Pastaraisiais metais vis garsiau ir plačiau kalbama apie plintantį narkotinių medžiagų vartojimą jaunimo tarpe.
Specialistai įspėja – vartojimo mastai vis auga, dar baisiau, kad vartojamos neaiškios sudėties medžiagos, kurių poveikis iki galo nėra aiškus.
Vis dažniau nuskambančios istorijos apie narkotinėmis medžiagomis apsinuodijusius ar nuo jų mirusius paauglius ir jaunus asmenis sėja nerimą tėvų tarpe – kaip laiku atpažinti ir suprasti, kad vaikas vartoja narkotines medžiagas, kad galėtų kalbėtis su jais ir ieškoti sprendimų, kaip tai nutraukti?
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės „Vilties Švyturys“ vadovas Albertas Lučunas pasakojo, kokie požymiai gali išduoti, kad artimos aplinkos asmenys vartoja narkotines medžiagas ir kaip elgtis, jei kyla įtarimų arba aiškių įrodymų, kad artimasis priklausomas.
Vis jaunesni asmenys pradeda vartoti narkotikus
A. Lučunas sakė, kad įvertinti bendrą situaciją šalyje gali tik subjektyviai, tačiau pastebi, kad rečiau vartojami intraveniniai narkotikai, tačiau daugėja sintetinių narkotinių medžiagų vartojimas.
„Ypač žolės, apipurkštos chemikalais, nuo kurios sutrinka psichika, žmonės po vartojimo patiria pasikartojančias haliucinacijas, vadinamus feedbackus“, – teigė pašnekovas.
Jis pridūrė, kad vis jaunesni asmenys pabando narkotines medžiagas. Tam įtakos turi ir socialinių tinklų populiarumas, tai, kad vis daugėja informacijos, „šlovinančios“ narkotines medžiagas.
Nepadeda ir tai, kad dirbtinis intelektas įsuka į užburtą ratą, kai rekomenduojama su tuo susijusi informacija.
„Yra ne vienas atvejis, kai vardan to, kad ilgiau išliktų budrūs, pavyzdžiui, kompiuterinių žaidimų žaidėjai, kurie už tai gauna pinigus, pradeda vartoti psichiką stimuliuojančius narkotikus, tuo giriasi, kad pradėjo vartoti dėl to, kad galėtų ilgiau būti darbingi“, – realijas nužvelgė A. Lučunas.
Narkotikų vartojimo požymiai
Anot pašnekovo, geriausias būdas suprasti, kad artimas žmogus įnikęs į narkotikus – aiškūs, nenuginčijami įrodymai, pavyzdžiui, narkotikų testas.
Jei žmogus pavartoja nedaug narkotinės medžiagos arba jai jau išsivysčiusi tolerancija, metų metus galite net nepastebėti, kad žmogus vartoja narkotines medžiagas.
Vis tik, yra keletas požymių, kuriuos galima pastebėti, nors šie ne taip lengvai įžvelgiami, jei, pavyzdžiui, šeimoje nėra užsimezgęs artimas ryšys.
„Pastebimas ryškiai pakitęs elgesys – jeigu nėra ryšio su šeimos nariais, jie ir nepastebi, tad jokios metodikos vienaip ar kitaip neveikia. Kas turi ryšį, natūraliai pajunta, kad asmuo tampa užsidaręs, nuo jo pradeda sklisti specifinis kvapas.
Labai stipriai pasikeičia draugų ratas, iš vienų staiga pasikeičia į kitus draugus, atsiranda netvarkingumas, žmogus pradeda vėluoti, vartojantis asmuo gali būti mieguistas arba priešingai – pernelyg aktyvus, šnekus ir tos būsenos kaitaliojasi labai ryškiai, radikaliai, neįprastai“, – vardijo priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės vadovas.
Kalbant su slopinančių narkotinių medžiagų vartojusiu asmeniu, jis gali atrodyti užsisvajojęs, ne iš karto išgirsti, kas jam sakoma ir teisintis, kad mąsto, yra užsisvajoję, nors yra veikiami narkotinių medžiagų.
„Pavartojus sintetinių narkotikų, kurie stimuliuoja psichiką, žmonės pradeda mąsliai kalbėti, neįprastai filosofuoti, nes pradeda kitaip regėti pasaulį. Čia vėlgi priklauso nuo to, kiek pavartojo – jeigu labai daug, žmonės gali regėti ir haliucinacijas“, – pridūrė jis.
Gali išduoti ir vyzdžiai
Asmenims, linkusiems į nerimą ir paniką, narkotinės medžiagos gali dar labiau sustiprinti neigiamus jausmus:
„Žmonėms, kurie turi paniką, ji gali labai žymiai sustiprėti, jie gali elgtis kaip stresinėse situacijose. Atrodytų, nereikšmingoje situacijoje jis gali hiperbolizuoti, labai stipriai nerimauti, panikuoti situacijose, kuriose žmonės įprastai nepanikuoja.
Tai gali būti dėl poveikio arba priešingai – badavimo. Kada žmogus vartoja slopinančius narkotikus ir po to jų negauna, psichika pradeda veikti netvarkingai. Tiek abstinencijos, tiek apsvaigimo laikotarpiu gali pasireikšti neadekvatus elgesys.“
Verta atkreipti dėmesį ir į akis, ypač – vyzdžius: „Jeigu vartojami psichiką stimuliuojantys narkotikai, dažną kartą vyzdžiai išsiplečia tiek, kad beveik nesimato rainelės. Kai vartojamos opiatinės medžiagos, vyzdžiai būna susitraukę.
Ir jie turi vieną aiškų ženklą – nereaguoja į šviesą. Jeigu įprastai vyzdys susitraukia prieš šviesą, o tamsoje plečiasi, pavartojus narkotinių medžiagų tai vyksta labai nežymiai, matosi, kad nenatūraliai.“
Parūkius marihuanos, parausta akių baltymai, tačiau tai ne visada pastebima, nes vartojantys asmenys randa būdų, kaip tai nuslėpti.
Patarė, kaip elgtis artimiesiems
Pasiteiravus, kaip elgtis asmenims, kurių artimieji priklausomi nuo narkotikų, A. Lučunas patarė nebandyti spręsti problemos patiems, nes ją galima dar labiau pagilinti – nuo narkotikų priklausomi asmenys linkę manipuliuoti.
„Mūsų patirtis rodo, kad greičiau pagalbos kreipiasi tie žmonės, kuriems artimieji nubrėžia aiškias ribas ir labai aiškias sankcijas. Kartais praeina daug metų, kol šeima suvokia, kad yra bejėgiai, stipriai nustekena ir psichiką, ir nukenčia materialiai.
Yra skatinama pasakyti „Taip, tu mums rūpi, mes esame pasiruošę tave priimti, bet su tavimi turi dirbti profesionalai ir kol nenueisi į rimtesnę gydymosi programą, mes atsiskiriame nuo tavęs dėl tavo vartojimo“.
Artimiesiems griežtai nereikėtų spręsti vartojimo pasekmių, nes kol spręsite, tai yra meškos paslauga, sudaromos palankos sąlygos toliau vartoti“, – patarė pašnekovas.
Kad būtų lengviau, rekomenduojama sudalyvauti „Al-Anon“ susirinkimuose, kuriuose sveikstančių priklausomų artimieji dalinasi savo patirtimis: „Dar siūlau įsigyti knygą „Anoniminiai alkoholikai“.
Ten yra skyrius, kuriame patys anoniminiai alkoholikai pataria, kaip elgtis darbdaviams, artimiesiems, kurie savo šeimoje turi priklausomą žmogų. Tai yra nuostabios, puikios rekomendacijos ir dėka šios knygos sveiksta daugybė milijonų žmonių visame pasaulyje.“
Pasiryžusiems gydytis ir reabilituotis A. Lučunas priminė, kad asmuo turi pristatyti medicininę pažymą apie savo sveikatos būklę, kad neserga aktyviąja tuberkulioze, ūmiais infekciniais, somatiniais bei kitais susirgimais, kurie galėtų kelti grėsmę kitiems įstaigoje gyvenantiems asmenims. Dėl šios pažymos galima kreiptis į šeimos gydytoją.
