• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Palaidojus artimąjį, mums lieka prisiminimai apie jį, kartu patirti nuotykiai, įsiminusios šilčiausios akimirkos, tačiau bėgant metams atsiminimai tampa vis neryškesni, o likusios nuotraukos sudūla. Vis tik, yra ir daugeliui dar neįprastų, tačiau ilgaamžių būdų įamžinti išėjusiojo atminimą – prie kapo pritvirtinti medalioną su QR kodu.

Palaidojus artimąjį, mums lieka prisiminimai apie jį, kartu patirti nuotykiai, įsiminusios šilčiausios akimirkos, tačiau bėgant metams atsiminimai tampa vis neryškesni, o likusios nuotraukos sudūla. Vis tik, yra ir daugeliui dar neįprastų, tačiau ilgaamžių būdų įamžinti išėjusiojo atminimą – prie kapo pritvirtinti medalioną su QR kodu.

REKLAMA

Vos nuskenavus QR kodą atsiveria klodai artimųjų sudėtos informacijos: biografija, nuotraukos, galima įkelti ir giminės ištakų planelį, taip vadinamą šeimos medį – paprasta, nedidelė lentelė savyje gali talpinti visą gyvenimą kauptus ir fiksuotus prisiminimus.

Ramona Skersienė, akimirkaamzinai.lt įkūrėja, vyresniosios kartos atstovams toks mirusiojo įamžinimo būdas vis dar atrodo nesuprantamas, tačiau jaunesniajai kartai, kuriai technologijos – įprasta kasdienybės dalis – toks būdas atrodo itin įdomus.

REKLAMA
REKLAMA

Skaudžios netektys

Pati Ramona dar ne itin seniai nė nežinojo, kad toks įamžinimo būdas egzistuoja, galbūt būtų niekad išsamiau tuo ir nesidomėjusi, jei ne asmeninė jos pačios patirtis.

REKLAMA

Praėjusių metų gruodžio mėnesį užgeso mamos gyvybė – ji ilgus metus sirgo onkologine liga, tvarkėsi su komplikacijomis, atlaikė ne vieną sudėtingą operaciją. Pašnekovė atvira – ir artimieji, ir net medikai, atlikdami kai kurias operacijas, bandė susitaikyti, kad čia gyvenimo styga ir nutrūks, tačiau mama ne kartą įrodė, kad yra be galo stipri.

Ir gruodžio mėnesį, tiek metų mačius, koks tvirtybės įsikūnijimas yra mama, Ramona sako nė nesitikėjusi, kad kažkas bus blogai – manė, kad tai bus eilinis, įprastas apsilankymas ligoninėje dėl ligos komplikacijų, tačiau mama netikėtai išėjo.

REKLAMA
REKLAMA

„Atrodo, jau buvome susigyvenę su mintimi, kad vieną dieną tai įvyks, bet kai viskas įvyksta taip netikėtai, yra be galo skaudu – susigyventi su tuo neįmanoma“, – atvirai sako moteris.

Dar vienas sukrėtimas atslinko vasaros pradžioje – mirė viena artimiausių jos draugių, vos 49-erių, palikusi tris paaugles dukras.

Patyrusi dvi netektis per neilgą laiko tarpą, Ramona prisiminė, kad yra medalionai su QR kodu, ir suprato – likę atsiminimai apie iškeliavusius į amžinybę negali išeiti į niekur. Taip ant jos mamos kapo atsirado nedidelis, širdelės formos medalionas. „Tai tarsi mano mamos stiprybės, noro gyventi įamžinimas“, – atvirauja Ramona.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nedidelė lentelė ant antkapio

Lietuvoje tai dar visiška naujovė – nors yra įmonių, gaminančių ir siūlančių įsigyti tokias lenteles su QR kodu, tačiau tautiečiai su šiuo įamžinimo būdu dar tik pažindinasi, tad Ramona nusprendė ir pati pasiūlyti įsigyti medalionus su kodais.

Jie atkeliauja iš Amerikos, o į užsisakiusiųjų pasirinktą paštomatą nukeliauja per 2-3 dienas, jei medalionų neturi vietoje – maždaug per savaitę.

„Medalionas pagamintas iš anoduoto aliuminio, atsparaus oro sąlygoms, ir jame išgraviruotas QR kodas, kuris nenusitrins. Tiekėjai suteikia daugybės metų garantiją, jei kodas nusitrintų ar kas nutiktų, lentelę galima pakeisti.

REKLAMA

Medalionas prie paminklo prisiklijuoja labai tvirtai, ant abiejų pusių uždedami lipdukai su klijais, tad jeigu vieną kartą užklijuoji, jau nebenuklijuosi, todėl reikia tvarkingai ir tiksliai užklijuoti, tačiau tai tikrai yra nesudėtinga“, – pasakoja R. Skersienė.

Dėžutėje atkeliauja du medalionai, tad vieną galima klijuoti ant antkapio, o kitą, pavyzdžiui, įsirėminti namuose ar įteikti toliau gyvenantiems artimiesiems, kurie negali dažnai aplankyti kapų, kad namuose galėtų uždegti žvakę ir, nuskaitę QR kodą, žiūrėdami nuotraukas ir skaitydami biografiją, prisiminti išėjusįjį.

REKLAMA

Prisiminimai, sutalpinti mažame QR kode

Sutalpinti informaciją apie mirusįjį nesudėtinga – gavus medalioną, nuskenavus ant jo esantį QR kodą, tereikia susikurti paskyrą (įvesti el. paštą ir susikurti slaptažodį), be to, ją administruoti galima pakviesti ir kitus šeimos narius, išsiunčiant jiems pakvietimą prisijungti.

Tada belieka paskyroje sudėti viską, ką norisi, pavyzdžiui, galima nurodyti tikslią palaidojimo vietą, parašyti biografiją ir sukelti norimas nuotraukas, pridėti jų aprašymus, nurodyti datą, kada kadrai užfiksuoti, arba tiesiog aprašyti įsimintinus įvykius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmogus, atėjęs aplankyti kapo ir nuskenavęs kodą, gali parašyti kokį prisiminimą, įsimintiną akimirką su išėjusiuoju, palikti savo žymę. Be to, profilį galima sukurti ir visam kapui, suvesti ne vieno žmogaus duomenis“, – priduria pašnekovė.

Ramona pastebi, kad mirusiųjų atminimo įamžinimas bėgant metams pasikeitė, anksčiau ant antkapių būdavo klijuojamos velionių nuotraukos, atvaizdas iškalamas paminkle, o dabar daugelis renka minimalistinius antkapius, kartais nenurodo net palaidotų žmonių vardų, gimimo ir mirties metų, tik kokia šeima palaidota kape.

REKLAMA

Tačiau moteris įsitikinusi – kai paliekama tiek mažai informacijos, atsiminimai pamažu grimzta užmarštin arba lieka tik artimiausiųjų žmonių rate, nors per savo gyvenimą žmogus sutinka daugybę pakeleivių, kurie jį pažinojo ir vadino draugu:

„Kai gyveni toje pačioje aplinkoje, kapinės yra toje pačioje aplinkoje, žmonės eidami lankyti artimųjų kapus praeina ir pro pažįstamųjų laidojimo vietas, prisimena, galbūt uždega žvakutę, o QR kodas ant paminklo padėtų ir vaizdiškai prisiminti, ir pasikalbėti mintimis.

REKLAMA

Didžiulė vertė yra tai, kad artimas miręs žmogus gyvuoja ne tik artimųjų, bet ir kitų gyvenime sutiktų žmonių širdyse, nėra užmirštas, atminimas palydimas šiltais prisiminimais.“

Informacija išsaugoma ateities kartoms

Be to, pašnekovė kaip vieną didžiausių privalumų išskiria tokio įamžinimo būdo ilgaamžiškumą, kas reiškia, kad informacija apie velionį liks ir ateities kartoms, net ne vienai.

„Fotoalbumai, fotonuotraukos dulka, užima vietą ir juos gali peržiūrėti tik patys artimiausi žmonės, o skaitmenines nuotraukas paprasčiau išsaugoti. Be to, šiuolaikinis jaunimas, vaikai labiau linkę prie technologijų, nuotraukų albumai jiems nelabai turi reikšmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, daug žmonių dabar išvyksta gyventi į užsienį ar kitą miestą, negali lankyti kapų, tačiau prisijungę per nuotolį gali prisiminti, parodyti ir papasakoti savo vaikams, anūkams“, – kalbėjo R. Skersienė.

Galiausiai, pašnekovė įsitikinusi – tai suteikia dar daugiau prasmės kapų lankymui, kuris daugeliui susiaurėja tik iki kapo sutvarkymo ir trumpos maldos ar probėgšmais atmintyje pasirodančių prisiminimų:

„Be to, su amžiumi vaizdinė informacija nyksta, gali pamiršti, kaip sėdėjai ir kartu gėrei kavą, o pažiūrėjus profilyje sukeltas skaitmenines nuotraukas prisimeni – kažkada kartu sėdėjote, gėrėte kavą, kalbėjotės, juokėtės. Tokia informacija tikrai neišnyks ir kapo lankymas įgauna kitokią prasmę.

REKLAMA

Įamžinkime šilčiausius prisiminimus apie išėjusį artimą žmogų dėka medaliono su QR kodu. Perduokime ateinančiai kartai savo šeimos kilmę, šeimos gyvenimo akimirkas.

Juk mama padovanojo tau gyvybę, tėtis vedė per gyvenimo kelią... Iš kartos į kartą... Iš šeimos į šeimą... Nė vieno iš jų gyvenimas neturėtų būti užmirštas, pasidalinkime šia atmintimi su mus supančiu pasauliu.“

praeis, būsim užmiršti ir patys užmiršim, laikas bėga greitai, gyvi užmirštami. Keisis vietos ir vardai, ir tik Dievas žinos, kad kadais gyvenai...
ne mados populiarėja , tai pinigų ištroškę laidotuvių šuliareliai sugalvoja kaip iš gyvūjų devintą kailį nudirti , nieko ir nepadarysi tokia dar valdančiūjų politika , jokio žmoniškumo negali būti jeigu reikalas su pinigais, griebk alkūnėmis geriausia kelis milijonus , pirk vilas Graikijoje ir pusk protą kad valstybė tavo asmeninis aruodas, atitenka pagal giminės paveldėjimo teisę.
Durnių laivas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų