Užsienio verslas


Ekonomikos ir verslo naujienos iš užsienio: pasaulinių kompanijų ir rinkų aktualijos, pasaulinės tendencijos ir prognozės.

Tiesioginių investicijų įplaukos į Kiniją šiemet sumenko dešimtadaliu, priešingai – didėjo

Kinijos ekonomika per keturis šių metų mėnesį pritraukė 320,8 mlrd. juanių (44,7 mlrd. JAV dolerių) vertės tiesioginių užsienio investicijų – 10,9 proc. mažiau nei pernai sausį-balandį, skelbia valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“, remdamasi Prekybos ministerija. Tuo tarpu Kinijos tiesioginės investicijos užsienyje palyginamuoju laikotarpiu padidėjo 7,5 proc. iki 57,54 mlrd. JAV dolerių. 2024-aisiais Kinija tiesioginių investicijų iš užsienio sulaukė 27,1 proc.

Aukso kaina penktadienį šoktelėjo iki 3350 JAV dolerių už unciją

Aukso Trojos uncijos kaina penktadienį pakilo daugiau nei 1,5 proc. iki aukščiau 3350 JAV dolerių žymos, nes atsinaujinusi įtampa tarptautinėje prekyboje paskatino investuotojus vengti didesnės rizikos aktyvų. Viena Trojos uncija lygi 31,1 gramo. JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) penktadienį prakalbo apie galimą 50 proc.

Donaldas Trumpas pagrasino įvesti 25 proc. muitą „Apple“, jei ši negamins „iPhone“ JAV

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pagrasino įvesti 25 proc. muitą įmonės „Apple“ produktams, jei telefonai „iPhone“ nebus gaminami Jungtinėse Valstijose. Dėl per socialinius tinklus išsakyto D. Trumpo grasinimo gali smarkiai padidėti „iPhone“ kaina, o tai gali pakenkti vienos didžiausių JAV technologijų bendrovių pardavimams ir pelnui.

Donaldas Trumpas ES grasina 50 proc. muitais

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį prakalbo apie 50 proc. muitą iš Europos Sąjungos (ES) importuojamoms prekėms. Pareiškęs, kad derybos su ES „niekur neveda“, D. Trumpas „Truth Social“ rašė, kad rekomenduoja „nuo 2025 metų birželio 1 dienos Europos Sąjungai įvesti 50 proc. muitą“. Su ES „buvo labai sunku dirbti, – teigė D. Trumpas.

„Ryanair“ iškėlė sąlygas Ukrainai: esame nusivylę

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ reikalauja, kad Ukrainos oro uostai pasibaigus karui ir atnaujinus skrydžius taikytų dideles oro uosto mokesčių nuolaidas. Priešingu atveju bendrovė grasina persvarstyti planus grįžti į Ukrainą, praneša „Reuters“. „Ryanair“ generalinis direktorius Michaelas O'Leary pareiškė, kad jo bendrovė per pirmus metus po taikos susitarimo galėtų perskraidinti 5 mln. keleivių į Ukrainą ir iš Ukrainos, o per antrus metus – 10 mln.

Euro zonoje per derybas sutarto darbo užmokesčio augimas sulėtėjo iki kukliausio per 3 metus

Europos Centrinio Banko (ECB) penktadienį paskelbtais duomenimis, euro zonoje per darbdavio ir darbuotojo derybas sutarto darbo užmokesčio metinis prieaugis pirmąjį šių metų ketvirtį sumenko iki 2,38 proc. nuo 4,12 proc. per ankstesnį trijų mėnesių laikotarpį.
Užsienio verslas Prieš 22 val.

„EasyJet“ nuostoliai per metus išaugo 16 proc.

Jungtinės Karalystės pigių skrydžių bendrovė „EasyJet“ pranešė grynuosius nuostolius savo finansinių metų pirmąjį pusmetį padidinusi 16 proc., o tai paaiškino išaugusiomis išlaidomis, įskaitant degalams. Pasak aviakompanijos pranešimo, grynieji nuostoliai per šešis mėnesius iki kovo pabaigos siekė 297 mln. svarų sterlingų, pardavimų pajamoms didėjus iki 3,53 mlrd. svarų.

Pradedami tiesioginiai skrydžiai tarp Vilniaus ir Prahos

Iš Baltijos valstybių skraidinanti Latvijos oro bendrovė „Air Baltic“ ketvirtadienį pradėjo tiesioginius skrydžius tarp Vilniaus ir Čekijos sostinės Prahos. Skrydžiai vyks ketvirtadieniais ir šeštadieniais iki rugsėjo 27 dienos, penktadienį pranešė „Air Baltic“. „Tiesioginis skrydis į Prahą bus reikšmingas tiek verslui, tiek turizmui.

Kinija sukritikavo JAV apribojimus mikroschemų eksportui, žada atsaką

Pekinas trečiadienį pasmerkė naujausias JAV mikroschemų eksporto kontrolės priemones ir žada atsaką į JAV siekį apriboti Kinijos prieigą prie aukštųjų technologijų puslaidininkių ir tiekimo grandinių, informuoja „France24“. „JAV priemonės yra tipiškas vienašališkas bauginimas ir protekcionizmas, itin kenkiantis pasaulinės puslaidininkių pramonės ir tiekimo grandinių stabilumui“, – teigiama Kinijos prekybos ministerijos pranešime.

Atsiskaitėte mokėjimo kortele? Dėl pažeidimo pirkėjams grąžins po 83 eurus

Milijonai pirkėjų galės atgauti iki 70 svarų sterlingų (83 eurus) po to, kai Jungtinės Karalystės teismas patvirtino susitarimą su mokėjimų bendrove „Mastercard“, kurios korteles naudoja ir daugelis lietuvių. Ieškinys prieš kompaniją dar prieš dešimtmetį buvo pareikštas dėl jos taikytų galimai neteisėtų mokesčių. Atsiskaitydami kortelėmis pirkėjai už prekes ir paslaugas turėjo mokėti daugiau dėl neteisingai nustatytų mokesčių, praneša britų žiniasklaida.

ES planuoja įvesti dviejų eurų fiksuotą rinkliavą mažoms siuntoms, atvežamoms iš išorės

Europos Sąjunga antradienį pranešė, kad ruošiasi įvesti fiksuotą dviejų eurų rinkliavą milijardams mažos vertės siuntų, kurių didžioji dalis į bloką kasmet atkeliauja iš Kinijos. Už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys Marošas Šefčovičius Europos Parlamentui sakė, kad e. prekybos platformos turės mokėti rinkliavą už kiekvieną siuntą, o jos tikslas – padėti ES spręsti problemas, kylančias dėl didžiulio nebrangių prekių antplūdžio.

Šią vasarą iš Lenkijos pradės kursuoti tiesioginiai traukiniai į Kroatiją

Nuo birželio bus galima keliauti tiesioginiu traukiniu į Kroatijos pakrantę iš Lenkijos, pranešė lenkų premjeras, kurį antradienį cituoja Lenkijos radijas. Sekmadienį socialiniame tinkle Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas anonsavo šį reisą, sakydamas, kad tai gera žinia lenkams, kurie vis dažniau renkasi atostogauti Balkanų šalyse.  Tiesioginis traukinys kursuos iš Lenkijos į Kroatijos kurortą Rijeką keturis kartus per savaitę.

„Reuters“: ES siūlys nuleisti rusiškos naftos kainų „lubas“

Kanadoje gegužės 20-22 dienomis vyksiančiame Didžiojo septyneto (G-7) finansų ministrų susitikime Europos Sąjunga siūlys sumažinti tanklaiviais pristatomos Rusijos naftos pirkimo didžiausią kainą nuo dabartinių 60 JAV dolerių iki veikiausiai 50 dolerių už barelį, skelbia „Reuters“. Agentūra cituoja ES ekonomikos reikalų komisarą Valdį Dombrovskį, sakiusį, kad Europos Komisija rusiškos naftos kainų „lubų“ klausimą iškėlė svarstant naują ekonominių sankcijų Rusijai paketą.

„Bloomberg“: „Rheinmetall“ veda derybas su Latvija dėl ginklų gamybos šalyje

Latvijos vyriausybė veda išankstines diskusijas su Vokietijos gynybos milžinu „Rheinmetall“ dėl karinės įrangos gamybos šalyje, pirmadienį pranešė agentūra „Bloomberg News“, remdamasi su šiuo klausimu susipažinusiais asmenimis. Šie pokalbiai yra dalis platesnių regioninių Baltijos šalių pastangų stiprinti gynybą reaguojant į Rusijos keliamas grėsmes.

Ispanija nurodė „Airbnb“ pašalinti daugiau kaip 65 tūkst. skelbimų

Ispanijos kairiųjų vyriausybė pirmadienį pranešė nurodžiusi būsto nuomos turistams platformai „Airbnb“ pašalinti daugiau kaip 65 tūkst. neteisėtais laikomų skelbimų.

Realus nedarbas Latvijoje balandį siekė beveik 8 proc.

Faktinis nedarbas Latvijoje praėjusį mėnesį siekė 7,9 proc. ir buvo 0,3 procentinio punkto mažesnis už patikslintą kovo mėnesio įvertį, pirmadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba. Moterų nedarbo lygis nukrito nuo 7,5 proc. iki 7,2 proc., vyrų – nuo 8,9 proc. iki 8,6 procento. Praėjusį mėnesį Latvija turėjo 75,2 tūkst. bedarbių – 3,0 tūkst. mažiau nei prieš mėnesį, bet 7,8 tūkst. daugiau nei prieš metus.

Latvija alkoholio gamybą pirmąjį metų ketvirtį padidino daugiau nei penktadaliu

Latvija per pirmąjį metų ketvirtį pagamino 12,539 mln. litrų alkoholinių gėrimų, neskaitant alaus – 21,5 proc. daugiau nei tuo pat metu pernai, pranešė Valstybės pajamų tarnyba, remdamasi akcizų surinkimo duomenimis. Vien tik vynų gamyba išaugo 33,5 procento. Iki 6 laipsnio stiprumo fermentuotų gėrimų gamyba sumažėjo 1,1 proc., stipresnių – ūgtelėjo 2,2 karto. Tarpinių alkoholio produktų, kuriuose alkoholio koncentracija neviršija 15 proc., gamyba sumenko 0,8 proc.

„Xiaomi“ investuos beveik 7 mlrd. dolerių į mikroschemų kūrimą

Kinų technologijų milžinė „Xiaomi“ planuoja į aukšto lygio išmaniųjų telefonų mikroschemų kūrimą investuoti 50 mlrd. juanių (6,9 mlrd. JAV dolerių), pirmadienį pranešė įmonės steigėjas. „Xiaomi“, kurios prekių asortimente rasime ir išmaniųjų telefonų, ir dulkių siurblių, ir elektromobilių, yra viena iš garsiausių Kinijos vartojimo elektronikos prekių gamintojų.

JAV neteko paskutinio aukščiausio lygio kredito reitingo, savąjį sumažinus ir agentūrai „Moody`s“

Jungtinės Valstijos penktadienį neteko paskutinio trigubo A kredito reitingo, tokį sprendimą priėmus ir paskutinei iš trijų pagrindinių tarptautinių agentūrų – „Moody's“, kuri kaip pagrindines to priežastis nurodė augančias valstybės skolos aptarnavimo išlaidas ir biudžeto deficitą.

„Swedbank“ suteikė 77,5 mln. eurų „Ignitis renewables“ saulės elektrinių parkams Latvijoje

„Swedbank“ bankai Lietuvoje ir Latvijoje suteikė bendrą 77,5 mln. eurų paskolą tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ vystomiems saulės elektrinių parkams Latvijoje.  Už šias lėšas planuojama užbaigti šiuo metu vystomus Stelpės ir Varmės saulės elektrinių parkus, kurių bendra instaliuota galia sieks 239 megavatų (MW).  „Stelpės ir Varmės saulės parkai taps svarbiu žingsniu įgyvendinant mūsų žaliosios generacijos pajėgumų plėtros strategiją.

Už sūrį ar dešrą – 5,8 tūkst. eurų bauda: nenustebkite, jei sustabdys ir patikrins

Daugelis supranta, kad keliaujant lėktuvu negalima vežtis ginklų, aštrių daiktų ar sprogmenų, tačiau ne visi žino, kad yra ribojamas ne tik alkoholio, tabako ar vaistų, bet ir grynųjų pinigų kiekis. O už paprasčiausią sūrio ar dešros pakelį galima gauti ir keturženklę baudą. Pvz., skrendant į Jungtinę Karalsytę yra draudžiama įsivežti bet kokius mėsos ir pieno produktus, net jeigu jie yra sufasuoti gamintojo pakuotėje arba įsigyti „duty free“ parduotuvėje, kitaip grės 5845 eurų bauda.

Atskleidė, kada geriausia atostogauti šią vasarą: pasitikrinkite

Besirinkdami, kur ir kada atostogauti, gyventojai ne visada įvertina ir tai, kada jiems bus išmokėta daugiausia pinigų, t. y. atostoginių. Vis tik, anot specialistų, tą daryti vertėtų, kadangi galima sutaupyti arba prarasti, pvz., ir 157 eurus. Atostoginių dydį lemia atostogų data: praėjusių kelių mėnesių dienų skaičius, per tą laikotarpį gauta alga, priedai, premijos ar dirbti viršvalandžiai. Visa tai lemia, ar už atostogas gausite mažiau, ar daugiau pinigų.

Turkija skelbia Juodojoje jūroje aptikusi naujų gamtinių dujų atsargų

Turkija Juodojoje jūroje aptiko naujų gamtinių dujų atsargų, kurių užteks daugiau nei trejus metus patenkinti šalies gyventojų energijos poreikius, šeštadienį pranešė prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. „Atradome 75 mlrd. kubinių metrų naujų gamtinių dujų. Su šiuo kiekiu vien savo namų poreikius patenkinsime maždaug trejus su puse metų“, – sakė jis. R. T. Erdogano vertinimu, atsargų vertė siekia apie 30 mlrd. JAV dolerių (26,8 mlrd.

Degalai šią savaitę pigo Lietuvoje ir Latvijoje, brango Estijoje

Degalai Baltijos šalyse per pastarąją savaitę atpigo Lietuvoje ir Latvijoje, pabrango Estijoje, rodo agentūros BNS kaupiami duomenys pagal vidutines kainas viename didžiausių regione „Circle K“ degalinių tinkle. Pigiausias benzinas ir brangiausias dyzelinas – Lietuvoje, pigiausias dyzelinas ir brangiausias benzinas – Estijoje.

Metų infliacija Italijoje balandį išliko didžiausia per pusantrų metų

Metų infliacijoje Italijoje, trečioje pagal dydį Europos Sąjungos ekonomikoje, balandį išliko ankstesnį mėnesį pasiektame 1,9 proc. lygyje, penktadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba, remdamasi galutiniais duomenimis. Rodiklis – didžiausias per pastaruosius 18 mėnesių.

Lenkijos eksportas pirmąjį metų ketvirtį beveik nepakito, o importas augo

Lenkijos prekių eksportas pirmąjį metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, verte eurais galiojusiomis kainomis padidėjo 0,1 proc. iki 88,3 mlrd. eurų, o importas išaugo 6,3 proc. iki 90,3 mlrd. eurų, ketvirtadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba (GUS). Prekybos deficitas per tris šių metų mėnesius siekė 1,9 mlrd. eurų, palyginti su 3,3 mlrd. eurų perviršiu prieš metus. Kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms tenkanti viso eksporto dalis sumažėjo nuo 74,4 proc.

Į parduotuves įleis ne visus, prekes ribos? Štai kas lietuvių laukia blogiausiu atveju

Pašonėje vykstant Rusijos pradėtam karui prieš Ukrainą, blogiausiam scenarijui ruošiasi ir Lietuva. Siekiama užtikrinti, kad bet kokios krizės atveju nenutrūktų elektros, interneto ar medicinos paslaugų tiekimas, gyventojams užtektų būtiniausių produktų ir jie už juos galėtų atsiskaityti. Dėl to yra numatytos parduotuvės, kurios privalės veikti bet kokiomis sąlygomis, o jų darbuotojai negalės išvykti iš šalies. Taip pat veiks kritiniai bankomatai, kurie turės išduoti grynųjų.

Pasaulinės ryžių kainos nukrito iki žemiausiai nuo 2020-ųjų

Ryžių kainos tarptautinėje rinkoje pasiekė nuo 2020-ųjų lapkričio neregėtas žemumas, stiprėjant pasaulinės pasiūlos augimo lūkesčiams, skelbia „Trading Economics“. JAV Žemės ūkio departamentas šio mėnesio rinkos apžvalgoje prognozuoja, kad ryžių gamyba pasaulyje 2025-2026  žemės ūkio metais pasieks rekordines apimtis – 538,7 mln. tonų, pirmiausia dėl tikėtino gero derliaus Indijoje, Bangladeše ir Kinijoje.

„Microsoft“ ketina naikinti apie 3 proc. darbo vietų

JAV technologijų milžinė „Microsoft“, reaguodama į žiniasklaidos pranešimus apie planuojamus masinius atleidimus, pareiškė, jog mažina nereikalingus valdymo sluoksnius ir naudojasi naujų technologijų privalumais. Į dirbtinį intelektą orientuota technologijų milžinė neatskleidė, kiek konkrečiai iš viso ketina naikinti darbo vietų, tačiau JAV žiniasklaidos pranešimuose nurodomas skaičius yra apytikriai 6 tūkst., tai yra maždaug 3 proc. korporacijos pasaulinės darbo jėgos.

Kinija ir JAV susitarė sumažinti viena kitai paskelbtus didžiulius muitų tarifus

JAV ir Kinija trečiadienį 90-čiai dienų sumažino didelius muitus viena kitos prekėms ir laikinai nutraukė brutalų prekybos karą, kuris sukrėtė pasaulio rinkas ir tarptautines tiekimo grandines. Vašingtonas ir Pekinas susitarė drastiškai sumažinti didžiulius muitų tarifus susitarimu, kuris buvo pasiektas po svarbių derybų savaitgalį Ženevoje.

„Nissan“ uždarys 7 gamyklas, atleis 11 tūkst. darbuotojų

Japonijos automobilių gamintoja „Nissan“ paskelbė planus uždaryti 7 gamyklas ir atleisti 11 000 darbuotojų visame pasaulyje. Tokių veiksmų imtasi susiduriant su mažėjančiais automobilių pardavimais, informuoja BBC. Smunkantys pardavimai Kinijoje ir didelės nuolaidos JAV, dvejose svarbiausiose rinkose šiai bendrovei, smarkiai paveikė jos pajamas, o siūlomas susijungimas su „Honda“ ir „Mitsubishi“ žlugo vasario mėnesį.

„Microsoft“ naikina tūkstančius darbo vietų

Programinės įrangos milžinė „Microsoft“ naikina tūkstančius darbo vietų. Tai paveiks mažiau nei 3 proc. darbuotojų, pranešė įmonė. Tikslus skaičius nebuvo nurodytas. Remiantis paskutiniais turimais 2024 m. birželio pabaigos duomenimis, „Microsoft“ tada turėjo apie 228 000 darbuotojų, 126 000 jų – JAV. 3 proc. atitinka apie 6 800 darbo vietų. Mažinti darbo vietas planuojama įvairiuose regionuose ir įvairiuose lygiuose, naujienų agentūrai „Bloomberg“ sakė atstovas.

„Honda“ prognozuoja dėl „muitų poveikio“ uždirbsianti 70 proc. mažiau pelno

Japonijos automobilių gamintoja „Honda Motor“ antradienį paskelbė prognozuojanti, kad, JAV prekybos tarifams metant šešėlį ant pasaulio automobilių pramonės, nuo 2025 iki 2026 m. truksiančiais finansiniais metais jos pelnas turėtų sumažėti 70 proc. Bendrovė apie tai pranešė po to, kai jos konkurentė ir pagal parduotų automobilių kiekį pasaulyje pirmaujanti kompanija „Toyota“ paskelbė prognozes, kad dėl naujųjų muitų ir kitokių veiksnių jos grynasis pelnas šiemet turėtų sumažėti 35 proc.

Latvijos įmonė investuos 120 mln. eurų į karinio standarto naktinio matymo įrangos gamyklą

Per ateinančius dvejus metus Latvijoje bus įkurta 120 mln. eurų vertės karinio standarto naktinio matymo įrangos gamykla, pranešė Latvijos investicijų ir plėtros agentūra (LIAA). Įmonė Latvijoje pradėjo aktyvią veiklą praėjusiais metais ir šiuo metu vyksta intensyvūs parengiamieji darbai.

Mažiausia infliacija Baltijos šalyse balandį – Latvijoje, didžiausia – Estijoje

Mažiausia metų (12-os mėnesių) infliacija Baltijos valstybėse balandį, kaip ir kovą, užfiksuota Latvijoje, o didžiausia – Estijoje, rodo nacionalinių statistikos tarnybų duomenys. Šis infliacijos rodiklis per mėnesį nepakito Lietuvoje, padidėjo Latvijoje ir Estijoje. Vartojimo prekių ir paslaugų kainų metinis prieaugis Lietuvoje praėjusį mėnesį liko 4,1 proc., Latvijoje – paaugo nuo 3,3 proc. iki 3,9 proc., Estijoje – nuo 4,4 proc. iki 4,5 procento.

Metų infliacija Latvijoje balandį spartėjo iki 3,9 proc.

Infliacija Latvijoje balandį spartėjo iki 3,9 proc. nuo 3,3 proc. kovą, pirmadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba. Balandį užfiksuota 1,1 proc. mėnesio infliacija, o per keturis šių metų mėnesius vartojimas šalyje pabrango 3,3 procento. Vidutinė metų infliacija didėjo nuo 1,9 proc. kovą iki 2,2 proc. balandį. Didžiausios įtakos vartotojų kainų indekso prieaugiui per mėnesį turėjo 9,2 proc. brangę drabužiai ir avalynė, 1,2 proc. - maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 1,6 proc.

Žiniasklaida: „Nissan“ ketina atleisti dar 10 tūkst. darbuotojų – slegia sunkumai

 „Nissan“ planuoja visame pasaulyje atleisti dar 10 000 darbuotojų, pirmadienį pranešė Japonijos žiniasklaida. Prognozuojama, kad antradienį sunkumų slegiama automobilių gamintoja turėtų pranešti apie rekordinius metinius nuostolius, kurių suma siekia maždaug 5 mlrd. JAV dolerių.

Žiniasklaida: sunkumų slegiama „Nissan“ ketina atleisti dar 10 000 darbuotojų

„Nissan“ planuoja visame pasaulyje atleisti dar 10 000 darbuotojų, pirmadienį pranešė Japonijos žiniasklaida. Prognozuojama, kad antradienį sunkumų slegiama automobilių gamintoja turėtų pranešti apie rekordinius metinius nuostolius, kurių suma siekia maždaug 5 mlrd. JAV dolerių.

Kinijos naujų automobilių rinka šiemet paaugo daugiau nei dešimtadaliu

Naujų automobilių pardavimai Kinijoje sausį-balandį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 10,8 proc. iki 10,06 mln., skelbia agentūra „Xinhua“, remdamasi Kinijos automobilių gamintojų asociacijos (CAAM) duomenimis. Vien tik vadinamųjų naujos energijos automobilių (NEV) pardavimai ūgtelėjo 46,2 procento. Praėjusį mėnesį, palyginti su pernai balandžiu, rinka paaugo 9,8 proc. iki 2,59 mln. automobilių. Beveik pusę jų sudarė NEV.

JAV ir Kinija sutarė 90 dienų laikotarpiui smarkiai sumažinti savo muitus viena kitai

 Po dvi dienas trukusių prekybos derybų Ženevoje Jungtinės Valstijos ir Kinija susitarė 90 dienų laikotarpiui smarkiai sumažinti savo viena kitai taikomus muitus, sakoma bendrame pareiškime. „Pasiekėme susitarimą dėl 90 dienų pertraukos“, – po to, kai šalys paskelbė pareiškimą, žurnalistams sakė JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas ir pridūrė, kad „abi šalys sumažins savo muitus“ 115 procentinių punktų.

Ragina atsisakyti darbuotojų ir žmonių visai nesamdyti: štai ką siūlo

Labai daug diskusijų internete sulaukė vienos įmonės reklama, kurioje nurodoma, kad reikia nustoti samdyti žmonės, nes jau galima įdarbinti dirbtinį intelektą (DI), kuris esą viską padarys greičiau ir geriau.  „Samdykite amatininkus, o ne žmones“; „Amatininkai neateis į darbą alkani“; „Amatininkai nesiskundžia dėl darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros“ – tokiomis ir panašiomis frazėmis bendrovė „Artisan“ pristato savo sukurtus DI darbuotojus–amatininkus, angliškai – artisans.

Latvija vertins Lenkijos sankcijas „Mere“ parduotuvių savininkams

Latvija vertins sankcijas, kurias Varšuva paskelbė Lenkijoje veikiančio parduotuvių tinklo „Mere“ savininkams. Apie tai penktadienį paskelbta Latvijos televizijos laidoje „Panorama“. Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Diana Eglite sakė, kad Latvija susipažino su Lenkijos priimtu sprendimu ir apsvarstys, ar reikėtų imtis tokių pačių veiksmų. „Mes pasisakome už griežtas sankcijas Rusijos pradėto karo rėmėjams ir tęsiame darbą dėl sankcijų pasiūlymų“, – sakė ji.

Trumpas siūlo mažesnius muitus Kinijai: „80 proc. tarifas atrodo tinkamas“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį užsiminė, kad galėtų sumažinti muitus importui iš Kinijos, abiem konkuruojančioms supergalioms rengiantis savaitgalio deryboms. „80 proc. tarifas Kinijai atrodo tinkamas!“ – rašė D. Trumpas savo socialiniame tinkle „Truth Social“. Tai būtų gerokai mažesni muitai už dabartinį 145 proc. tarifą, su kuriuo daliai prekių mokesčiai bendrai siekia net 245 procentus.

ES žada Ukrainos gynybos įmonėms skirti milijardą eurų iš įšaldyto Rusijos turto

Europos Sąjunga (ES) penktadienį įsipareigojo iš lėšų, gautų už bloke įšaldytą Rusijos turtą, išmokėti vieną milijardą eurų Ukrainos ginklų įmonėms ir taip paremti su Maskvos invazija kovojantį Kyjivą. „Ką tik skyrėme 1 mlrd. eurų ukrainiečių gynybos pramonei, kad Ukraina galėtų geriau gintis“, – Ukrainos vakaruose esančiame Lvive sakė ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas.

Tarp Rusijos ir JAV atstovų – slaptos diskusijos: rezgamas planas paliestų ir Europą

Nepaisant įšaldyto bendradarbiavimo tarp Europos ir Rusijos Federacijos energetikos srityje, Vašingtono bei Maskvos atstovai surengė diskusijas dėl galimybės kartu su JAV pagalba atnaujinti rusiškų dujų pardavimą Europos rinkoje. Kaip rašo „Reuters“ naujienų agentūra, 2022 m. Kremliaus pajėgoms įsiveržus į Ukrainą, Europa gerokai sumažino rusiškų dujų importą. Dėl to Rusijos bendrovė „Gazprom“ kitąmet patyrė 7 mlrd. JAV dolerių siekiančių nuostolių.

ES sako norinti susitarti su JAV dėl muitų, bet yra parengusi atsaką, ketina kreiptis į PPO

Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) nori susitarti su JAV, kad išvengtų skausmingų muitų, bet, jei derybos žlugtų, blokas yra numatęs atsakomuosius muitus. „ES tebėra visapusiškai įsipareigojusi siekti derybų su JAV rezultatų. Manome, kad galima sudaryti gerus susitarimus, naudingus vartotojams ir įmonėms abiejose Atlanto pusėse“, – sakoma jos pareiškime.

Budrys apie ES ir JAV gynybos pramonės bendradarbiavimą: mes negalime užsidaryti

Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys ragina išlaikyti maksimalų Europos Sąjungos (ES) atvirumą NATO sąjungininkams, tarp jų – Jungtinėms Valstijoms dėl gynybos pramonės plėtojimo. Užsienio reikalų ministro teigimu, Lietuva bendradarbiavimą tarp ES ir JAV gynybos pramonės srityje mato kaip dalį Lietuvos gynybos bendradarbiavimo.

Europos Parlamentas sušvelnino CO2 taršos normas naujiems automobiliams

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį naujų automobilių ir furgonų gamintojams suteikė daugiau laiko įvykdyti griežtesnius CO2 taršos reikalavimus, pranešė EP biuras Lietuvoje.

Europos Parlamentas pratęsė ES prekybos lengvatas Ukrainai

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį pritarė tam tikrų Ukrainos prekių, pavyzdžiui, geležies ir plieno, importo į ES lengvatų pratęsimui, pranešė EP biuras Lietuvoje. Dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą ES nuo 2022 m. birželio laikinai panaikino Ukrainos gaminių importo į ES muitus ir kvotas.

JAV centriniam bankui nepakeitus bazinių palūkanų, Trumpas jo vadovą pavadino kvailiu

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pavadino Federalinių rezervų sistemos pirmininką Jerome'ą Powellą kvailiu, centriniam bankui paskelbus apie sprendimą nekeisti bazinių palūkanų. „Per vėlu, Jerome Powellas yra KVAILYS, kuris neturi jokio supratimo“, – D. Trumpas paskelbė savo socialiniame tinkle „TruthSocial“. JAV centrinis bankas (Federalinių rezervų sistema) trečiadienį paliko galioti 4,25-4,5 proc. dydžio bazines palūkanas, nepaisydamas prezidento spaudimo jas mažinti.
Į viršų