Dažniausi plaučių uždegimo sukėlėjai yra bakterijos – pneumokokai (Streptoccocus pneumoniae) ir Haemophilus influenzae B tipo (Hib) bakterijos.Pneumokokų sukeltu plaučių uždegimu užsikrečiama per orą nuo sergančio žmogaus jam čiaudint ar kosint, todėl svarbu vengti kontakto su sergančiu asmeniu, kosint ir čiaudint užsidengti burną, nedelsiant išmesti panaudotas vienkartines servetėles, dažnai plauti rankas.
Pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokų (pneumokokinės infekcijos) – skiepai.
Lietuvoje nuo 2015 m. gruodžio valstybės lėšomis nuo pneumokokinės infekcijos pradėti skiepyti vaikai ir suaugusieji, priklausantys rizikos grupėms. Pneumokokinės infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus asmenims, tačiau didžiausia rizika – vaikams iki dvejų metų ir 65 metų ir vyresniems. Pneumokokai dažniausiai sukelia ne tik plaučių uždegimą, bet yra ir viena dažniausių vidurinės ausies užgedimo priežastis, ypač vaikams.
Dėl skiepų nuo pneumokokinės infekcijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. ULAC duomenimis, 2018 m. šalyje nuo pneumokokinės infekcijos paskiepyti 8 269 suaugę asmenys ir 1 337 vaikai (2–18 metų), priklausantys rizikos grupėms.
Didžiąją dalį (36 proc.) suaugusiųjų, paskiepytų nuo pneumokokinės infekcijos (2 983 asmenys), sudaro sergantieji onkologinėmis ligomis, o vaikų grupėje – sergantys kvėpavimo takų ligomis (68,4 proc., 915 vaikų). Kam rekomenduojama skiepytis ir DUK apie pneumokokinę infekciją ULAC interneto svetainėje čia