Gydytis, reabilituotis nuo psichoaktyviųjų medžiagų atvykstantis asmuo taip pat turi pateikti medicininę pažymą, kurioje būtų nustatyta priklausomybės diagnozė ir kurioje būtų rekomenduojama vykti gydytis į ilgalaikę priklausomų nuo narkotikų, alkoholio bei kitų psichoaktyvių medžiagų asmenų reabilitaciją. Dėl šios pažymos galima kreiptis į šeimos gydytoją arba gydytoją-psichiatrą.
Paauglį ištiko klinikinė mirtis, jį buvo atgaivinę medikai
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad birželio 30-ąją 15-mečiui Jonavoje galimai parūkius elektroninę cigaretę su neaiškiomis medžiagomis, paauglį ištiko klinikinė mirtis. Jį gaivino ir greitosios medikai, ir Jonavos ligoninės reanimacijos gydytojai.
Tada paauglio širdį pavyko priversti vėl plakti, jis buvo perduotas Kauno klinikų medikams. Pasak gydytojų, vasarą sunkiai apsinuodijusių paauglių vis daugėja, medikai veža net dešimtmečius.
Keli dūmai neaiškios kilmės, galimai narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis užpildytos elektroninės cigaretės ir penkiolikmetis iš Jonavos neteko sąmonės.
„Nelaimė įvyko namuose, mūsų žiniomis, parūkius tas cigaretes preliminariai, nes šalia rasti tie visi „veipai“ ir atiduoti ikiteisminiam tyrimui. Įvyko klinikinė mirtis“, – sakė Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas.
„Atvyko greitoji pagalba, reanimacinė brigada ir pradėjo gaivinimo veiksmus. Vaiko širdelę pavyko užvesti, vėl sustojimas širdies, vėl gaivinimas iš naujo“, – pasakojo ligoninės direktorius.
Kaip buvo minėta TV3 Žiniose, vežti tiesiai į Kauno klinikas buvo rizikinga, tad su nepilnamečiu greitoji lėkė į Jonavos ligoninę. Pasitelkę žinias ir įrangą Jonavos medikai vėl privertė paauglio širdį plakti.
„20 minučių gaivinimo. Klinikinės mirties atveju jis būtų miręs, čia pavyko komandai užvesti jo širdį, stabilizuoti, prijungti prie plaučių ventiliacijos aparato, tinkamo medikamentinių priemonių dozavimo, kurios leidžia stabilizuoti širdį, kraujospūdį“, – aiškino G. Ramanauskas.
Šioje dramatiškoje situacijoje Jonavos ligoninės vadovas primena praėjusios valdžios itin stumtą sveikatos reformą – mažuose miestuose naikinti įvairius skyrius. Jei taip būtų nutikę, atgaivinti paciento šiuo atveju greičiausiai nebūtų pavykę.
Stabilizavus jonaviškio būklę, jį greitąja medikai išgabeno į Kauno klinikas. Tąkart klinikų atstovė patvirtino, kad nepilnametis pristatytas į gydymo įstaigą Kaune, tačiau daugiau informacijos pateikti negalėjo.
„Po pietų į Kauno klinikas pristatytas minėtas nepilnametis, jis šiuo metu vis dar gydomas ligoninėje, tačiau neturint tėvų sutikimo, daugiau informacijos apie jo sveikatos būklę suteikti negalime“, – sakė Kauno klinikų atstovė spaudai Ieva Jankauskienė.
Šiandien pranešta, kad šeštadienį 15-mečio gyvybė užgeso ligoninėje, pirmasis apie tai paskelbė naujienų portalas lrytas.lt, jiems žinią patvirtino Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.
Vėliau žinią apie šeštadienį mirusį 15-metį spaudos konferencijos metu patvirtino ir Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas, pranešė BNS.
„Į mūsų intensyvios terapijos skyrių buvo atvežtas paauglys, pagal klinikinius duomenis ir pirminę informaciją, buvo kalba apie apsinuodijimą psichotropinėmis medžiagomis.
Nepaisant intensyvaus gydymo ir daugelio medikų pastangų, šeštadienį paauglys mirė išbuvęs (ligoninėje – BNS) apie penkias dienas“, – spaudos konferencijoje antradienį kalbėjo Kauno klinikų vadovas Rimantas Kėvalas.
„Mirė dėl, kliniškai mes skaitome, kad tai yra apsinuodijimas psichotropinėmis medžiagomis, išsivystė dauginis organų nepakankamumas ir mirtis“, – sakė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!