• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies ligos yra viena dažniausių mirčių priežasčių Jungtinėje Karalystėje – kasmet ketvirtadalis visų mirčių įvyksta būtent dėl jų.

Širdies ligos yra viena dažniausių mirčių priežasčių Jungtinėje Karalystėje – kasmet ketvirtadalis visų mirčių įvyksta būtent dėl jų.

REKLAMA

Akys dažnai vadinamos langu į sielą, tačiau jos gali daug ką atskleisti ir apie mūsų sveikatą.

Pasak vienos ekspertės, yra trys svarbūs požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį akyse ir aplink jas.

Akių chirurgė Audrey Tai „YouTube“ vaizdo įraše pasidalijo visais įspėjamaisiais ženklais, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, rašo express.co.uk.

„Ar žinojote, kad apžiūrėję savo akis galite sužinoti ne tik apie savo regėjimą?, – klausė ji. – Papasakosiu jums apie požymius tiek akyse, tiek aplink jas. Kai kuriuos jų gali pamatyti tik jūsų akių gydytojas, o kai kuriuos galite patys pamatyti veidrodyje. Šie požymiai gali būti užuominos apie širdies ar kraujagyslių ligų riziką.“

Šie trys požymiai yra šie:

- geltoni iškilimai aplink akis;

- pulsuojantys vyzdžiai;

- tinklainės pokyčiai.

Geltoni iškilimai aplink akis

Geltoni iškilimai aplink akis mediciniškai vadinami ksantelasmomis.

REKLAMA
REKLAMA

Jos yra padidėjusio cholesterolio kiekio – būklės, dėl kurios gali padidėti širdies smūgio ir insulto, rizika – simptomas.

„Šie geltoni iškilimai susidaro iš cholesterolio, kuris atsiranda amžėjant, – toliau aiškino gydytoja A. Tai. – Jie dažnai būna ant akių vokų arba aplink juos ir gali būti ypač ryškūs ties veido viduriu. Šie geltoni iškilimai, ksantelasmos, neturi įtakos regėjimui ir nėra skausmingi, tad kodėl jie yra svarbūs?“

REKLAMA

„Jei aplink akis matote šiuos geltonus iškilimus, jūsų kraujyje gali būti didelis trigliceridų arba MTL, „blogojo“, cholesterolio kiekis, ir tai netgi gali būti ženklas, kad turite genetinį sutrikimą, sukeliantį nenormalų lipidų kiekį, pavyzdžiui, šeiminę hipercholesterolemiją, kuri genetiškai lemia didelį MTL cholesterolio kiekį, – tęsė gydytoja. – Jei turite šių geltonų iškilimų – ksantelasmų, nereikia panikuoti.“

REKLAMA
REKLAMA

Pasak akių chirurgės, maždaug pusei jas turinčių žmonių lipidų kiekis yra normalus, tačiau jei jas turite, būtinai pasitarkite su pirminės sveikatos priežiūros gydytoju arba kardiologu ir pasidarykite cholesterolio ir trigliceridų kraujo tyrimą, vadinamą lipidų profiliu.

Pulsuojantis vyzdys

Jei jūsų vyzdžiai išsiplečia ir susitraukia kartu su širdies plakimu, tai gali būti nesandaraus širdies vožtuvo požymis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip yra todėl, kad kraujas iš širdies išpumpuojamas per aortos vožtuvą, o jei vožtuvas nėra sandariai užsidaręs, dalis kraujo patenka atgal į širdį, –aiškino A. Tai. – Dėl to kraujospūdis, kai širdis susitraukia, ir kraujospūdis, kai širdis atsipalaiduoja, skiriasi labiau nei įprastai.“

Žmonėms, kuriems ši liga pasireiškia, kraujospūdžio rodmenyse matomas neįprastai didelis skirtumas tarp viršutinio ir apatinio rodmens.

REKLAMA

Kai širdis susitraukia, vyzdys tampa mažesnis, o kai širdis atsipalaiduoja, vyzdys padidėja.

Medicininis terminas šiam reiškiniui apibūdinti yra Landolfi ženklas.

Pasak A. Tai, jei manote, kad jūsų vyzdžiai pulsuoja, nedelsdami kreipkitės į pirminės sveikatos priežiūros gydytoją arba kardiologą, o jei nesate tikri, taip pat galite pasikonsultuoti su akių gydytoju.

Tinklainės pokyčiai

Šį simptomą galės pastebėti tik jūsų akių gydytojas, nes veidrodyje jo nepamatysite.

REKLAMA

Tai gali būti ankstyvojo diabeto arba aukšto kraujospūdžio, kuris yra pagrindinis širdies ligų rizikos veiksnys, požymis.

„Todėl labai svarbu reguliariai tikrintis akis, ypač jei esate vyresni nei 40 metų, sergate diabetu arba turite kokių nors širdies ar kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, – pridūrė ji. – Tikrinimo metu galima anksti aptikti mažyčių kraujagyslių, esančių akies tinklainėje, pažeidimus. Šie pažeidimai gali būti diabeto ar aukšto kraujospūdžio požymis ir gali padėti nuspėti širdies ar kraujagyslių ligų riziką, jei jums nėra diagnozuotas diabetas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų