• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį pranešta apie du pirmuosius patvirtintus koronaviruso omikron atmainos atvejus Lietuvoje. Aiškėja, kad abu jie fiksuoti Vilniuje, vienas asmenų buvo vakcinuotas, kitas – ne. Šuo metu tiriama dar 12 įtariamų mėginių. Ne visi įtariami atvejai siejami su kelionėmis, dauguma jų yra nepasiskiepiję.

Trečiadienį pranešta apie du pirmuosius patvirtintus koronaviruso omikron atmainos atvejus Lietuvoje. Aiškėja, kad abu jie fiksuoti Vilniuje, vienas asmenų buvo vakcinuotas, kitas – ne. Šuo metu tiriama dar 12 įtariamų mėginių. Ne visi įtariami atvejai siejami su kelionėmis, dauguma jų yra nepasiskiepiję.

REKLAMA

Naujausią informaciją apie omikron atmainos plitimą šalyje Vyriausybės posėdžio metu pateikusi sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė pabrėžė, kad labai greitai šiuo atvejus galime skaičiuoti ir šimtais.

„Ketvirtadienį turėjome 4 įtarimus, visi jie yra iš Vilniaus, šiandien ryte iš tų keturių du gavome teigiamus. Vienas iš jų vakcinuotas, kitas be vakcinacijos, abu jauni žmonės. Tai yra įvežtiniai atvejai. Šiandien turime apie 12 dar įtariamų, vėlgi rytoj turėsime informaciją. 

Ir taip, kaip Danijoje prasidėjo nuo 1 [atvejo], per 2 savaites turėjo 700. Tai, tikėtina, kad tie skaičiai augs, nes plitimas yra 4 kartus didesnis nei delta atmainos, taigi, tikėtina, kad ši mutacija gali išstumti delta per pakankamai trumpą laikotarpį“, – pažymėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Atvejai nesusiję, simptomai lengvi

Kaip nurodo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), tarpusavio sąsajų tarp aptiktų atvejų nenustatyta. Susirgusieji nurodė, kad jautė COVID-19 ligai būdingus simptomus. Sąlytį turėję asmenys nustatyti, su visais jais susisiekta, jie izoliuojasi ir testuojasi.   

REKLAMA

„Visi sąlytį turėję asmenys izoliuojasi pagal sugriežtintas taisykles, t. y. jie privalės izoliuotis visas 10 dienų, negalėdami susitrumpinti izoliacijos termino. Atkreipiame dėmesį, kad pasiskiepiję ar persirgę asmenys po kontakto su sergančiuoju, kuriam įtariama ar patvirtinta omikron atmaina, taip pat turi izoliuotis. Tai sudaro didesnes galimybes lokalizuoti ligos židinį ir užkirsti kelią jos išplitimui“, – paaiškina NVSC epidemiologė Daiva Razmuvienė.

REKLAMA
REKLAMA

Laboratorijų duomenimis, šiuo metu dar keletui ėminių yra nustatyta omikron padermei būdinga geno mutacija, t. y. jiems įtariama omikron atmaina, atliekami sekoskaitos tyrimai, po kurių paaiškės ar atmaina bus patvirtinta.

Preliminariais duomenimis, ne visi šie įtariami atvejai siejami su kelionėmis į užsienį, didžioji dalis šių asmenų nėra pasiskiepiję, nė vienas šiuo metu nėra gydomas ligoninėje. Visiems, kurie turėjo artimą sąlytį su šiais asmenimis, taip pat taikomos sugriežtintos izoliacijos sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Omikron atmainą yra priskyrusi prie labai rimtą susirūpinimą keliančių atmainų. Todėl NVSC specialistai ragina visus šventinį laikotarpį elgtis atsakingai, laikytis nustatytų reikalavimų ir rekomendacijų, susilaikyti nuo didelių masinių renginių ir būriavimosi. Taip pat raginame atsisakyti nebūtinų kelionių ir primename, kad reikalavimai atvykusiems  iš užsienio asmenims yra atnaujinami kiekvieną savaitę  ir skelbiami NVSC interneto svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/atvykusiems  

REKLAMA

Kaip greitai išplis, priklausys nuo žmonių elgesio

Kaip pažymėjo Santaros klinikų Biobanko vadovas, vyresnysis medicinos biologas Danielius Naumovas, tai, kaip išplis omikron atmaina Lietuvoje itin priklausys nuo žmonių elgesio šventiniu laikotarpiu.

„Kaip greitai išplis atmaina, labai priklausys nuo žmonių sąmoningumo šventiniu laikotarpiu, kaip nešiosime kaukes, laikysimės visų būtinų izoliacijos ir kitų rekomendacijų. Matėme, kad alfa atmaina užvaldė Lietuvą beveik per 3 mėnesius, delta – maždaug du mėnesius. Tikėtina, kad omikron išplis dar greičiau. Kaip tai vyks, pamatysime“, – komentavo jis.

REKLAMA

Viceministrė priminė, kad SAM pateiks rekomendacijas šventiniam laikotarpiui, kurių raginama primygtinai laikytis. Siūloma vengti susibūrimų, tinkamai dėvėti kaukes, respiratorius, esant simptomams kreiptis į mobiliuosius punktus.

„Žinome, kad ši atmaina nuo 3 iki 5, vidutiniškai 4 kartus greičiau plintanti mutacija. Vadinasi, mes greičiau galime užsikrėsti. Taip pat (...) pasisakoma už tai, kad vakcinacija veikia, tai akivaizdu, ir tai yra viena iš efektyviausių priemonių. Ir jei mes turime trečią, sustiprinančią dozę, žinome, kad tai tris kartus labiau saugo – efektyvumas išauga iki 75 proc. nuo užsikrėtimo, nuo sudėtingų atvejų“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pabrėžė viceministrė, dėl šios priežasties visi, kuriems po skiepų jau praėjo 4–6 mėnesiai, raginama pasiskiepyti sustiprinamąja skiepo doze.

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad įtariami įvežtiniai atvejai iš Čekijos. „Ši atmaina sukelia švelnesnius, lengvesnius simptomus, bet vis tik žmonės gula į ligonines ir jau yra pranešta apie vieną mirtį“, – pirminius duomenis pateikė D. Naumovas.

REKLAMA

Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas praėjusį mėnesį Pietų Afrikos Respublikoje, paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.

Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – sumažėjęs vakcinų veiksmingumas.

REKLAMA

Praėjusią parą – 2123 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 2123 nauji COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių, rodo trečiadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. Šeši mirusieji buvo neskiepyti arba paskiepyti nepilnai.

Praėjusią parą 1538 žmonės paskiepyti pirmąja vakcinos doze, iš viso paskiepyta 16 tūkst. 37 žmonės.

Ligoninėse šiuo metu gydomi 1292 COVID-19 sergantys pacientai – beveik tiek pat, kaip prieš parą, 119 iš jų – reanimacijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalyje praėjusią parą atlikta apie 17,5 tūkst. molekulinių (PGR) ir 3,6 tūkst. antigeno tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.

14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų nežymiai išaugo ir siekia 833,6 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis taip pat kiek padidėjo ir siekia 10,8 procento.

Nuo pandemijos pradžios šia infekcine liga Lietuvoje susirgo beveik 496 tūkst. gyventojų, o nuo jos mirė apie 7 tūkst. žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų