• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Susitikimo su draugais ar giminaičiais metu neretai būna vartojami alkoholiniai gėrimai. Žmonės juos vartoja norėdami atsipalaiduoti, lengviau bendrauti su kitais asmenimis, tačiau kartais nekaltas išgėrimas gali baigtis priklausomybės liūnu, iš kurio vėliau bus sunku išlipti.

Susitikimo su draugais ar giminaičiais metu neretai būna vartojami alkoholiniai gėrimai. Žmonės juos vartoja norėdami atsipalaiduoti, lengviau bendrauti su kitais asmenimis, tačiau kartais nekaltas išgėrimas gali baigtis priklausomybės liūnu, iš kurio vėliau bus sunku išlipti.

REKLAMA

Kaip pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, neįklimpti į priklausomybių liūną ir kada jau reiktų kreiptis pagalbos, laidoje „Sveikatos DNR“ kalba Priklausomybės ligų centro gyd. psichiatrė Vilma Andrejauskienė ir reabilitacinės bendruomenės „Aš Esu“ vadovas, kun. Kęstutis Dvareckas.

Kaltas sovietmetis

„Aš manau, kad viena iš sudedamųjų dalių priklausomybės ligai yra žema savivertė. Mūsų krašte tuo pasižymi ne tik priklausomi asmenys. Aplinkui pilna žmonių, kurie nevertina to, ką jaučią, žino. Yra pasakymas: sukurti kaip originalai, miršta kaip kopijos. Žmonės yra linkę išsižadėti to, ką jaučią, mėgina kopijuoti kitus“, – pastebi K. Dvareckas.

Kęstutis Dvareckas mano, kad dėl to, jog žmonėms trūksta unikalumo kaltas sovietmetis. „Tais laikais mus bandė padaryti ne unikalius, o vienodus. Turėjome pagal reikalavimus atitikti trafaretą, normą. Taip yra žmonėms įvaromi kompleksai.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie vaikus, kai juos auklėjame, kad negalima verkti. O gal tam vaikui visai „verkiasi“ ir gal tos ašaros yra rimtas signalas. Sakom, kad negalima juoktis bažnyčioje, o kodėl negalima? Iš kur tai ištraukėme? Viską ten galima, jei su protu ir saiku“, – pasakoja kunigas.

REKLAMA

Kęstutis Dvareckas pastebi, kad žema savivertė yra mūsų krašto skiriamasis bruožas ir dėl to labai greitai gali prikibti priklausomybių ligos. „Psichoaktyvios medžiagos leidžia užsimiršti kompleksus, pasijusti drąsesniu, kalbesniu. Aš labai nustembu, kai kartais lydžiu kokias nors grupes, piligrimus ar panašiai, ir visi aikčioja, kaip buvo smagu. Sakau, kad tą smagumą pasidarėme patys.

Žinojome, kad gal nebesusitiksime ir be jokių kvaišalų galime linksmintis ir dalintis savo patirtimi. Kaip bažnyčioje dirbdamas kunigas aš dažnai girdžiu, kaip mūsų krašte žmonės, prieš ką nors darydami sako: o ką pasakys kiti?

REKLAMA
REKLAMA

Koks skirtumas kas ką sako, man gyventi. Aš juokauju kartais, kad tiems, kas kalba – jiems reikės gyventi su tuo, ką pasakė, o man gyventi su vertinimu, savo emocinėmis būsenomis ir viskuo, kuo tik nori“, – mintimis dalinasi kunigas.

Meilės stygius

Kęstutis Dvareckas pasakoja, kad žema savivertė dažnai būna ir dėl besąlygiškos meilės stygiaus. „Augdami mes patiriame, kad esame mylimi už kažką: esi mylimas, nes patogus, nekeli rūpesčių, išmokai eilėraštuką. Visi auklėjame patogius vaikus, darbdaviai nori patogių darbuotojų ir todėl kartais prarandamas autentiškumas ir drąsa kažko siekti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur gauti tą besąlygišką meilę? Normaliu  atveju turbūt turėtume ją gauti iš tėvu ir iš Dievo, tačiau dažnai klausiu tėvų, ar ištransliavo savo vaikui, kad nors ir gavai du, bet esi mano šaunuolis, kad nieko dramatiško tame neatsitiko? Mes galime kartu gilintis, kas tau nepasisekė. Juk ne viskas turi vienodai sektis.

Priklausomybių atveju užsislopina daug klausimų ir tada nebeskauda prisileisti, nors paskui būna gėda ryte prisiminti, po to kai prisileidai žmones, tapęs drąsesniu.

REKLAMA

Tačiau mes vienam kitam galim dovanoti artumą, tereikia susitarti su pačiu savimi, kad viskas gerai, augau kaip augau, prisikopijavau elgesių, bet neprivalau taip elgtis. Aš pastebiu, kad žmonės jaučia pareigą paauklėti kitus ir taip įvaro kompleksus“, – aiškina kunigas.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

REKLAMA

00:26 Pašnekovų ir temos pristatymas.

01:40 Laisvadieniai ir šventinės dienos – pavojingos: žmonėms nutinka daugiau nelaimių, tad ko nedaryti.

07:30 Tradicijos, kurios baigiasi blogai: kodėl net laidojant priklausomą žmogų pilstomas alkoholis.

10:27 Kodėl alkoholis tiek vartojamas: lengviau išsakyti nuoskaudas, užsimiršti? Žodžio ne svarba.

15.50 Visi nori tikro ryšio: kodėl alkoholis panaudojamas kaip priemonė bendravimui?

21.30 Kas tie priklausomi žmonės: gydytoja sako, kad alkoholizmas visada kvepia gynyba.

26:00 Žema savivertė gali sukelti priklausomybę: gal kartais patogu užimti aukos poziciją, o artimieji padeda grimzti gilyn.

30:30 Kaip pastebėti, kad jau turi priklausomybę?

38:20 Kas nauja: vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos nesulaukę skyrybų, gydymo ligoninėse ir t.t.

39:45 Namų darbai kiekvienam mūsų: štai, ką reikia padaryti.

45:47 Antroji laidos dalis.  

tv3.lt

Prie ko čia sovietmetis?Visame pasaulyje alkoholis yra vartojamas.Normaliomis dozėmis jis nekenkia.
Kas biski tai sovietmetis kaltas nemanau kalti patys kurie karta paragave negali sustoti tai priklauso nuo zmogaus taip pat nuo zmogaus uzimtumo ,nuo pajamu ,nuo aplinkos ir nuo valdzios kai kas nori narkotikus iteisinti ,kiti dar drumscia vandeni lgbt kisasi i zmoniu gyvenima tie veksmai priestarauja konstitucijai ir musu paprociams
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų