„Viskas prasidėjo nuo vienos skiltelės“, – pradeda pasakoti A. Žeimantaitė-Kedienė. Prieš keletą metų užsimaniusi savo darže pasisodinti dramblinį česnaką, moteris pagalbos kreipėsi į „Facebook“ vartotojus. Tuo metu į Audronės prašymą atsiliepė viena kaunietė moteris, kuri mainais už skiltelę paprašė spalvotų burokėlių pakelio.
„Kaune gyvena mano giminės, tad susitarėme, kad ji skiltelę perduos jiems. Mūsų Kupiškio krašte išvis labai mažai augalų tenka gauti, tad teko suktis kitaip“, – priduria ji.
Poro ir česnako hibridas
Pasisodinusi vos kelias skilteles, moteris net ir negalėjo patikėti, kad po kelių metų jos daržas pasklis tikroje dramblinių česnakų jūroje.
„Kiekvienais metais vis sodinau ir sodinau, tad taip jau nutiko, kad šiemet jų vaizdas buvo įspūdingas. Dramblinis česnakas yra poro ir česnako hibridas, kurį galima sodinti lygiai taip pat kaip ir įprastą žieminį česnaką. Kuo vėliau pasodinsime, tuo labiau apsisaugosime, kad jis neišdygtų anksčiau laiko.
Šiemet nupjovus šią visą krūvą česnakų, jų buvo net ir neįmanoma išlaikyti, kokie jie dideli ir stori. Parsinešus į namus jų tvarkyti, vyras sakė, kad augalas atsiduoda ryškiu česnako kvapu.
Jų skonis yra daug švelnesnis nei įprasto česnako, todėl veislė ir buvo sukurta tam, kad kiekvienas galėtų mėgautis česnako nauda, kadangi dramblinis česnakas pasižymi tokiomis pačiomis savybėmis ir nauda“, – sako Audronė.
Moteris teigia, kad praėjusių metų rudenį česnakus sodino lapkričio pradžioje, tad jie išleidę šaknis neišdygo anksčiau laiko ir šiemet sužydėjo taip, kaip pridera. Visgi, Audronė tikina, kad rudens pabaigoje česnakus perkels iš daržo į gėlyną:
„Nutariau, kad didžioji dalis dramblinių česnakų keliaus į gėlyną, kadangi jie yra per daug tvirti, standūs. Savo spalva ir didumu, manau, kad prie kitų gėlių turėtų išsiskirti. Užaugus tokiam dideliam jų laukui darže supranti, kad nereikia čia to daržo tiek puošti.“
Audronės patarimai
Pasidalinusi savo dramblinių česnakų didumu ir jūra vienoje „Facebook“ grupėje, kupiškietė sulaukė nemažo susidomėjimo. Žmonės iki pat dabar kreipiasi į moterį gauti patarimų. Pasiteiravus, ką galėtų patarti visiems, kurie užsimanė savo darže pasisodinti dramblinius česnakus, Audronė rekomenduoja:
„Pats svarbiausias dalykas – nepasodinti jų anksčiau laiko. Praėjusiais metais sodinau lapkritį, tačiau tokiu laiku juos panašiai sodinti ir reikėtų, apie spalio pabaigą, lapkričio pradžią, kad šie neišdygtų per anksti. Jeigu išdygs daigelis, tai jis tuoj pat nušals ir nieko vasaros gale nesulauksime.
Dramblinių česnakų aš pati niekuo netręšiu, kadangi viską savo darže mulčiuoju žoliapjovės žole. Taip pat česnakų nereikėtų sodinti ten, kur sunkiai juos pasieksite, kadangi jiems kaip ir visiems žieminiams augalams – reikia drėgmės.
Laikau dramblinius česnakus pasodinusi prie šiltnamio, kad būtų patogu juos palieti. Žinoma, nereikia jų pilti be proto, tačiau šiemet teko juos daugiau palieti.“
Be to, po Audronės įrašu iškart pasipylė ir kitų sodininkų patarimai. Vieni jų teigia, kad dramblinio česnako žiedynus yra būtina nuskinti, o kiti vis teiraujasi, kaip reikėtų šį augalą dauginti.
„Žiedus buvau nuskynusi gal tik antrais metais, tačiau negaliu pasakyti, kad matėsi didelis skirtumas – kirptas česnakas ar ne. Man tuo ir žavingas jis dėl savo žiedų, ypač, kad žydi rudenį, kitaip nei kiti dekoratyviniai česnakai, kurie pasirodo tik vasaros pirmoje pusėje.
Tie žiedai sudaro tikrą jūrą, kadangi užaugęs augalas būna labai ilgas su gražia balta viršūnėle, kuri vėliau pradeda sproginėti ir atrodo kaip dama su skrybėle.
Dramblinius česnakus yra nesudėtinga dauginti, kadangi jie puikiai išsiskirto į skilteles, kurias vėliau galima atskirai sodinti. Paėmus tą česnako galvą nekyla klausimų kaip reikia skirtyti, kadangi viskas puikiai matosi ir nėra ten daugiau ko daryti“, – nusišypso Audronė.