• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar egzistuoja seksualinio gyvenimo sezoniškumas? Gydytojas urologas Titas Simaška patikina, kad taip, mat yra objektyvių veiksnių, kodėl būtent rudenį lytinių santykių turima dažniausiai. Kita vertus, medikas juokauja, kad priežasčių lytiškai suartėti galima rasti visais metų laikais.

Ar egzistuoja seksualinio gyvenimo sezoniškumas? Gydytojas urologas Titas Simaška patikina, kad taip, mat yra objektyvių veiksnių, kodėl būtent rudenį lytinių santykių turima dažniausiai. Kita vertus, medikas juokauja, kad priežasčių lytiškai suartėti galima rasti visais metų laikais.

REKLAMA

Pasak gydytojo, norint kalbėti apie seksualinio aktyvumo sezoniškumą reikėtų apsibrėžti, ką vertinsime.

„Oficialios statistikos, kaip dažnai kuriuo metų laiku poros turi lytinių santykių, nėra, tą galime turėti iš įvairių apklausų, programėlių, kur, pavyzdžiui, suvedami pastojimai ar menstruaciniai ciklai. Bet visa tai labai subjektyvu, objektyviai tą pamatuoti sudėtinga“, – „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ kalbėjo T. Simaška. 

Daugiausiai pastoja gruodį

Pasak jo, iš esmės yra stebima, kada yra didžiausias vaikų gimstamumas.

„Daugiausiai vaikų gimsta rugpjūtį, aišku, tai keičiasi priklausomai nuo valstybės – šiek tiek skiriasi šalys, kurios yra žemiau pusiaujo ir aukščiau. Bet manoma, sezoniškumas ir turi įtakos ir pagal pastojimų dažnį jų daugiausiai įvyksta gruodį. Tada vėl galime žiūrėti, ar pastojimai yra susiję su lytinių santykių dažniais, nes pastojimas yra gyvenimo sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA

Juk moteriai reikės vaiką išnešioti, taigi ne pastojimui reikia geriausios sveikatos, o išnešiojimui. Kodėl avelės gimsta pavasarį, nes kai avis bus nėščia, reikės, kad būtų daug žolės, tai lygiai taip pat su žmonėmis, tik mūsų gestacinis laikotarpis yra ilgas. Todėl turime turėti gerą mitybą nėštumo metu ir gimdyti palankiu oru“, – aiškino T. Simaška.

REKLAMA

Jis nurodė, kad Lietuvoje didžiausias gimstamumas irgi yra rugpjūtį. „Kai pagalvoju, aš pats gimęs liepos viduryje, mano dukra pagal Zodiaką liūtė, brolis liūtas, tai mes esame statistiniai lietuviai“, – juokėsi specialistas.

Vis tik vertinant apklausas, kai papasakojo gydytojas, dažniausiai vyrų ir moterų seksualinės mintys aktyviausios vasarą, nes yra mažiau rūbų, šilčiau.

„Geriausio laiko tam nėra, tačiau statistiškai taip sukritę, kad daugiausiai lytinių santykių yra rudenį“. 

REKLAMA
REKLAMA

„Bet taip žiūrint tai gali pritempti prie visko – pavasarį bunda gamta, dėl to visi nori turėti lytinius santykius, vasarą šilta, daug maisto, visi atsipalaidavę, mažai rūbų, rudenį yra niūru, norisi apsikabinti ir būti kartu – tad visur gali pritempti. Vis tik didžiausias lytinių santykių dažnis yra rudenį, bet ne iš karto visos poros pastoja per pirmą mėnesį“, – pastebėjo T. Simaška. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Testosterono pikas – ne vienodu metu

Pasak pašnekovo, jeigu ieškoma priežasties turėti lytinių santykių, jų visada galima surasite: „Geriausio laiko tam nėra, tačiau statistiškai taip sukritę, kad daugiausiai santykių yra rudenį“. 

Tą objektyviau galima įvertinti remiantis keliais momentais. „Galime žiūrėti iš kelių pusių – vyrų testosterono lygis, kas yra puikus libido skatintojas, vasarą, palyginus su žiema, yra 2,5 karto didesnis. Tam įtakos turi šviesa, mityba, fizinis aktyvumas. 

REKLAMA

Tačiau vyrai nėra tie, kurie lemia lytinių santykių dažnį, ir daug svarbiau gal būtų moterų testosteronas ir jo fliuktuacija (pokytis) per metus. Nes moterys yra tos, kurios reguliuoja lytinių santykių dažnį – jos renkasi partnerį, nes lytiniai santykiai turi pastojimo grėsmę“, – komentavo urologas.

