Kineziterapeutų teigimu, poilsio kokybė dažnai priklauso ne tik nuo to, kiek valandų miegame, bet ir kokioje padėtyje, rašoma pranešime spaudai.
„Tyrimas atskleidė, kad pagal miego įpročius Lietuvos gyventojus galima suskirstyti į tris grupes: 42 proc. yra miego mėgėjai, su džiaugsmu laukiantys vakaro, kai galės eiti į lovą, 23 proc. – miego nerimą patiriantys žmonės, kurie vartosi ir skaičiuoja kiekvieną dar likusią brangaus miego minutę, o 7 proc. – skeptikai, nuvertinantys kokybiško poilsio svarbą.
Nepaisant to, kuriai grupei priklausome, ko gero, visi bent kartą gyvenime esame susidūrę su miego iššūkiais. Vis tik ekspertai prabrėžia, kad, sąmoningai pasirinkus miegojimo padėtį, galima ženkliai pagerinti miego kokybę ir bendrą savijautą“, – sako „IKEA Lietuva“ rinkos vadovė Jolita Juodzevičienė.
Kūno padėtis miegant atsiliepia sveikatai
Minėtos bendrovės tyrimas apie miegą atskleidė, kad 12 proc. Lietuvos gyventojų mėgsta miegoti ant nugaros, 14 proc. – ant pilvo, o didžioji dalis (74 proc.) – ant šono. Kineziterapeutas Vaidas Buterlevičius pabrėžia, kad miego pozicijos svarbios ne vien dėl patogumo – jos tiesiogiai atspindi mūsų kūno fizinius poreikius ir gali daryti reikšmingą įtaką bendrai savijautai.
„Miegant mūsų organizmas natūraliai keičia padėtį – tai visiškai normalus procesas. Kūnas reaguoja į spaudimą, įtampą, temperatūros pokyčius ar kvėpavimo sutrikimus, stengdamasis prisitaikyti prie besikeičiančių fiziologinių poreikių.
Ilgai gulint vienoje padėtyje, audiniai gali būti spaudžiami, todėl organizmas instinktyviai ieško patogesnės padėties – taip pagerėja kraujotaka, sumažėja raumenų įtampa ar net palengvėja kvėpavimas.
Todėl žmonės, kenčiantys nuo nugaros skausmų, dažnai pasirenka miegoti ant šono, sulenktais keliais, kad sumažintų stuburo apkrovą, o tie, kurie turi kvėpavimo sutrikimų, linkę vengti miego ant nugaros – tai padeda palaikyti atvirus kvėpavimo takus“, – aiškina kineziterapeutas.
Pasak V. Buterlevičiaus, mūsų miegojimo padėtis susiformuoja jau ankstyvoje vaikystėje, tačiau jos gali keistis dėl įvairių veiksnių. Maži vaikai intuityviai pasirenka jiems patogiausią pozą, o tėvų formuojami įpročiai – pavyzdžiui, kūdikių guldymas ant nugaros ar šono – taip pat turi įtakos.
Tam tikros pozos gali susiformuoti ir dėl individualių raidos ypatumų, tokių kaip stuburo ar kvėpavimo sistemos vystymasis. Visgi ilgainiui miegojimo padėtį dažnai keičia sveikatos pokyčiai, netinkama čiužinio ar pagalvės atrama, o kartais – ir psichologinė būsena, kai žmogus instinktyviai ieško raminančios, saugios laikysenos.
Miegą ant nugaros renkasi 12 proc. lietuvių
Kineziterapeutas atkreipia dėmesį, kad miegas ant nugaros suteikia stabilią atramą ir padeda išlaikyti stuburą neutralioje padėtyje. Tai gali sumažinti kaulų ir sąnarių apkrovą. Vis dėlto ši pozicija nėra tinkamiausia žmonėms, turintiems kvėpavimo sutrikimų, tokių kaip knarkimas ar miego apnėja, nes gali apriboti oro patekimą į kvėpavimo takus.
„Žmonės, turintys kvėpavimo problemų, dažniausiai instinktyviai vengia miegoti ant nugaros, kad neapsunkintų kvėpavimo. Kai kuriems ši poza – dažniausiai pasitaikanti, tačiau ji gali sukelti diskomfortą ir įtampą dubens srityje dėl riboto apatinės nugaros dalies judrumo, kurį lemia netinkama mityba, per mažas fizinis aktyvumas ar susilpnėję pilvo raumenys. Tokio
pobūdžio skausmo galima išvengti pasirinkus vidutinio kietumo čiužinį, subalansuotą mitybą ir tinkamus fizinius pratimus“, – teigia V. Buterlevičius.
Ant pilvo miega 14 proc. gyventojų
Nors miego poza ant pilvo pasirenkama gana retai, ji laikoma viena nepalankiausių dėl neigiamo poveikio kaklui, juosmeniui ir kvėpavimui. Miegant ant pilvo, kaklas nuolat pasuktas į šoną, todėl įsitempia raumenys ir gali atsirasti kaklo skausmai.
Be to, sumažėja natūrali stuburo linkio forma, o tai ilgainiui gali lemti įtampą juosmens srityje ir rytinį sustingimą. Ši poza taip pat riboja plaučių išsiplėtimą, todėl kvėpavimas tampa ne toks gilus ir efektyvus.
„Jei žmogus negali užmigti kita poza, rekomenduojama rinktis labai ploną pagalvę arba visai jos atsisakyti. Taip sumažinamas kaklo apkrovimas ir sumažėja diskomforto tikimybė ryte“, – pataria V. Buterlevičius.
Populiariausia miego pozicija – ant šono
Minėtos bendrovės atliktas miego įpročių tyrimas rodo, kad Lietuvoje gyvenantys žmonės dažniausiai renkasi kineziterapeutų rekomenduojamą miego pozą – miegą ant šono (74 proc.). Visgi, net ir ši poza gali sukelti tam tikrų sveikatos problemų, jei čiužinys ar pagalvė pasirenkami netinkamai.
Kineziterapeutas rekomenduoja rinktis čiužinį, kuris padeda sumažinti spaudimą ties klubais ir pečiais – tai padeda užtikrinti komfortą visos nakties metu.
„Miegant ant šono svarbu užpildyti tarpą tarp klubų ir krūtinės linijos iki čiužinio – tai leidžia stuburui išlaikyti natūralią kreivę. Tam gali tikti gerai pritaikytas čiužinys arba plonesnė pagalvė.
Miegant ant šono ir norint tinkamai atremti kaklą, rekomenduojama rinktis vidutinio storio pagalvę galvai, o papildomai padėti gali ir pagalvė tarp kelių. Tai sumažina spaudimą klubų ir apatinės nugaros srityje“, – pažymi V. Buterlevičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!