šaldyti produktai tarp tinklo pirkėjų pastaruoju metu itin populiarūs – jų pardavimai 2021 m. išaugo 13 proc. 

Akivaizdu, kad grybai užkariavę ne tik lietuvių, bet ir viso pasaulio virtuvę. Pastebima ypač ryški šių metų tendencija patiekalus gaminti iš miško gėrybių. Vakaruose populiariausi baravykai, pievagrybiai, voveraitės ar prabangūs trumai, Rytuose – šitakiai, enoki ir baltieji grybai, iš kurių gaminami patiekalai ar naudojami kaip papildomi ingredientai maisto gamybai. Dažnai grybus randame ir įvairiuose padažuose, sriubose, o dabar netgi ir desertuose, rašoma pranešime spaudai.

Grybai vienas universaliausių ir populiariausių ingredientų

Vilma Juodkazienė, dirbanti prekybos tinkle „Iki“, pasakoja, kad grybų populiarumui kitos gėrybės gali tik pavydėti. Kartais nė nesusimąstome, kad šis miškuose aptinkamas delikatesas ypač dažnai naudojamas kasdienių patiekalų gamyboje.

REKLAMA
REKLAMA

„Grybai yra virtuvės karaliai, kurie patiekalams suteikia ypatingą skonį ir tekstūrą. Pyragėliai, kibinai su grybais – jau ne naujiena, restoranuose mėgaujamės prabangiu trumų aromatu, mišraines gardiname baravykais, o pievagrybių ir grietinėlės padažas patiekalams jau tapęs kasdienybe. Jau net neverta skaičiuoti, kiek skirtingų receptų ir panaudojimo būdų turi grybai – tereikia tik mūsų fantazijos. Šiais laikais ragaujame baravykų ledus ar netgi šokoladą“, – sako V. Juodkazienė.

REKLAMA

Rudenį grybus verdame, kepame, troškiname, o likusius mėgstame užšaldyti, tačiau dažnai pamirštame, kad šaldikliuose jie praguli mėnesių mėnesius, o jei ir prisimename, nežinome, ką su jais padaryti.

„Paradoksalu, kad mėgstame šaldyti grybus, tačiau vėliau nebežinome, kaip su jais elgtis. O viskas yra labai paprasta – tinkamai užšaldžius grybus, jie nepakeičia savo savybių, tad gaminti juos reiktų įprastai, kaip ir šviežius, ką tik surinktus grybus“, – sako „Iki“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, ji pastebi, kad egzistuoja kelios gudrybės, kurios šaldytus grybus pavers dar skanesniais.

Šaldyti grybai – ir patiekalams, ir mišrainėms, ir padažams

Iš šaldiklio ištrauktų grybų, pasak maisto ekspertės, prieš gaminant atšildyti nepatartina. Norėdami pagaminti bet kokį patiekalą iš šaldytų grybų, pirmiausia įkaitinkite keptuvę su gabalėliu sviesto, įdėkite į ją šaldytus grybus ir leiskite kelias minutes atšilti ir šiek tiek apkepkite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš svieste apkeptų šaldytų grybų galite gaminti įvairiausius patiekalus – dėti į sriubas, naudoti kaip salotų ingredientą ar padažams ant, pavyzdžiui, paprasčiausių virtų bulvių.

V. Juodkazienė primena, kad didžiąją dalį skonio nulemia teisingas grybų užšaldymas. Baravykus rekomenduoja šaldyti nepjaustytus, bet kuo mažesnius, voveraites prieš šaldymą apvirti.

REKLAMA

„Internete gausu patarimų, kaip tinkamai užšaldyti grybus. Tai pirmas žingsnis gero grybų patiekalo ruošime. O išsitraukus grybus iš šaldiklio, pasinaudokite patarimu atšildyti juos keptuvėje su įkaitintu sviestu. Tuomet tikrai nenusivilsite“, – sako V. Juodkazienė ir dalijasi keliais receptais.

Šaldytų baravykų salotos su lęšiais 

Jums reikės:

3-5 vienetų mažų, šaldytų ir keptuvėje su sviestu apkeptų baravykų; stiklinės virtų ir atvėsintų juodųjų lęšių; 1 virto burokėlio; saujos kapotų porų; 1 skiltelės česnako; druskos, pipirų; alyvuogių aliejaus

REKLAMA

Gaminimo eiga:

Grybus supjaustykite plonomis riekelėmis. Burokėlį supjaustykite kubeliais, česnaką sutrinkite. Visus ingredientus sumaišykite. Pagardinkite druska ir pipirais bei keliais šaukštais alyvuogių aliejaus.

Grybų sriuba su makaronais

Jums reikės:

300 g mėgstamų šaldytų grybų; 100 g porų; 1 skiltelės česnako; 150 g morkų; 100 g salierų; 3 v. š. alyvuogių aliejaus; 2 v. š. sojų padažo; ¼ a. š. džiovintų čiobrelių; ½ a. š. druskos; žiupsnelio maltų juodųjų pipirų; 1 l daržovių sultinio; 100 g kiaušininių makaronų; 2 v. š. smulkintų šviežių petražolių

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaminame:

Morkas, salierus, česnaką bei porus nulupkite ir supjaustykite norimo dydžio gabalėliais. Grybus atšildykite ir supjaustykite griežinėliais. Puode įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite porus, įberkite druskos ir kepkite 5 minutes. Tuomet suberkite česnakus, morkas, salierus, grybus ir viską maišydami dar porą minučių pakepinkite. Pagardinkite daržoves čiobreliais bei pipirais, apliekite sojų padažu ir į puodą supilkite sultinį.

REKLAMA

Sumažinkite kaitrą ir virkite sriubą apie 15 minučių, kol daržovės suminkštės. Galiausiai į puodą dėkite kiaušininius makaronus, dar porą minučių pavirkite ir nukelkite puodą nuo viryklės. Pagardinkite sriubą šviežiomis petražolėmis, leiskite 5 minutes pastovėti, kad įsigertų skoniai, ir skanaukite.

Kukurūzų košė su grybais ir avinžirniais

Jums reikės:

250 g greitai paruošiamų kukurūzų kruopų; 1 l vandens; 20 g sviesto; 500 g šaldytų grybų; 3 v. š. alyvuogių aliejaus; žiupsnelio druskos; žiupsneliomaltų juodųjų pipirų; ¼ a. š.maltų raudonųjų paprikų prieskonių; 240 g virtų avinžirnių; žiupsnelio maltų ciberžolių; 2–3 šakelių šviežių čiobrelių; 200 g graikiško jogurto

REKLAMA

Gaminame:

Į verdantį vandenį įberkite šaukštelį druskos ir maišydami mediniu šaukštu po truputį supilkite kukurūzų kruopas. Košę, nesustodami maišyti, virkite apie 2–3 minutes. Kai išvirs, įdėkite sviesto, išmaišykite ir uždenkite. Keptuvėje įkaitinkite šviestą, sudėkite grybus ir kepkite, kol nugaruos iš jų išsiskyręs vanduo. Pagardinkite druska, pipirais, maltomis paprikomis ir žiupsneliu šviežių čiobrelių.

Viską išmaišykite, dar minutėlę pakepinkite ir perkelkite grybus į lėkštę. Į tą pačią keptuvę suberkite virtus avinžirnius, įberkite druskos, pipirų bei ciberžolių ir, vis pamaišydami, porą minučių pakepinkite juos aukštoje kaitroje. Keptus grybus su avinžirniais suberkite ant kukurūzų košės, apibarstykite likusiais čiobreliais ir viską patiekite su graikišku jogurtu. Skanaus!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų