„Automobilių gamintojai pereina prie dalių, gaminamų Kanadoje, Meksikoje ar kitose šalyse, bet netrukus planuoja pradėti jas gaminti čia. Jiems tiesiog reikia šiek tiek laiko“, – Ovaliajame kabinete kalbėjo prezidentas.
Šie komentarai pradžiugino ne tik pačius gamintojus, bet ir akcijų biržą. Iškart po šių komentarų „Ford“, „General Motors“ ir „Stellantis“ akcijos pašoko aukštyn. Toks signalas iš Baltųjų rūmų gali reikšti laikiną palengvėjimą pramonei, kuri pastaruoju metu gyvena nežinioje dėl naujų D. Trumpo taikomų prekybos barjerų.
Pagal galiojantį planą, 25 proc. tarifas jau taikomas į JAV įvežamiems automobiliams, o analogiški mokesčiai automobilių dalims turėtų įsigalioti gegužės pradžioje.
Tiesa, įsibėgėjęs tarifų režimas jau numato išimtis Kanadoje ir Meksikoje gaminamiems automobiliams, jei jų sudėtyje yra pakankamai vietos gamintojų komponentų – tai atitinka Šiaurės Amerikos prekybos sutarties (USMCA) reikalavimus.

Didžiojo trejeto spaudimas – ne be rezultato
„Ford“, „GM“ ir „Stellantis“ jau kurį laiką spaudžia D. Trumpo administraciją, siekdami atskirti mažos vertės komponentus nuo didelių sistemų, tokių kaip varikliai ar transmisijos.
Gamintojai tikina, kad būtent platus pigesnių detalių apmokestinimas turės didžiausią neigiamą poveikį. Išaugusios sąnaudos gali siekti milijardus dolerių, o tai reikštų ir sumažėjusi pelną, ir galimus darbuotojų atleidimus.
Be automobilių sektoriaus, prezidentas užsiminė, kad netrukus gali būti įvesti tarifai ir farmacijos produktams. Tokie pareiškimai tik stiprina neapibrėžtumą tarp JAV prekybos partnerių ir verslo bendruomenės, kuri jau kurį laiką bando suprasti, kokia kryptimi iš tiesų juda Baltųjų rūmų politika.

D. Trumpas: „Esu lankstus“
Pirmadienį Trumpas pabrėžė, kad išimtys, kurios jau taikomos kai kuriems elektronikos gaminiams (pavyzdžiui, „Apple“ produkcijai), yra naudingos JAV verslui. Jis taip pat pažymėjo investicijas, kurias šiuo metu šalyje vykdo „Nvidia“ – viena didžiausių dirbtinio intelekto mikroschemų gamintojų.
„Aš esu lankstus žmogus. Aš nekeičiu nuomonės, bet esu lankstus“, – pareiškė jis.
„Neseniai padėjau Timui Cookui ir visam jų verslui. Nenoriu niekam pakenkti. Mūsų tikslas – sugrąžinti JAV į tikrą didybę“, – kalbėjo prezidentas, paminėdamas „Apple“ vadovą.
Vis dėlto, praėjusį savaitgalį jis užsiminė, kad elektronikos gamintojų atokvėpis bus laikinas. Tikėtina, kad vėliau šioms prekėms bus taikomi specialiai pritaikyti tarifai.