Aukštas cholesterolio kiekis dažnai neturi akivaizdžių simptomų, todėl jis paprastai nustatomas tik atliekant kraujo tyrimus. Kai kuriais atvejais, padidėjęs cholesterolio kiekis gali sukelti ksantomas – riebalų sankaupas po oda ar ant akių vokų, tačiau tai yra retesnis reiškinys.
Naujienų portalui tv3.lt Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova atskleidžia, kurie maisto produktai prisideda prie cholesterolio lygio padidėjimo ir ką reikėtų valgyti, norint jį sumažinti.
Cholesterolio svarba ir žala
Gydytoja dietologė E. Kliukaitė-Sidorova sako, kad cholesterolis yra į riebalus panaši medžiaga, kurio yra kiekvienoje organizmo ląstelių sienelėje, ypač smegenų ir nervų ląstelėse. Pasak jos, cholesterolį kūnas naudoja hormonų, tulžies rūgščių, vitamino D ir kitų medžiagų gaminimui.
Cholesterolis yra svarbus ir žmonės turi jo gauti, tačiau per didelis cholesterolio kiekis kraujyje gali tapti žalingas, nes gali kauptis arterijose ir sukelti įvairias sveikatos problemas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligas.
Gydytoja dietologė teigia, kad cholesterolio kiekis kraujyje yra svarbus rodiklis, padedantis įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Per didelis cholesterolio kiekis, ypač mažo tankio lipoporoteinų (MTL), vadinamų „bloguoju“ cholesteroliu, gali kauptis ant arterijų sienelių, formuodamas aterosklerozines plokšteles.
Dėl to arterijos gali siaurėti, ribodamos kraujo tekėjimą, o tai gali sukelti širdies kraujotakos sutrikimus, įskaitant infarktą ar insultą, taip pat periferinių arterijų ligų riziką, padidinti tikimybę susirgti inkstų ligomis ar diabetu.
Maisto produktai, didinantys cholesterolio kiekį
Pasak Eglės Kliukaitės-Sidorovos, kai kurie maisto produktai gali prisidėti prie aukšto cholesterolio kiekio kraujyje, pavyzdžiui, sočiųjų riebalų turintys produktai.
„Tai apima tokius produktus kaip sviestas, taukai, kokosų aliejus, kiaušinio trynys, sūris, riebi mėsa, taip pat įvairūs paruošti gaminiai, pavyzdžiui, dešros, pusgaminiai.
Taip pat reikėtų vengti transriebalų – pagrindiniai jų šaltiniai yra paruošti ir perdirbti maisto produktai, kepiniai, saldumynai ir įvairūs užkandžiai“, – kokie produktai didina cholesterolį atskleidžia ji.
Be to, transriebalai neigiamai veikia riebalų apykaitą, padidina bendrą cholesterolio kiekį, mažina gerojo cholesterolio (DTL) kiekį, didina blogojo cholesterolio (MTL) kiekį, skatina endotelio disfunkciją, atsparumą insulinui ir uždegimą.
„Cholesterolio yra tik gyvūninės kilmės produktuose, pvz. kiaušinio trynyje, sūryje, svieste, subproduktuose. Svarbu suprasti, kad sumažintas sočiųjų riebalų kiekis racione, sumažina ir su maistu gaunamą cholesterolio kiekį“, – pažymi ji.
Atskleidė, ko vengti
Pasak gydytojos, norint išvengti padidėjusio cholesterolio kiekio kraujyje, reikėtų vengti tam tikrų produktų.
„Tai yra riebūs raudonos mėsos produktai, tokie kaip aviena, kiauliena, taip pat perdirbta mėsa, pavyzdžiui, dešros ir dešrelės. Riebūs pieno produktai, tokie kaip sviestas, grietinė, pienas ir sūriai, taip pat yra sočiųjų riebalų šaltiniai.
Be to, reikia vengti greito maisto, keptų produktų, pavyzdžiui, skrudintų bulvyčių ir traškučių. Transriebalų šaltiniai yra visi produktai, kurių sudėtyje nurodyta „hidrinti/iš dalies hidrinti“ – tai ženklas, kad produktuose yra transriebalų“, – sako gydytoja dietologė.
Kalbėdama apie riebalus, kurių reikėtų vengti, ji pabrėžia, kad būtina riboti sočiųjų riebalų kiekį – jie turėtų sudaryti mažiau nei 10 proc. kasdienio energijos poreikio. Šie riebalai didina mažo tankio lipoproteinų (MTL) – blogojo cholesterolio kiekį.
Specialistė taip pat akcentuoja transriebalų kenksmingumą sveikatai: „Transriebalai yra ypač žalingi, todėl, jei įmanoma, visiškai jų atsisakykite ir venkite maisto produktų, kuriuose jų yra“.
Gydytojos dietologės teigimu, sveikatai palankioje mityboje svarbu ne tik pasirinkti tinkamus produktus, bet ir įtraukti daug maistinių skaidulų turinčių produktų, pavyzdžiui: avižas, ankštinius augalus, pupeles, žirnius, vaisius, uogas ir kt.
Į kasdienę mitybą rekomenduojama įtraukti nesočiųjų riebalų šaltinių, tokių kaip alyvuogių aliejų, avokadą, riešutus ir sėklas, kurie padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį.
Be to, svarbu didinti Omega-3 riebalų rūgščių suvartojimą ir nepamiršti žuvies, ypač lašišos, silkės, skumbrės ir sardinės, kurios yra puikus šių riebalų šaltinis.
„Rekomenduojama reguliariai tikrinti cholesterolio kiekį kraujyje. Sveika gyvensena ir mityba yra itin svarbios, nes tai kasdienės rutinos dalis, prisidedančios prie geresnės sveikatos. Jei yra poreikis, būtina laikytis gydytojų rekomendacijų, o esant dideliam rizikos lygiui, gali prireikti vartoti vaistus cholesterolio kiekiui mažinti“, – patarimus siunčia gydytoja.