Apie užfiksuotą netikėtą svečią, o gal ir gyventoją, socialiniuose tinkluose pranešė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija.
Užfiksavo meškos jauniklį
Nurodoma, kad meškos jauniklis nufilmuotas praėjusią savaitę – jį pavyko ne tik pamatyti, bet ir užfiksuoti miškininkui Laimonui Kiaulėnui.
Šis vaizdas leidžia manyti, kad meškos ne tik užklysta į Lietuvą iš aplinkinių kaimyninių šalių – nemaža tikimybė, kad mažylį atsivedė mūsų šalyje pastoviai gyvenanti patelė.
„Praėjusią savaitę miškininkas Laimonas Kiaulėnas Mirabelio miške, Kupiškio raj. užfiksavo meškos jauniklį!
Manoma, kad netoliese turėjo būti ir jo mama. Iki šiol manyta, kad rudieji lokiai Lietuvoje nuolat negyvena, tik kartais užklysta iš kaimyninių šalių. Tačiau pastaraisiais metais meškos mūsų šalyje pastebimos vis dažniau.
Kadangi medžiotojų, gamtininkų ir pasieniečių kameros vis dažniau registruoja ruduosius lokius Lietuvoje, todėl tikėtina, kad vienas kitas individas čia gyvena nuolat. Tai gali įrodyti ir šis vaizdo įrašas, iš kurio galime manyti, jog patelė jauniklį atsivedė Lietuvoje!
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija yra sukūrusi specialų virtualų žemėlapį, kuriame galima sekti meškų buvimo ar lankymosi vietas šalyje“, – dalijosi Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija.
Unikalus atvejis Lietuvos gamtoje
Kaip rašoma Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pranešime spaudai, Lietuvos miškuose buvo užfiksuotas meškos jauniklis, o tai reiškia, kad oficialiai Lietuvoje turi būti patvirtinta gyvenanti dar viena nauja laukinių gyvūnų rūšis – meškos arba tiksliau, rudieji lokiai.
Iki šiol rudieji lokiai Lietuvoje buvo fiksuoti įvairiuose šalies rajonuose, daugeliu atvejų – migruojantys, tačiau mažylis ir dar taip – pirmą kartą. Meškos jauniklis turėtų atverti naują raudonosios Lietuvos knygos puslapį, o rudieji lokiai vietoj išnykusių, tapti gyvenantys Lietuvoje.
„Tai unikalus atvejis mūsų gamtoje ir kartu – vieni įspūdingiausių kadrų šiemet iš meškų gyvenimo. Pateles ir patinus Lietuvoje fiksuojame jau ne vienerius metus, gandų apie jauniklius būta, tačiau pirmą kartą gamtininkui pavyko jį užfiksuoti gyvai ir dar taip“, – sako LMŽD direktorius L. Daukša.
Anot jo, netoliese jauniklio turėjo būti ir jo mama, o tai reiškia, kad nuo šiol Lietuvoje yra dar viena laukinės gyvūnijos gyvenanti rūšis.
„Ypatinga diena Lietuvos gamtai, nes raudonojoje knygoje nuo šiol turėtų atsirasti ir Lietuvoje gyvenančios meškos, kurios iki šiol buvo laikomos išnykusiomis, nepaisant jų reguliarių vizitų mūsų gamtoje. Kiek man žinoma, remiantis esama tvarka į ją gali būti įtrauktos tik vedančios rūšys, tad turime pirmą meškiuką, kuris atvėrė naują šios knygos puslapį“, – sako jis.
L. Daukšos teigimu, pirmasis oficialus Lietuvos meškos jauniklis yra griežtai saugomas kaip ir visos meškos Lietuvoje, tuo tarpu gyventojai raginami vengti bet kokio kontakto su juo ar net jo ieškoti, nes jį globoja ir saugo jo mama ir tai daro, be jokių kompromisų.
„Meškų populiaciją Lietuvoje galima sekti specialiame žemėlapyje, tame tarpe ir mažąjį šalies gyventoją, tuo tarpu ieškoti, tiek jo, tiek meškų - griežtai nerekomenduojame. Tai unikalūs laukiniai gyvūnai, kuriems ramybė yra būtina sąlyga, o vaikų gynimas nuo grėsmių – neturi jokių ribų. Tą turi žinoti kiekvienas“, – sako jis.
Sukurtas meškų žemėlapis
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad medžiotojai pernai sukūrė Lietuvos meškų žemėlapį – jame žymi vietas, kuriose buvo pastebėti rudieji lokiai arba jų pėdsakai. Taip apie šį lietuviams mažai žinomą gyvūną bus galima patogiai rinkti informaciją, jį tyrinėti bei nuo jo apsisaugoti.
Žemėlapis padės jaustis saugiau bailesniems grybautojams ar miškų lankytojams, mat jie galės pasitikrinti, kur yra mažiau šansų susitikti šiuos didžiulius žinduolius.
Visus besibaiminančius, kad rudieji lokiai kelia grėsmę žmonėms, specialistai ramina.
„Per visą pasaulį, per metus, na, iki 20 žmonių, kada sužalojama arba mirtinai, kaip sakyti, paveikiama, na, tose šalyse, kur daug yra lokių. Natūralu, mūsų šalyje, ta grėsmė, čia norėčiau grybautojus nuraminti, yra tikrai maža“, – tąkart TV3 žinioms sakė Medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.
„Šiaip jie žmogaus bijo. Ir todėl susitikt rudąjį lokį miške šansų yra labai nedaug. Jeigu jis jus girdės, tai pasitrauks pirmas“, – teigė Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojas Linas Balčiauskas.
O drąsuoliams ir smalsuoliams medžiotojai sukūrė meškų žemėlapį: fiksuos, kur Lietuvoje pastebėti lokiai.
„Reikia vis dėlto skirti dėmesio naujai atsirandančiai, sugrįžtančiai rūšiai į mūsų ekosistemą. Nes ekosistema mes džiaugiamės, kad ji yra pilna, ir čia yra geroji žinia“, – aiškino L. Daukša.
Vos per pirmąją savaitę gamtininkams pavyko pažymėti jau 11 skirtingų vietų, kuriose buvo pastebėti rudieji lokiai arba jų pėdsakai.
„Mes medžiotojai keliame hipotezę, šalyje meškos apsigyveno, ar vis dar tiktais laikinai yra aptinkamos. Ir iš šito žemėlapio galėsime stebėti tendencijas“, – sakė L. Daukša.
Ruduosius lokius, dažnai vadinamus meškomis, lietuviai pažįsta menkai. Mūsų šalyje jų anksčiau nebuvo arba užklysdavo laikinai ir tik pastaraisiais metais jos pastebimos nuolat. Dėl to lokiai nėra plačiau ištyrinėti. Tačiau mokslininkas pasakoja, kad šie gyvūnai yra tikrai panašūs į vaikiškose knygelėse aprašytuosius.
„Pas bites užeina, nes medų mėgsta. O kur to medaus daugiau gausi, jei ne bityne. Laukinių bičių tai nelabai“, – teigė L. Balčiauskas.
Įprastai meškos žmonių pulti nėra linkusios. Visgi, jei jau atsitiktų taip, kad tektų rudąjį lokį susitikti, specialistas išvardija kelis patarimus.
„Dažniausiai nereikėtų artintis prie tokio gyvūno, nedaryti staigių judesių, garsių, reiškia, dirginančių garsų, reikėtų pasitraukti iš tos zonos“, – sakė Medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius
Meškų žemėlapis jau atskleidė, kad meškos aptinkamos rytų Lietuvoje – apie Pabradę, Švenčionių rajoną, taip pat netoli Kupiškio, Rokiškio, Anykščių ir Biržų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!