Dilgėlė
Šis augalas ne tik naikina amarus, apsaugo nuo grybinių ligų, bet ir skatina daigų augimą. Patartina pasigaminti fermentuoto dilgėlių tirpalo: 1 kg žaliosios dilgėlių masės (antžeminės augalo dalies) užpilti 5 l vandens (geriausiai tinka minkštas lietaus vanduo), palaikyti 4–5 dienas. Po to tirpalą reikia nukošti, atskiesti santykiu 1:10 ir purkšti arba aplaistyti amarų užpultus augalus. Tą patį tirpalą, palaikius 14 dienų, galima naudoti nuo grybinių ligų. Šis užpilas ne tik apsaugos, bet ir patręš augalus.
Dirvinis asiūklis
Jis stiprina augalus, saugo nuo grybinių ligų, naikina tikrąją ir netikrąją miltligę. Reikia pasidaryti asiūklių ištrauką: 1 kg smulkintos žaliosios masės užpilti 2 l verdančio vandens ir palaikyti 12 val. Po to ištrauką reikia nukošti, atskiesti santykiu 1:5, kad pagerintų lipnumą, ištirpdyti 200 g tarkuoto ūkiško muilo ir purkšti augalus. Fermentuotas dirvinio asiūklio tirpalas naikina blakutes: 1 kg žolės užpilti 10 l vandens ir laikyti 14 dienų pamaišant.
Bitkrėslė
Šis augalasnaikina erkutes, amarus, blakutes, žiedgraužius, apsaugo pomidorus nuo lapų dėmėtumo, naikina braškių ir aviečių kenkėjus. 500 g bitkrėslės žaliosios masės užpilti 5 l vandens ir pavirinti 10 min. Palaikyti parą, atskiesti šaltu vandeniu 1:2, nukošti ir nuoviru purkšti augalus.
Baltoji garstyčia
Pasodinta tarp žirnių, baltoji garstyčia apsaugo juos nuo žirninių vaisėdžių, taip pat stabdo piktžolių augimą. Šis augalas saugo obelis nuo rausvųjų obelinių erkučių. Patartina 200 g garstyčių užpilti 10 l verdančio vandens ir purkšti obelis.
Papartis
Šis augalas naikina skydamarius, amarus, šliužus, kopūstinius baltukus, obuolinius vaisėdžius. Tirpalui 1 kg žaliosios masės užpilti 2 l verdančio vandens, palaikyti 12 val. ir atskiedus santykiu 1:5 purkšti augalus. Galima pasigaminti ir fermentuoto paparčio lapų tirpalo: 1 kg žalių lapų užpilti 10 l vandens, laikyti 14 dienų.
Krienas
Šio augalo lapai ir šaknys apsaugo nuo rudojo puvinio arba moniliozės. 300 g smulkinto krieno lapų ir šaknų užpilti 3 l verdančio vandens, palaikyti 12 val. ir purkšti augalus.
Vaistinė medetka
Pasėta tarp braškių ir kitų daržovių, medetka atbaido erkes ir padeda išvengti šaknų puvinio.
Česnakas ir svogūnas
Šie augalai naikina braškių erkes, amarus ir grybines ligas. Iš česnakų ar svogūnų galvučių kartu su stiebais ir žiedais (tinka žyduoliai) galima pasigaminti antpilą: smulkiai sukapotą 100 g žaliosios masės sutrinti, kad išsiskirtų sultys, užpilti 3 l šilto vandens, palaikyti 3 dienas ir purkšti augalus. Česnako antpilas saugo rožes nuo miltligės. Rožės ir kitos gėlės mažiau serga miltlige, jei tarp jų auga česnakas. Jį galima sodinti ir lysvėje lauke, ir šiltnamyje.
Pomidoras
Šių augalų lapai ir stiebai atbaido baltąjį kopūstinį drugį. Nuovirui 200 g pomidorų ūglių ir lapų užpilti 2 l vandens ir truputį pavirinti, atvėsus purkšti kopūstus.
Pelynas (kartusis kietis)
Pelynas atbaido skruzdėles, amarus, saugo augalų lapus nuo graužiančių vikšrų ir žemuoginių rūdžių. Tirpalui 100 g pelyno žaliosios masės užpilti 3 l vandens, pavirinti, atskiesti 1:3 (galima pridėti ūkinio muilo) ir purkšti augalus.
Rabarbaras
Šis augalas saugopupas nuo amarų. Tirpalui 500 g žalių rabarbaro lapų užpilti 3 l verdančio vandens, palaikyti 12 val. ir purkšti pupas.
Gvazdikinis serentis
Jis saugo nuo amarų. Verta pasigaminti fermentuotą tirpalą: 1 kg žaliosios masės užpilti kibiru vandens ir palikti 4–5 dienas. Kardeliai neserga fuzarioze, jeigu priešsėlis praėjusiais metais buvo serentis.
Varnalėša
Šio augalo lapai naikina kopūstinio baltuko vikšrus, saugo ridikus, ridikėlius ir kitas daržoves nuo lapus graužiančių vikšrų. Galima pasigaminti lapų ištrauką: trečdalį kibiro smulkintų varnalėšos lapų užpilti 10 l vandens ir mirkyti 3 paras. Šia ištrauka reikia purkšti daržovių lapus.
Parengė Virginija Genienė