Jis nurodė, kad moterų testosterono lygis per vasarą kyla ir kaip tik didžiausias yra rudenį. „Vyrų testosteronas vasaros pradžioje kyla ir atėjus rudeniui krenta. Kodėl šiluma abiejų lyčių neveikia vienodai? Niekas negali tiksliai atsakyti, spėlionės yra kelios – dėl to, kad moteriai reikia mažesnio kiekio testosterono kelti libido, vyrams reikia didesnio. Bet labai aukštas testosteronas vyrams kaip tik mažina – nes kuo didesnis testosteronas, tuo libido geresnis iki tam tikros kritinės ribos, tada jis krenta.

REKLAMA

Kodėl šiluma abiejų lyčių neveikia vienodai? Niekas negali tiksliai atsakyti, spėlionės yra kelios – dėl to, kad moteriai reikia mažesnio kiekio testosterono kelti libido, vyrams reikia didesnio.

Tai gal randamas tas aukso viduriukas, kada labiausiai norisi turėti lytinių santykių. Kitas dalykas, dar nėra labai daug rūbų, yra pakankamai nemažai feronomų, jie irgi turi savo sezoniškumą ir rudenį būna jų pikas, ir saulės kiekis yra pakankamai nemažas. Tad ruduo yra optimalus metų laikas“, – aiškino T. Simaška. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lytiniai santykiai – geriau ryte ar vakare?

Paklaustas, o ar yra geresnis paros metas užsiimti lytiniais santykiais, gydytojas teigė, kad tai – vėlgi daug diskusijų galintis sukelti klausimas. 

„Gerai ir ryte, ir vakare (juokėsi). Lengviausia turėti ryte, visų pirma, yra rytinė erekcija, abu esate šiltai po užklotu, trečias dalykas – ryte dar esi apsiblausęs, mąstymas stipriai nevyksta ir visos baimės, kad gali nepasisekti, kad darbe vakar kažkas nesisekė, dar yra kažkur giliai, ir gali visiškai atsipalaiduoti ir turėti lytinių santykių be tam tikrų baimių ar nerimo. 

REKLAMA

Taip pat tiek pas vyrą, tiek moterį didžiausias testosterono kiekis yra ryte, testosteronas galimasi tik naktį ir tik miego metu. Taigi teoriškai tai kaip ir būtų geriausias variantas, bet praktika tokia, kad rytais reikia anksti keltis, rengti vaikus, esi kupinas visokių skysčių, kvapų, iš burnos kvapas prastas, tad praktiškai dažniau santykius turima vakarais“, – komentavo T. Simaška.

Pakaitinė testosterono terapija – ir moterims

Jei testosterono lygis yra per žemas, gydytojas pasakojo ir apie taikomas terapijas situacijai pagerinti.

REKLAMA

„Lietuvoje jau kuris laikas yra prieinama testosterono pakaitinė terapija, ji stipriai populiarėja, nes yra vis daugiau informacijos. Yra daug mitų, kad tai sukelia prostatos vėžį, širdies ligas, kepenų funkcijos nepakankamumą. 

Tačiau yra skirtumas tarp anabolinių steroidų ir pakaitinės testosterono terapijos. Yra injekcijos ir tuoj turėsime gelį, gaunamas iš išorės testosteronas su tikslu, koks jis turėtų būti pas jauną, sveiką vyrą, kuriam jis yra pamažintas kiekis“, – aiškino gydytojas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Egzistuoja ir pakaitinė testosterono terapija moterims, kas gali nuskambėti neįprastai ir yra itin nepopuliaru Lietuvoje. 

„Ji egzistuoja visame pasaulyje, bet moterų, kurioms reikia tokios terapijos, yra daug mažiau nei pakaitinės estrogenų terapijos moterims. Jų yra mažai, bet jos yra, ir Lietuvoje jos yra nuskriaustos ir patrauktos į šalį, nėra jokių pritaikytų algoritmų. 

Viena kita moteris užklysta pas mane, kuri skundžiasi, kad visi specialistai, pas kuriuos ėjo, sakė „ne“, tokio dalyko nėra. O ji gyveno Anglijoje, Amerikoje, kur tai taikoma. Be abejo, tuo nereikia piktnaudžiauti, gydyti ligų, kurios gydomos kitaip, pavyzdžiui, lytinio potraukio sumažėjimas dėl psichologinių priežasčių ir pan.“ – kalbėjo T. Simaška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų