• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Populiariausi patarimai per stipriai įdegus odai: nuo to, kaip atvėsinti įdegusią odą, iki liaudiškų priemonių, kurių turėtumėte vengti. Ekspertai pataria, kaip išvengti odos nudegimo ir kaip jį gydyti.

Populiariausi patarimai per stipriai įdegus odai: nuo to, kaip atvėsinti įdegusią odą, iki liaudiškų priemonių, kurių turėtumėte vengti. Ekspertai pataria, kaip išvengti odos nudegimo ir kaip jį gydyti.

REKLAMA

Kai lauke temperatūra tarp 25 ir 30,  lengva greitai įdegti, ypač kai mūsų kūnai nėra įpratę prie tokių karštų ir saulėtų orų. Visi esame patyrę tą  momentą – grįžti vidun po ilgos dienos saulėje, pažvelgi į veidrodį ir tik tada suvoki, kad stipriai nudegei.

Pateikiame jums visą rinkinį patarimų, kaip gydyti nudegusią odą bei dermatologų perspėjimus, kaip nudegimų nereikėtų gydyti kad neprisišauktumėte dar didesnės bėdos, rašo mirror.co.uk.

Atvėsinkite odą

Odos atvėsinimas yra pirmasis žingsnis, norint atsigauti po saulės nudegimo, jis ne tik numalšins skausmą, bet ir sumažins kūno temperatūrą.

REKLAMA
REKLAMA

Geriausias būdas tą padaryti − naudoti šaltą kompresą. Tam tiks šaltame vandenyje pamirkytas rankšluostis, maišelis su šaldytais produktais ar keletas ledo gabalėlių, įsuktų į audinio skiautę.

REKLAMA

Kitas būdas − nusiprausti po dušu ir po to pridėti šaltą kompresą arba net šlapią rankšluostį ant viso kūno. Kūno atvėsinimas padeda sumažinti uždegimą ir malšina skausmą.

Drėkinkite

Kai jau atvėsinome kūną, laikas sudrėkinti odą. Alijošiaus kremas po deginimosi ar drėkinamasis kremas yra geriausia raminanti priemonė, padedanti atvėsinti ir drėkinti odą, kai to labiausiai reikia.

Kai kurie žmonės naudoja gryną alijošiaus gelį tiesiai iš augalo – pasirodo, kad tai pats geriausias būdas. Oda gauna 100% alijošiaus, nes drėkinamuosiuose kremuose jo procentas yra mažesnis. Kūno drėkinimas neleis odai luptis ar trūkinėti.

REKLAMA
REKLAMA

Rehidratuokite kūną

Nukentėjus nuo saulės nudegimo, svarbu rehidratuoti savo kūną. Tyrimų duomenimis, po ilgo buvimo saulėje odoje sumažėja drėgmės ir kūnas kenčia nuo dehidratacijos. Gerkite daug vandens, pasidarykite gėrimo su ledukais ir visur su savimi nešiokitės butelį su vandeniu. Ekspertai nepataria gerti alkoholio, nes jis tik stiprina dehidrataciją. Kad ir kaip norėtųsi skanaus kokteilio, nepasiduokite pagundai!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuskausminamieji

Jei kankina skausmas, išgerkite nuskausminamųjų, jie ne tik leis jums atsipalaiduoti, bet dar ir sumažins tinimą. Ekspertai tvirtina, kad priešuždegiminiai nuskausminamieji, tokie, kaip ibuprofenas, geriausiai mažina tinimą ir malšina nudegimo skausmą. Paracetamolis taip pat padeda slopinti skausmą.

Dėvėkite tinkamus drabužius

Jei ketinate vėl eiti į lauką, įsitikinkite, kad nudegusios kūno vietos negautų tiesioginių saulės spindulių. Būkite pavėsyje ir venkite saulės vonių, kol oda pilnai neatsigaus. Skrybėlė apsaugos galvą nuo perkaitimo ir veidas negaus tiesioginių saulės spindulių.

REKLAMA

Ko negalima daryti?

Dermatologai perspėja žmones vengti socialiniame tinkle „TikTok“ platinamų populiarių priemonių saulės nudegimų gydymui. Kaip virusas internete plinta tokios liaudiškos priemonės kaip acto vonios, tikinant, kad lengviau atsigausite po nudegimo saulėje.

Dr Catherine Borysiewicz, Cadogan klinikos dermatologė konsultantė, teigia, kad tai pavojingas saulės nudegimo gydymas ir jo reikėtų vengti bet kokia kaina. Tai ne tik išdžiovins odą, bet ir ją dar labiau pažeis, sukeldamas didesnį skausmą bei uždegimą, o oda ilgiau negis. Praskiestas actas taip pat gali nudeginti.

REKLAMA

Venkite odą džiovinančių priemonių

Kita „TikTok“ tinkle siūloma liaudiška priemonė yra burnos skalavimo skystis listerinas. Panašu, kad žmonės, siekdami sumažinti geliantį deginimo skausmą, ant odos purškia burnos skalavimo skystį tiesiai iš buteliuko.

Ekspertai teigia, kad burnos skalavimo skystyje naudojami ingredientai alkoholis ir benzenkarboksirūgštis džiovina odą, taip pat gali sukelti didesnį paraudimą ir niežėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos ekspertas Steph sako: „Nors mėtų skonio mentolis ar eukaliptolis gali turėti vėsinančių savybių, bet problema yra 26,9% alkoholio tūris ir tokie ingredientai kaip benzenkarboksirūgštis. Pakartotinis ar ilgalaikis bet kurio produkto poveikis gali sukelti odos džiūvimą ar įtrūkimus, taip pat paraudimą ir niežėjimą – taip grįžtame vėl į pradžią“.

Venkite saulės

Nors kai kurie po nudegimo saulėje numoja ranka ir vėl puola degintis, dermatologai ekspertai įspėja, kad to jokiu būdu negalima daryti. Gydytoja Catherine aiškina, kad taip dar labiau pakenksime odai – atsiras pūslės.

REKLAMA

Ji sako: „Pūslių susidarymas yra labai rimta nudegimo saulėje stadija, todėl gali prireikti medicininio gydymo. Jei vis tik lendate į saulę, įsitikinkite, kad nukentėjusios vietos yra tinkamai uždengtos. Oda pilnai sugyja per kelias savaites, bet jei vėl būsite saulėje, odai padarysite didesnę žalą ir odos ląstelių gijimas užtruks dar ilgiau“.

Nelieskite besilupančios odos

Kad ir kaip būtų norėtųsi nulupti šerpetojančią odą, dermatologai ragina to nedaryti, nes mūsų kūnas pats natūraliai pašalina pažeistas odos ląsteles.

Gydytoja Catherine aiškina: „Leisk odai gyti − nelupk! Jei nulupsite, atsidengs šviežia trapi oda, kurią lengvai galite užkrėsti. Leiskite odai išgyti ir atsinaujinti, tad ir toliau reguliariai drėkinkite, kad palengvintumėte niežėjimą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų