„Dažniausiai struktūrinius pokyčius lemia gimdos ertmės ar jos kaklelio dariniai – polipai bei miomos. Dauguma polipų yra nepiktybiniai, tačiau esant rizikos veiksniams – jie turėtų būti šalinami. Jeigu iš gimdos gausiai kraujuojama menopauzės metu ar po jos, būtina kreiptis į ginekologą. Tokie požymiai turi būti ištirti specialisto, nes gali byloti ir onkologinę ligą“, – sako P. Jukna.
Gali lemti ir nevaisingumą
Jeigu polipai ar miomos simptomų nekelia – operuoti dažniausiai nereikia, užtenka ginekologo priežiūros. Tačiau jeigu jie kelia diskomfortą – gausų kraujavimą mėnesinių metu ir ne tik, pagrindinis gydymo metodas yra operacinis. Tačiau ir tokiu atveju nereikėtų išsigąsti
„Dažniausiai reikalinga gimdos gleivinės biopsija, kuri gali būti paimta keliais metodais. Vienas jų – aspiracija, tai saugus bei neskausmingas metodas, tačiau ne visada tikslus. Gali prireikti kito tikslesnio metodo gimdos gleivinės biopsijos paėmimui, pavyzdžiui, histeroskopijos“, – pasakoja P. Jukna
Nusprendus, kad operacinis darinių gydymas yra reikalingas, operacijos būdas priklauso nuo pacientės amžiaus, gretutinių ligų, nėštumų planų, miomos lokalizacijos, jų kiekio bei dydžio. Pagal tai pasirenkamas viena iš operacijos būdų – histeroskopija, laparoskopija arba laparotomija. Mažiausiai invazyvus operacinis kelias iš šių yra histeroskopija.
„Histeroskopinė procedūra taip pat naudinga ir nevaisingumo priežasties ieškančioms poroms. Jį gali lemti minėti struktūriniai pokyčiai, gimdos ertmėje esančios pertvaros ar sąaugos. Nustačius vieną iš šių pakitimų, atliekama histeroskopiją ir įvertinama gimdos ertmę – pašalinamos pastoti trukdančios struktūros. Histeroskopijos metu dalinai galima įvertinti ir kiaušintakių būklę“, – sako „Antėja“ akušeris-ginekologas.
Viena procedūra – daug atsakymų
Jau minėta histeroskopija yra operacinė procedūra, kurios metu apžiūrima gimdos ertmė, įvertinama jos būklė dėl galimų pakitimų. Tokių kaip įgimtos anomalijos, polipai, miomos, po buvusių operacijų likę randai, ieškant nevaisingumo priežasčių ir kt.
„Ši operacija – tiksliausia gimdos ertmės įvertinimui naudojama vaizdinė diagnostika. Ji gali padėti atrasti daugybę atsakymų – atskleisti neaiškios kilmės kraujavimo priežastį, nevaisingumo priežastį, parodyti gimdos gleivinės ar gimdos kaklelio polipus ir miomas. Taip pat ir kitas problemas – gimdos ertmėje esančias sąaugas, anomalijas ir svetimkūnius“, – pasakoja gydytojas P. Jukna.
Mažiau diskomforto
Dauguma histeroskopinių operacijų Lietuvoje atliekamos taikant bendrinę nejautrą. Dėka tobulėjančios įrangos, naujausi instrumentai yra kur kas plonesni. Tokiu būdu išvengiama operacijos metu didžiausią skausmą keliančių žingsnių, todėl pacientės „užmigdymas“ narkoze nėra reikalingas.
„Tai reiškia, jog pacientės nereikia guldyti į ligoninę, operacija atliekama jai būnant sąmoningai ir nereikalingas gimdos kaklelio plėtimas. Viskas nuo pacientės atvykimo iki procedūros pabaigos trunka ne ilgiau kaip valandą. Suteikiama jaukesnė aplinka, nereikalingas vežimas į operacinę ir ilgos savaitės ligoninės palatoje“, – teigia P. Jukna.
Operacijos metu, esant reikalui, yra paimamas gimdos gleivinės mėginys arba pašalinamas darinys, kuris yra išsiunčiamas detalesniam ištyrimui. Vėliau numatomas tolimesnis gydymo planas, tačiau pacientė po procedūros iš karto gali vykti namo.
Gydytojas-akušeris pabrėžia, kad moterims nereikėtų baimintis tokių procedūrų, kadangi jos gali išspręsti daugybę sveikatos problemų ir nulemti geresnę gyvenimo kokybę. Svarbiausia stebėti savo kūno pokyčius ir laiku kreiptis į specialistus.