• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasirodo, dauguma Kėdainių rajono gyventojų net nežino, kas yra kyšis medikams. Tiksliau – nežino, kad kyšis medikams yra ne tik pinigai. Tai paaiškėjo Kėdainių rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijoje, kai naujasis šios komisijos pirmininkas, rajono tarybos narys Arūnas Kacevičius, pakeitęs iki šiol šias pareigas ėjusį Vytautą Grigą, pirmajame savo vestame posėdyje paprašė Kėdainių sveikatos priežiūros įstaigų pristatyti vykdomas korupcijos prevencijos priemones ir jų svarbą.

Pasirodo, dauguma Kėdainių rajono gyventojų net nežino, kas yra kyšis medikams. Tiksliau – nežino, kad kyšis medikams yra ne tik pinigai. Tai paaiškėjo Kėdainių rajono savivaldybės Antikorupcijos komisijoje, kai naujasis šios komisijos pirmininkas, rajono tarybos narys Arūnas Kacevičius, pakeitęs iki šiol šias pareigas ėjusį Vytautą Grigą, pirmajame savo vestame posėdyje paprašė Kėdainių sveikatos priežiūros įstaigų pristatyti vykdomas korupcijos prevencijos priemones ir jų svarbą.

REKLAMA

Aptarti rajono gydymo įstaigose atliktų apklausų rezultatai parodė, kad 85 proc. pacientų net nežino, kad ne tik pinigai yra laikomi kyšiu.

REKLAMA
REKLAMA

Kova su korupcija didina pacientų pasitikėjimą

„Aš nė kiek neabejoju, kad mūsų sveikatos priežiūros įstaigos siekia užtikrinti kuo skaidresnę, kokybiškesnę savo veiklą, didinti visuomenės antikorupcinį sąmoningumą. Tačiau sveikatos apsaugos sistemai atstovaujančios įstaigos, kaip, beje, ir visos kitos, turi ne tik formaliai įgyvendinti atitinkamos ministerijos ar kitų institucijų nurodymus, bet ir pačios prisiimti atsakomybę už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą“, – kalbėjo A. Kacevičius.

REKLAMA

Kova su korupcija sveikatos apsaugos paslaugas teikiančiose įstaigose yra gyvybiškai svarbi dėl kelių priežasčių – pirmiausiai dėl to, kad skaidri veikla didina pacientų pasitikėjimą gydymo įstaiga ir jos personalu.

Korupcija gali iškreipti paslaugų teikimą, todėl prevencija padeda užtikrinti, kad paslaugos būtų teikiamos sąžiningai ir visiems prieinamai.

REKLAMA
REKLAMA

Nuolatinis švietimas ir aiškios gairės padeda formuoti aukštus etikos standartus tarp darbuotojų, o atsparumas korupcijai gerina įstaigos įvaizdį visuomenėje.

Maža to, užkertant kelią piktnaudžiavimui, užtikrinamas efektyvesnis viešųjų lėšų ir kitų išteklių panaudojimas.

Kėdainių ligoninė stiprina korupcinį raštingumą

Kėdainių ligoninės specialistė, atsakinga už korupcijos prevenciją, Greta Lesivaitė pristatė platų priemonių arsenalą, skirtą korupcijos prevencijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, pagrindinis dėmesys skiriamas pacientų ir lankytojų raštingumo didinimui, siekiant, kad jie žinotų savo teises ir įstaigos įsipareigojimus. Ligoninė organizuoja diskusijas bendruomenei, pacientams ir jų artimiesiems apie pagarbą, pasitikėjimą bei korupcijos netoleravimą.

Praktinės priemonės apima darbuotojų nešiojamus specialius ženklelius „Aš dirbu skaidriai“, „Skaidrumo ambasadorių“ rinkimus skyriuose, mokymus personalui, Antikorupcijos dienų minėjimą, atmintinių, kalendoriukų, skirtukų dalijimą su žinute apie skaidrų darbą.

REKLAMA

Šios priemonės, pasak G. Lesivaitės, yra svarbios siekiant kurti pasitikėjimo ir atvirumo atmosferą, efektyviau veikti įstaigai ir didinti jos atsparumą korupcijai, taip pat ugdyti pagarbą tiek medicinos personalui, tiek pacientams.

Kėdainių PSPC: korupcijai pamatą gali sudaryti ilgos eilės pas medikus

Kėdainių PSPC atstovas Ugnius Petronis pabrėžė, kad visi turime lygias teises gauti tam tikras paslaugas, ir kažkokių išimčių neturėtų būti niekam.

REKLAMA

„Pradėti norėčiau nuo direktorės kreipimosi, kad kiekvienam savo profesijos atstovui svarbus jo darbo įvertinimas, todėl mes labai džiaugiamės visų pacientų rašytinėmis ir žodinėmis padėkomis medikams.

Padėkoti taip pat galime ir įstaigos internetiniame puslapyje, palikdami atsiliepimą – mums tai padeda tobulinti pacientų aptarnavimo kokybę ir kultūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktorė kreipiasi, prašydama neoficialiais mokėjimais nežeminti nei savo, nei medicinos darbuotojų orumo, o susidūrus su korupcijos apraiškomis – nedelsiant informuoti įstaigos už korupcijos prevenciją atsakingą specialistą, tai yra mane“, – sako U. Petronis, pabrėždamas, kad korupciją mažinti turi visi, o geriausia padėka medicinos darbuotojui yra gerėjanti pacientų sveikata, nuoširdūs padėkos žodžiai bei šypsenos.

REKLAMA

PSPC atstovas identifikavo rizikingas ir korupcijai itin paveikias sritis: paslaugų teikimą, viešuosius pirkimus, vaistų skyrimą ir nedarbingumo pažymėjimus, kur gali pasireikšti neoficialūs mokėjimai, neskaidrumas ar piktnaudžiavimas.

„Mes manome, kad pagrindiniai korupcijos rizikos veiksniai yra gydytojų trūkumas ir eilės pas juos. Tai skatina neoficialius mokėjimus gydytojams“, – sakė U. Petronis.

REKLAMA

Apie korupciją pranešti dažnas tiesiog bijo

Kėdainių PSPC atliktos darbuotojų ir pacientų apklausos parodė, kad, nors didelė dalis jų korupcijos nepastebi, vis dar yra nemažai nežinomybės ir baimės pranešti apie galimus pažeidimus, ypač jei kyla grėsmė konfidencialumui.

„Medikų paklausus, ar apie tai, kad jums ar jūsų kolegei buvo siūlomas kyšis, kam nors praneštumėt, 29 proc. nurodė, kad praneštų, 33 proc. – kad praneštų, jeigu niekas nesužinotų, kas pranešė, 27 proc. teigė, kad nepraneštų“, – apklausos duomenimis dalinosi PSPC atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi toje pačioje apklausoje, pasiteiravus, ar medikui buvo kada siūlytas kyšis, 82 proc. atsakė, kad kyšių jiems nebuvo pasiūlyta.

Tuo tarpu analogiška apklausa pacientams parodė kiek kitokius rezultatus.

Nors 96 proc. pacientų nurodė, kad Kėdainių PSPC niekam nėra siūlę kyšio, paaiškėjo, kad 85 proc. respondentų kavos, šokolado, saldainių ir gėlių kyšiu net nelaiko.

REKLAMA

Nors, deja, įstatymai nurodo, kad absoliučiai bet kokia fizinė dovana medikui yra laikoma kyšiu ir gali užtraukti rimtų nemalonumų tiek pacientui, tiek medikui.

U. Petronis pasidžiaugė, kad per paskutinius kelerius metus Kėdainių PSPC nėra gavusi nė vieno skundo dėl galimos korupcijos apraiškų gydymo įstaigoje.

Tiesa, kone pusė pacientų nurodė nė nežinantys, kur reikėtų kreiptis, norint pranešti apie korupciją. Dėl to PSPC stiprina pranešimų sistemą, vykdo darbuotojų mokymus (įskaitant STT medžiagos naudojimą), viešina informaciją apie pasitikėjimo telefonus, atsakomybę už pažeidimus įvairiais kanalais – socialiniuose tinkluose, įstaigos tinklalapyje, stenduose, televizijoje ir spaudoje.

U. Petronis akcentavo, kad korupcija kenkia sveikatos paslaugų prieinamumui, kokybei ir visuomenės pasitikėjimui. Todėl ilgalaikis tikslas yra sukurti veiksmingą korupcijos prevencijos sistemą, eliminuoti rizikas ir didinti skaidrumą.

Autorė: Eglė Kuktienė

REKLAMA
Esu didžiausia kyšininkė. Rugsėjo pirmąją gėles vos partempiu.
Apie korupciją žmonėms pasakas seka pati korumpuočiausia valdžia Europoje. Gydytojams, kad padėtų žmogui, draudžiama duoti dovanas, o vyriausybės ir Seimo nariams, privaloma, net nori sau nustatyti "neliečiamybę" dėl visokių aferų. Juokingai graudu, kaip tyčiojamasi iš Lietuvos ir jos žmonių.
Baisu ką rašote!Suvalgys gydytojas saldainių pora ir jau baisus žmogus,korumpuotas,paėmęs kyšį...O gal bijoti,kad JAM MEDIKUI DANTYS SUGES...NESUPRANTU KUR ČIA TAS BLOGIS?TEGUL ŽMOGUS PATS SPRENDŽIA IR KĄ NORI TĄ DARO,PALIKIT RAMYBĖJE TUOS MEDIKUS,NES TUOJ GYDYSIMĖS PATYS,O GAL DIRBTINIS INTELEKTAS!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų