Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai papasakojo, kokių ligų sukėlėjai aptinkami viešuosiuose tualetuose, kaip išvengti užsikrėtimo šiomis ligomis bei išsklaidė populiarų, jau daugybę metų sklandantį mitą apie viešuosius tualetus.
Viešuosiuose tualetuose slypi užkratai
Nors duomenų apie viešųjų tualetų higieninę būklę NVSC ir neturi, viena aišku kaip dieną – tualetų paviršiai gali būti užteršti žarnyno infekcinių ligų sukėlėjais.
„Tai gali būti bakterijos, virusai, žarnyno pirmuonys. Šie sukėlėjai išsiskiria su išmatomis ir ant paviršių ilgai gali išsilaikyti gyvybingi“, – teigė specialistai.
Minėtosios infekcijos plinta fekaliniu-oraliniu keliu, tai reiškia, kad per išmatomis užterštas rankas patenka į burną ir žarnyną. O jiems patekus į organizmą, kyla nemenka rizika užsikrėsti:
„Didesnė rizika yra užsikrėsti ir susirgti virusinėmis žarnyno infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip rotavirusinė, norovirusinė infekcija. Pakanka nedidelio kiekio virusų, kad žmogus susirgtų. Ypač jautrūs šioms infekcijoms yra vaikai iki 2 metų amžiaus.“
Užkrečiamųjų ligų skyriaus specialistai primena, kad žarnyno infekcinės ligos gali pasireikšti šiais simptomais: pykinimu, vėmimu, viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais.
Rūpinkitės tinkama higiena
Tačiau viešieji tualetai nėra toks didelis blogis, jei tinkamai rūpinatės asmenine higiena ir visuomet tinkamai, pakankamai dažnai plaunate rankas.
„Kruopšti rankų higiena pasinaudojus tualetu, patalpų valymas, vėdinimas yra pagrindinės priemonės, padedančios apsisaugoti nuo žarnyno infekcinių ligų.
Labai svarbu visada nusiplauti rankas išėjus iš tualeto, taip pat rankas reikia plauti prieš maisto gaminimą ir valgį“, – patarimais dalijosi ekspertai.
Svarbi ir tinkama tualetų priežiūra, kad būtų sumažinta rizika užsikrėsti ir saugiai galėtumėte naudotis viešaisiais tualetais:
„Patekę ant paviršių mikroorganizmai nesidaugina, bet gali ilgai išsilaikyti gyvybingi, todėl labai svarbi pastovi ir tinkama tualetų priežiūra, tai yra valymas ir dezinfekcija. Mikroorganizmai jautrūs karščiui, chloro turinčioms dezinfekcinėms medžiagoms.“
Išsklaidė populiarų mitą
Vis tik, jau ilgą laiką vyrauja įsitikinimas, kad naudojantis viešaisiais tualetais galima užsikrėsti ir lytiškai plintančiomis infekcijomis. Anot specialistų, visa tai – tik mitas.
„Lytiškai plintančiomis infekcijomis dažniausiai užsikrečiama nesaugių lytinių santykių metu. Pagrindinės ir dažniausiai pasitaikančios yra: sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir ŽIV.
Lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrėtusi nėščioji infekciją gali perduoti vaisiui nėštumo metu arba naujagimiui gimdymo bei žindymo metu.
Buitiniu keliu: nuo paviršių, liečiantis, apsikabinus, naudojant tuos pačius buities įrankius ir panašiai bei laikantis įprastos asmens higienos – lytiškai plintančiomis infekcijomis neužsikrečiama“, – mitus išsklaidė specialistai.
Tad patikimiausias būdas išvengti šių ligų ne vengti viešųjų tualetų, o susilaikyti nuo atsitiktinų lytinių santykių ar turėti lytinius santykius tik su nuolatiniu partneriu, kuris nėra užsikrėtęs:
„Riziką užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis sumažina taisyklingas prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.“
Pasireiškus šių ligų simptomams būtina susilaikyti nuo lytinių santykių ir kreiptis į gydytoją dėl diagnozės patikslinimo ir gydymo paskyrimo, kad užkirstumėte kelią ligos progresavimui ir tolimesniam infekcijų perdavimui.