Aktualiausiais COVID-19 pandemijos eigos ir valdymo klausimais buvo diskutuojama lapkričio 29 d. vykusiame nuotoliniame Izraelio ir Lietuvos atstovų susitikime.
Susitikime dalyvavo Izraelio sveikatos ministerijos Užsienio ryšių departamento direktorius Asheras Salmonas, Izraelio pediatrų asociacijos pirmininkas prof. Yitzhakas Grossmanas, Izraelio COVID-19 patariamosios tarybos vadovas dr. Boazas Levas, kiti Izraelio ekspertai, taip pat mūsų valstybės Nepriklausomų ekspertų tarybos nariai, patariantys Respublikos Prezidentui bei Vyriausybei.
Didžiausias nerimas dėl COVID-19 ir vaikų – ilgalaikiai infekcijos reiškiniai
Susitikime plačiau aptartas vaikų vakcinacijos klausimas. Izraelio ekspertai pasidalijo patirtimi ir pateikė argumentus, padėjusius priimti sprendimus dėl vaikų vakcinacijos jų šalyje. Izraelyje susidarė tokia padėtis, kad, didėjant bendram populiacijos imunitetui, virusas ėmė atakuoti jaunesnes asmenų grupes ir ypač vaikus.
Priimant sprendimus dėl vaikų vakcinacijos, didžiausią nerimą ekspertams kėlė liekamieji infekcijos reiškiniai, vadinamasis Long-Covid sindromas. Izraelio duomenimis, nuo jo kenčia maždaug 1–2 proc. vaikų. Kai kasdien diagnozuojama apie 100 naujų atvejų vaikų amžiaus grupėje, labai sudėtinga prognozuoti, kuriam iš 1–2 vaikų pasireikš liekamieji ligos reiškiniai. Ekspertai rekomenduoja vakcinuoti ir persirgusius vaikus, kadangi tai suteikia labai stiprią apsaugą – kaip ir stiprinamoji dozė.
Kaip svarbų aspektą Izraelio ekspertai pažymėjo, kad į vaikų vakcinacijos procesą būtina įtraukti gydytojus pediatrus, kurie profesionaliai ir išsamiai paaiškintų tėvams apie vakcinų naudą bei atsakytų į visus klausimus, kuriuos dažniausiai dabar tėvai užduoda socialiniuose forumuose. Deja, socialiniuose tinkluose informacija dažnai yra neprofesionali ir netgi gali būti žalinga.
Omikron labiau nusitaikė į jaunus
Izraelio ekspertai atkreipė dėmesį, kad šiandien susirūpinimą Izraelyje kelia naujoji omikron atmaina. Šios atmainos plitimas iš Afrikos jau pasiekė Izraelį – čia nustatyti pirmieji atvejai, todėl šalis vėl turi planuoti ir imtis papildomų saugumo priemonių. Turimi duomenys iš Afrikos rodo, kad omikron atmaina dažniau infekuoja jaunus asmenis, todėl papildomos saugos priemonės ir turi būti skirtos šiai amžiaus grupei. Svarbu galvoti ir apie stiprinamosios vakcinų dozės skyrimą anksčiau paskiepytiems vaikams.
Izraelio ekspertai pažymėjo, kad baimės dėl sunkių nepageidaujamų reiškinių po stiprinamosios dozės nėra pagrįstos, kadangi jų dažnis ne didėja, o netgi mažėja. Konstatuota, kad stiprinamoji dozė, skirta bendrai populiacijai, padėjo Izraeliui išvengti ketvirtosios bangos plintant delta atmainai. Izraelio ekspertų nuomone, vakcinuoti būtina ne tik rizikos grupių (turinčius tam tikrų ligų), bet visus vaikus. Šiuo metu Izraelyje vakcinuota jau apie 60 proc. vaikų ir vaikų vakcinavimas, kaip rodo jų duomenys, labai saugus.
Izraelio ekspertai rekomendavo įtikinti tėvus, kad dėl vakcinavimo jie turėtų konsultuotis su gydytojais pediatrais – profesionalais ir autoritetais.