Nors galite neįsivaizduoti, kad bulvytės būtų mirkomos į ką nors kita, išskyrus kečupą, majonezas vis dar karaliauja. Ši kreminė balta medžiaga greičiausiai tokia populiari dėl to, kad ji naudojama daugelyje receptų, pavyzdžiui, vištienos salotose, ir iš jos galima gaminti daugybę įvairių užpilamų padažų.
Pasak „Quartz“, majonezas yra populiariausias pagardas Amerikoje. Dabar JAV kasmet suvartojama majonezo maždaug už 2 mlrd. dolerių.
Nesvarbu, ar naudojate jį kaip padažą, ar kaip skanaus padažo pagrindą, ar tiesiog užtepate ant sumuštinio, majonezas neabejotinai yra pagardas, kurį galima naudoti įvairiais būdais.
Tačiau ar žinote, kad jis toks populiarus ir kaip jo vartojimas gali paveikti jūsų sveikatą? Daugelis mano, kad majonezas kenkia, tačiau viskas nėra taip juoda ir balta. Taigi, kas atsitinka jūsų organizmui, jei kasdien valgote majonezą? Pasirodo, labai daug, rašo thelist.com.
Gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje
Nors majonezas gali būti skanus, tai nereiškia, kad jis yra maistingas. Iš dalies majonezas sveikatos ir mitybos pasaulyje kelia diskusijas dėl to, kad jame yra gana daug sočiųjų riebalų, bent jau turint omenyje, kokia maža majonezo porcija.
Kaip praneša „Livestrong“, remdamasi „MyFoodData“ informacija, valgomajame šaukšte majonezo yra apie 1,6 g sočiųjų riebalų.
Nors tai gali atrodyti nedaug, tačiau tokiam mažam kiekiui tai yra gana daug. O jei atsižvelgtume į tai, kad dauguma žmonių naudodami majonezą jo nematuoja, visi šie sotieji riebalai gali lengvai susikaupti ir turėti neigiamos įtakos jūsų cholesterolio kiekiui.
„Healthline“ pažymėjo: „Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl rekomenduojama kuo mažiau vartoti sočiųjų riebalų, yra ta, kad sočiųjų riebalų vartojimas gali padidinti tam tikrus širdies ligų rizikos veiksnius, įskaitant MTL (blogąjį) cholesterolį.“
Taigi, jei kasdien valgytumėte majonezą, ypač jei rimtai nepaisytumėte porcijos dydžio, galite padidinti cholesterolio kiekį.
Galite suvartoti daug sveikųjų riebalų
Kai pagalvojate apie tai, kad viena pagrindinių majonezo sudedamųjų dalių yra kiaušinio trynys, nenuostabu, kad šis pagardas yra pilnas riebalų.
Tačiau ne visi riebalai yra vienodi, ir iš tiesų yra tam tikros naudos sveikatai, jei valgote daug riebalų turinčią mitybą. Kaip pranešė „Livestrong“, „majoneze yra omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, t. y. nesočiųjų riebalų“.
Pasirodo, šie nesotieji riebalai „gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir širdies ligų riziką“, teigia „WebMD“. Taigi, nors majoneze yra sočiųjų riebalų, kurie gali jums pakenkti, jame yra ir nesočiųjų riebalų, kurie yra sveiki.
O jei norite, kad majoneze esantys riebalai būtų visapusiškai naudingi sveikatai, parduotuvėje visada galite pasirinkti sveikesnį majonezo variantą. Pavyzdžiui, majoneze, pagamintame iš avokadų aliejaus, paprastai būna mažiau sočiųjų riebalų, tačiau jis vis tiek turi visus nesočiųjų riebalų privalumus. Taigi, jei norite kasdien valgyti majonezą, tikrai turite galimybių.
Valgydami majonezą galite sumažinti insulto riziką
Majonezas turi daug daugiau privalumų nei tik riebalai. Be abejo, jis skanus ir gali būti pritaikomas prie bet kokio skonio, kurį norite į jį įmaišyti, tačiau majoneze taip pat gausu tam tikro vitamino, kuris pats savaime yra naudingas sveikatai.
Taip, kaip pranešė FreeFoodFacts, majoneze yra keletas puikių vitaminų, įskaitant vitaminą E.
Ohajo valstijos universiteto Klinikinių ir transliacinių mokslų centre atlikto tyrimo metu nustatyta, kad yra tam tikra vitamino E rūšis, „kuri, atrodo, pertvarko smegenų kraujotakos sistemą ir suteikia apsaugą ištikus insultui“, kaip praneša „Science Daily“.
Vitaminas E turi daug privalumų, tačiau tai, kad jis gali užkirsti kelią insultui, yra gana neįprasta. Kadangi vienoje majonezo porcijoje yra gana daug vitamino E, jei kasdien valgysite majonezą, galite sumažinti insulto riziką.
Organizmas galėtų geriau įsisavinti maistines medžiagas
Majonezas puikiai tinka beveik su viskuo, todėl visiškai suprantama, kad norite jį valgyti kasdien. Žinoma, jei vis dėlto norisi majonezo kasdien, turėtumėte bent jau sekti, kiek jo suvalgote dėl majoneze esančių riebalų – svarbiausia saikingumas!
Tačiau riebalai apskritai yra naudingi jūsų organizmui vienu svarbiu aspektu: Riebalai padeda organizmui geriau įsisavinti maistines medžiagas.
Amerikos širdies asociacija paaiškino: „Riebalai padeda organizmui įsisavinti kai kurias maistines medžiagas, taip pat gamina svarbius hormonus.
Jūsų organizmui tikrai reikia riebalų.“ Kai valgote riebalus, jūsų kūnas gali iš tikrųjų pasisavinti visas maistingąsias medžiagas, o tai labai svarbu.
Galite vartoti visus pasaulyje esančius vitamino C papildus, probiotikus ar biotino guminukus, bet jei su maistu negausite pakankamai riebalų, organizmas jų gerai neįsisavins. Taigi, jei kasdien valgote majonezą, iš tikrųjų galite padėti savo organizmui tapti dar stipresniam.
Galite suvartoti per daug blogųjų riebalų
Kadangi majonezą daugiausia sudaro kiaušinio trynys ir actas, galite nustebti sužinoję, kad į daugelio prekės ženklų majonezą dedama papildomų aliejų, kurie paprastai nėra geriausios kokybės.
Pasak „Verywell Fit“, „Jungtinėse Amerikos Valstijose dauguma komercinių majonezų gaminami iš sojų aliejaus, kuris, kai kurių ekspertų nuomone, yra problemiškas dėl didelio omega-6 riebalų kiekio.“
Šie omega-6 riebalai yra polinesočiosios riebalų rūgštys, o, pasak „Healthline“, amerikiečiai su maistu gauna per daug omega-6 riebalų.
Be to, „WebMD“ pažymėjo: „Per didelis omega-6 riebalų kiekis gali padidinti kraujospūdį, sukelti kraujo krešulių susidarymą, dėl kurio gali ištikti širdies priepuolis ir insultas, ir priversti organizmą sulaikyti vandenį.“
Vis dėlto, jei kasdien valgote majonezą, gaunate daug daugiau omega-6 riebalų, nei būtina, jei ir taip pakankamai omega-6 riebalų gaunate iš kitų šaltinių.