Naujienų portalui tv3.lt „Camelia“ vaistinės vaistininkas Rimvydas Blynas atskleidžia, kuo iš tiesų yra naudingas resveratrolis žmogaus organizmui ir kokį šalutinį poveikį jis gali sukelti.
Resveratrolio nauda sveikatai
Anot vaistininko R. Blyno, resveratrolis yra natūralus augalinės kilmės junginys, priklausantis polifenolių grupei, kuris randamas vynuogių odelėse, raudonajame vyne, uogose ir kituose augaluose.
„Jis pasižymi stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, kurios padeda apsaugoti organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos – pagrindinės senėjimo ir lėtinių ligų priežasties“, – pabrėžia pašnekovas.
Pasak vaistininko, pagrindinė resveratrolio nauda sveikatai yra būtent šis stiprus antioksidacinis ir priešuždegiminis poveikis.
„Jis mažina uždegimą, gerina kraujotaką bei palaiko sveiką cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje. Dėl šių savybių resveratrolis gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų bei neurodegeneracinių susirgimų riziką“, – sako vaistininkas.
Be to, jis priduria, kad resveratrolis gerina kraujagyslių elastingumą ir stiprina endotelį – kraujagyslių vidinę sienelę. Taip pat šis junginys mažina kraujagyslių sienelių uždegimą, mažina blogojo cholesterolio koncentraciją bei gali padidinti gerojo cholesterolio kiekį.
„Veikdamas trombocitų agregaciją, mažina kraujo krešulių susidarymo tikimybę ir širdies priepuolių bei insultų riziką. Taip pat jis gali padėti reguliuoti kraujospūdį skatindamas kraujagyslių atsipalaidavimą ir gerindamas kraujotaką.
Dėl šių savybių resveratrolis dažnai rekomenduojamas žmonėms, siekiantiems palaikyti sveiką širdies veiklą bei sumažinti su širdies ligomis susijusią riziką. <...>
Resveratrolis taip pat turi teigiamą poveikį nervų sistemai. Kai kurie tyrimai rodo, kad jis gali apsaugoti smegenų ląsteles nuo pažeidimų, sulėtinti senėjimo procesus smegenyse ir palaikyti atminties bei kitų pažintinių funkcijų veiklą“, – teigia R. Blynas.
Vaistininko teigimu, ši medžiaga gali veikti tam tikrus baltymus, kurie susiję su ląstelių ilgaamžiškumu, DNR apsauga ir energijos apykaita. Manoma, kad resveratrolis gali turėti įtakos lėtesniam senėjimui ir stipresniam organizmo atsparumui.
Kada geriausias laikas vartoti resveratrolį?
Pasak vaistininko, rekomenduojama resveratrolio paros dozė gali skirtis priklausomai nuo sveikatos tikslų ir individualių organizmo poreikių. Dauguma tyrimų rodo, kad 100–200 mg per dieną yra saugi ir veiksminga dozė, tačiau kai kuriais atvejais vartojamos ir didesnės dozės.
„Didelių dozių saugumas vis dar tiriamas. Tokios dozės dažniausiai taikomos trumpalaikiuose, eksperimentiniuose tyrimuose ir gali sukelti šalutinį poveikį. Todėl svarbu neviršyti rekomenduojamos dozės – daugiau nebūtinai reiškia geriau“, – pabrėžia vaistininkas R. Blynas.
Vaistininko teigimu, resveratrolį geriausia vartoti su maistu, ypač riebesniu, nes taip jis geriau pasisavinamas organizme. Nors, anot jo, paros laikas nėra labai svarbus, tačiau rekomenduojama jį vartoti ryte, kad poveikis tęstųsi visą dieną, kai vyksta intensyvesni medžiagų apykaitos procesai.
„Vartojant resveratrolį nevalgius, jis gali sukelti virškinimo sutrikimus. Svarbiau nei paros metas yra pastovumas, todėl resveratrolį reikėtų vartoti kasdien tuo pačiu metu“, – sako jis.
R. Blynas priduria, kad resveratrolį galima vartoti ilgą laiką, nes trumpalaikis ar kelių mėnesių vartojimas laikomas saugiu.
„Neturima žinomų stiprių neigiamų poveikių, jeigu papildas vartojamas rekomenduojamomis dozėmis. Tačiau svarbu stebėti organizmo reakciją ir atkreipti dėmesį į galimas sąveikas su kitais vaistais“, – pažymi pašnekovas.
Vis tik, svarbu nepamiršti, kad pertraukos vartojant papildus yra būtinos, ypač ilgalaikio naudojimo atveju. Jos padeda organizmui pailsėti, sumažina medžiagų kaupimosi riziką.
Dažnai rekomenduojama schema, pasak vaistininko, yra trijų mėnesių vartojimo laikotarpis, po kurio seka mėnesio pertrauka.
„Resveratrolis yra itin naudingas suaugusiems nuo 35 metų, nes natūralūs organizmo antioksidaciniai gebėjimai su amžiumi silpsta, o tai gali paskatinti lėtinių ligų atsiradimą“, – sako vaistininkas.
Šalutinis resveratrolio poveikis
Paklaustas apie tai, ar resveratrolis turi šalutinį poveikį, vaistininkas R. Blynas pažymi, kad nors dauguma žmonių puikiai toleruoja šį papildą, kai kuriems gali kilti nepageidaujamų reakcijų.
„Dažniausiai pasitaiko virškinimo sutrikimai: pykinimas, viduriavimas ar lengvas skrandžio diskomfortas, ypač jei papildas vartojamas tuščiu skrandžiu arba per didelėmis dozėmis, kurios ilgą laiką vartojant gali paveikti kepenų fermentų veiklą.
Taip pat reikia atsargiai elgtis, jei vartojate vaistus, skystinančius kraują – resveratrolis gali sustiprinti jų poveikį“, – pažymi jis.
Vaistininko teigimu, resveratrolis geriausiai tinka tiems, kurie nori palaikyti širdies, kraujagyslių, smegenų veiklą ir sulėtinti senėjimo procesus.
Anot jo, jis naudingas patiriantiems lėtinį stresą, turintiems žalingų įpročių, aukštą kraujospūdį, paveldimų širdies ligų, diabeto ar Alzheimerio ligos riziką.
Resveratrolis rekomenduojamas žmonėms, norintiems išlaikyti energiją, aiškų protą, širdies sveikatą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!