• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lytiškai plintančios ligos Lietuvoje vis dar yra tokios, apie kurias gėda ne tik kalbėti, bet ir kreiptis į medikus, pastebi gydytojai. Dėl to kai kurių lytiškai plintančių ligų Lietuvoje pagal statistiką registruojama ir nustatoma gerokai mažiau kaimyninėse šalyse, o tai reiškia tik vieną: žmonėms jos arba nediagnozuojamos, arba diagnozavus – neregistruojamos.

Lytiškai plintančios ligos Lietuvoje vis dar yra tokios, apie kurias gėda ne tik kalbėti, bet ir kreiptis į medikus, pastebi gydytojai. Dėl to kai kurių lytiškai plintančių ligų Lietuvoje pagal statistiką registruojama ir nustatoma gerokai mažiau kaimyninėse šalyse, o tai reiškia tik vieną: žmonėms jos arba nediagnozuojamos, arba diagnozavus – neregistruojamos.

REKLAMA

Kada verta pasitikrinti? Jei gyvenime turėjote daugiau nei vieną seksualinį partnerį ir niekada nesilankėte pas dermatovenerologą, tai padaryti tikrai reikėtų. Daugiau apie lytiniu keliu plintančias ligas ir kaip jas laiku pagauti, pasakoja Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.

„Žmonės net neįsivaizduoja, kad kažką turi. Tikrai pasitaiko atvejų, kai pacientas ateina neturėdamas jokių nusiskundimų, o nustatomos netgi 2 ar 3 lytiškai plintančios infekcijos iš karto“, – pasakoja gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje kai kurios infekcijos, veikiausia, lieka nediagnozuojamos, pavyzdžiui, chamidiozė ir gonorėja. Bet T. Raudonis sako, kad negali būti, jog sergamumas tokiomis ligomis Lietuvoje yra dešimtimis kartų mažesnis už Europos vidurkį. Veikiausia, tokie susirgimai yra nediagnuozuojami arba nepranešami.

REKLAMA

„Žmogus nepagalvoja, kad jei jis turėjo nuotykių prieš trejus metus ir nieko nepajautė po to, o dabar kažką jaučia, jis nesuveda, kad čia gali būti (liga po patirtų nuotykių – aut. past.), – sako T. Raudonis ir ragina pasitikrinti. – Lietuvoje siuntimo pas antro lygio dermatovenerologą nereikia, išskyrus universiteto ligonines.“

Kuo galima užsikrėsti baseine ir pirtyje?

Paklaustas, ar galima užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis baseine ar pirtyje, gydytojas juokiasi.

REKLAMA
REKLAMA

„Ar nuo tualeto dangčio, ar nuo durų rankenos, kaip istorijų kartais girdime, kad tik prisėdau ir jau užsikrečiau arba nėščia patapau. Tai atsakymas ne, tokiomis tradicinėmis neužsikrėsime, bet nereikėtų pamiršti ir kitų pavojų. Užsikrėsti pirtyje jūs galite žmogaus papilomos virusu, užkrečiamuoju moliusku, jis neklasifikuojama kaip lytiškai plintanti, bet dažnai ten randama, galite užsikrėsti utelėmis, niežais, tai yra parazitinės infekcijos“, – vardija T. Raudonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik baseino vanduo, jei jis su chloru, saugus.

„Baseino vandens bijoti nereikėtų ir reikėtų tik džiaugtis, jei neriate į chloruotą vandenį, kuris graužia akis, nes jūs realiai plaukiojate dezinfekciniame skystyje“, – šypteli medikas.

Venerinių ligų gydymas sovietmečiu – su pareigūnais

Dermatovenerologija – viena gydymo šaka, nors atrodytų, oda ir venerinės ligos yra visiškai skirtingos. T. Raudonis turi paaiškinimą.

„Turbūt dėl to, kad tos ligos šiek tiek persipina ir matome dažnai jų išraišką ir kūno odoje, dėl to ir turime gebėti jas atpažinti. Ir taip istoriškai susiklostė, ir daugelyje Europos šalių tokia ta specialybė ir yra. Lietuvoje apskritai visa dermatovenerologija prasidėjo būtent nuo venerologijos, kai turėjome didžiulius sergamumo skaičius, vienus didžiausių sovietmečiu“, – sako T. Raudonis.

REKLAMA

Jis pasakoja, kad sovietmečiu venerinės ligos buvo išaiškinamos su pareigūnais. Nors dabar tokia tvarka atrodo sunkiai suvokiama, gydytojas sako, kad rezultatų buvo.

„Būdavo labai griežta tvarka, nebuvo tiek daug žmogaus teisių, tai būdavo griežtai kontaktai išaiškinami ir vykstama su milicija, tuos žmones per prievartą uždaryti į ligoninę ir gydyti, – kalbėjo gydytojas. – Atrodytų siaubas, bet iš kitos pusės pasižiūrėjus, jeigu mes vien sifilio per metus turėdavome apie 2 tūkst. ir daugiau atvejų, kai dabar turime 200, ar 200 su trupučiu ir tai jau skaitosi, kad turime pakankamai daug. Kas dėjosi tada, nebe reikalo, turbūt taip buvo daroma.“

REKLAMA

Priežasčių, kodėl žmonės slėpdavo sergantys venerinėmis ligomis sovietmečiu, buvo ne viena.

„Apskritai sovietmečiu seksas neegzistavo, o dar prisipažinti, kad aš dar ir neištikimas kažkam buvau, ar neištikima, ar buvau susimokėjęs už prostitutę, tai turbūt išvis buvo nesuvokiama“, – teigia T. Raudonis.

Ką naudinga žinoti apie lytiniu keliu plintančias ligas, ar verta skubėti nuo jų tikrintis praėjus kelioms dienoms po nesaugių lytinių santykių, kas yra PREP ir DoxyPREP, kodėl sifilis vadinamas didžiuoju imitatoriumi ir kodėl jis labai pavojingas nėščiosioms kviečiame sužinoti žiūrint tv3.lt „Sveikatos DNR“.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

tv3.lt

Taip tas tiesa. As rusu laikais buvau isprievartauta ir uzkresta gonoreja. Tada bijojome pasisakyti kiek daug musu amziaus merginu buvo isprievartautos! Butent odos ir veneros ligu skyriuje tai atsiskleide. Kada zurnalistai iskels si klausima?
; prievartavimų ir / arba pedofilijos nusikaltimų smarkiai sumažės tik tuomet, kai aukos ir / arba jų artimieji pradės pjauti užpuolikus, kaip kaules, be gailesčio. Priešingu atveju, manau, niekas nesikeis, nes žmogiškųjų resursų išnaudojimas yra pats pelningiausias verslas per visą žmonijos istoriją.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų