• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Lietuvą atėjus šilumai, vis dažniau į vaistinę užsuka gausiu delnų ar padų prakaitavimu besiskundžiantys žmonės. Vaistininkė atsako, kada tai tik karščio ar streso pasekmė, o kada prakaitavimas signalizuoja apie rimtą sveikatos sutrikimą. 

Į Lietuvą atėjus šilumai, vis dažniau į vaistinę užsuka gausiu delnų ar padų prakaitavimu besiskundžiantys žmonės. Vaistininkė atsako, kada tai tik karščio ar streso pasekmė, o kada prakaitavimas signalizuoja apie rimtą sveikatos sutrikimą. 

REKLAMA

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Robertos Janulytės teigimu, padidėjusį delnų prakaitavimą – hiperhidrozę – gali sukelti hipertiroidizmas (padidėjęs skydliaukės aktyvumas), žemas cukraus kiekis kraujyje, menopauzė, kai kurių vaistų, pavyzdžiui, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, opiodų, triciklių antidepresantų ilgalaikis vartojimas, taip pat gausus ir dažnas aštraus maisto vartojimas, kofeinas bei alkoholis.   „Padidėjęs delnų prakaitavimas taip pat gali varginti žmones, kurie serga Parkinsono liga, tuberkulioze, lėtine išemine širdies liga, kuriems labai trūksta vitamino D“, – galimus sutrikimus pranešime spaudai vardija ji.

Kada kreiptis į gydytoją?

Vaistininkė pataria keliauti tiesiai į gydymo įstaigą, kuomet delnai ar padai pradėjo prakaituoti stipriau ir dažniau be jokios aiškios priežasties, be delnų prakaitavimo staigiai ir reikšmingai nukrito svoris, kai prakaitavimą lydi ir varginančios kvėpavimo problemos: sausas, spazminis, priepuolinis kosulys ir dusulys. Taip pat atkreipti dėmesį derėtų, jei kamuoja bendra bloga savijauta – stiprus nuovargio jausmas, apetito pokyčiai, galvos svaigimas, širdies ritmo sutrikimai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti prakaitavimo priežastį. Jei tai nėra ligos simptomas, o tik estetinė problema, tuomet galima prakaito išsiskyrimą mažinti tiek medicininėmis priemonėmis, tiek namų sąlygomis“, – akcentuoja R. Janulytė. 

REKLAMA

Pačios efektyviausios, anot jos, yra specialios medicininės paskirties priemonės – rutuliniai dezodorantai, kremai ir tepalai, kurių sudėtyje yra aliuminio chlorido druskų, slopinančių prakaito liaukų veiklą ir stabdančių prakaitavimą net iki 5 dienų be pakartotinės aplikacijos. 

„Tai stiprios priemonės, kurios gali sukelti odos sudirgimą, alergiją, padidėjusį jautrumą bei prakaito liaukų uždegimą, jei bus naudojamos ne taip, kaip nurodyta gamintojo – tepamos dažniau ir gausiau nei rekomenduojama“, – pabrėžia vaistininkė. 

REKLAMA
REKLAMA

Naminės priemonės

Namų sąlygomis prakaitavimui mažinti R. Janulytė rekomenduoja pasigaminti sodos pastos – kelis valgomuosius šaukštus sodos sumaišyti su nedideliu kiekiu vandens, gautą masę užtepti ant delnų ar padų, palaikyti maždaug 5 minutes ir nuplauti drungnu tekančiu vandeniu. Soda yra šarminė medžiaga, todėl mažina prakaito liaukų aktyvumą. 

„Vaistiniai šalavijai pasižymi sutraukiančiu bei dezinfekuojančiu poveikiu, todėl šios vaistažolės nuoviro vonelės gali ne tik padėti sumažinti prakaitavimą, bet ir apsaugoti nuo odos ir nagų grybelio atsiradimo. Taip pat galima pasitelkti obuolių sidro actą – patepti juo delnus ar padus, leisti nudžiūti ir po to nuplauti tekančiu vandeniu. Actas sutraukia poras ir taip sumažina prakaitavimą“, – komentuoja priemones „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė. 

„Vaikai, ypač paaugliai, normaliai prakaituoja gausiau nei suaugę žmonės dėl brendimo laikotarpiu vykstančių hormonų pokyčių. Dažniau ir gausiau prakaituoja bei dažniau dėl šios bėdos kreipiasi vyrai. Nors aktyvių prakaito liaukų moterys ir vyrai turi tiek pat, gausesnis prakaitavimas vyrams būdingas dėl didesnės kūno ir raumenų masės. Tai reiškia, kad intensyviau vyksta medžiagų apykaitos procesai ir dėl to išskiriama daugiau prakaito siekiant palaikyti normalią kūno temperatūrą“, – aiškina R. Janulytė. 

Nepadeda nei kremai ,nei tepalai nei dezodorantai, skydliaukės netikrinau jau dešimt metų,jei ne daugiau,nes gydytoja nusprendžia ar man reikia,tokie musu gydytojai ,už mus sprendžia konmums reikia,dabar spyga iš gydytojo gausi,o ne siuntimą,kai paprasai ko nors,tai pasižiūri kaip į nevisprote,reikia sirgti dar cukriniu diabetu,kad issitirti kraujagyslės,širdies problemas,taip tai nepriklauso,užtenka paprašyti ,kad cukrų nori pasitikrinti,tai aiškina,kad nereikia,ne pensininkė,kas bus po reformos,iš viso nusisikti,dabar mums net siuntimu neduoda,jei norime pasitikrinti,apie gydymą nėra ko šnekėti,dulkiui tik kovidas ir atliekų priverstinis suleidimas,tai va turi valdžia, SAM migrantus,pabėgėlius, ukrainiečius ,tegul jiems ir aiškina apie ligas, ,,kovidus,,atmainas,sitiems atliekoms valstybės biudžetas ,,ne guminis,,tegul juos ir gelbėja ,dar gali vyriausybė ir Nausėda visus gėjus iš Nigerijos privezti,ne tokias dar atliekas priverstinai kaisios vietiniams gyventojams,kas neaišku,jiems ir išmokos,ir gydymas,ir soc kortelės,ir pinigai bilietams,kokios problemos mūsų valdžiai ir sveikatos sistemai,išmatas ileide į Lietuvą,dar kažką aiškina Lietuvos gyventojams,nusisikti kiek ten ligoninėse nuo ,,kovido,,gydosi,kiek užsieniečių gelbėja mūsų pinigais, iš statistų nieks nesneka,neapsimoka,sumazinkite pensininkams pensijas,nemokekite pašalpų pijokams,kas daug vaiku turi,yra tečiai,moka pistis ,gali ir vaikus be pašalpų auginti,neislaikom kalejminiu,resedyvistu,apsaugos jiems neskiriam,tegul dvesta,ivedam mirties bausme,tai ne toks ,,kovidas,, lietuvoje prasidės,eilės bus nuo Gariūnų iki Santariškių,tuomet ne taip ekspertai,Strasbūras ir vakseriai los,galės statistai iš savo kišenių visus ir gelbėti su SAM ir vaistinių agentūroms tik iš savo kiseniu jei taip labai rūpi,privaziavusiuju problemos ,pamanyk ligoninėse užkišta 400,va kai nuo ,,kovido,atmainų nudves vienas mln elitinių pensininku,tada ir aiškins ,kad papildomai penkta ar šešta atmaina,o dabar nėra ko.loti,pirma tegul statistai suskaičiuoja kiek turciu pensininku isdvese nuo ,,atmainų,,tada ir rasykite ,kad Lietuva kažkas puola,
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų