patarimas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „patarimas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „patarimas“.

Paprikos šaldytuve išsilaikys net 3 savaites: išdavė 1 triuką

Maisto tinklaraštininkė socialinėje žiniasklaidoje pasidalijo maisto saugojimo gudrybe, kuri gali prailginti paprikų gyvavimo laiką – jos gali išsilaikyti iki trijų savaičių. Visi norime, kad maisto kaina atitiktų kokybę, todėl labai apmaudu, kai vaisiai ir daržovės tampa nebetinkami dar nespėjus jų sunaudoti. Laimei, maisto tinklaraštininkė atskleidė, kaip geriausiai panaudoti paprikas, ir teigia, kad jos metodas leidžia jas išlaikyti pakankamai šviežias tris savaites.
2024-09-12

Kalbos specialistai pataria: sakykime ne „nusikaltimai prieš žmoniškumą“, o „nusikaltimai žmoniškumui“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vartodami posakį „nusikaltimai prieš žmoniškumą“ nusikalstame taisyklingai kalbai, nes reikėtų sakyti „nusikaltimai žmoniškumui“.         ...
Aktualijos 2024-07-17

Kalbos specialistai pataria: žodžiai patys nesirašo, o yra rašomi

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodžių „rašyti“, „skaityti“, „tarti“ sangrąžinės formos nevartotinos neveikiamosios rūšies reikšme, jei veiksmas negali vykti savaime.

Kalbos specialistai pataria: visiems linkėkime „tapti laimingesniems“, o ne „laimingesniais“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Su veiksmažodžiu „tapti“ vartotinas ne būdvardžių (ir būdvardiškai vartojamų žodžių) įnagininkas, o kiti linksniai (tokie pat kaip daiktavardžio ar daiktavardiškai vartojamo žodžio), pvz.: padės jums tapti laimingesniems; jūs tapsite laimingesni. Būviui reikšti būdvardžių įnagininkas nevartotinas.

Kalbos specialistai pataria: vairuojame sėdėdami prie vairo, o ne už vairo

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Apibendrintai vietai pagal darbo priemonę reikšti vartotinas ne prielinksnis „už“, o „prie“.  ...

Kalbos specialistai pataria: šiek tiek prisilaikyti galima tvarkos, o dietos, etiketo, taisyklių ir pan. būtina laikytis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „prisilaikyti“ gali reikšti tik netvirtą, menką laikymąsi, tikram rėmimuisi kuo nors nusakyti vartojamas nepriešdėlinis veiksmažodis „laikytis“....

Kalbos specialistai pataria: kai norime ką nors patirti, nesakykime žodžio „apturėti“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „apturėti“ nevartotinas reikšme „turėti, patirti“....

Kalbos specialistai pataria: žodis „sąstatas“ nevartotinas reikšme „sudėtis“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis sąstatas reiškia tam tikra eile, tvarka sudėstytų daiktų visumą, pavyzdžiui, traukinio, cisternų sąstatas. Šis daiktavardis nevartotinas, kai kalbame apie kieno nors sudėtį, pavyzdžiui, komandos, grupės, komiteto.
Aktualijos 2024-05-29

Kalbos specialistai pataria: nepainiokime žodžių „teisingas“ ir „taisyklingas“, „tinkamas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būdvardis „teisingas“ siejamas su žodžiu „tiesa“ ir nevartotinas tinkamam, pagrįstam taisyklėmis dalykui nusakyti.
Aktualijos 2024-05-15

Kalbos specialistai pataria: „bendraįkūrėjas“ – netaisyklingos darybos žodis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Bendraįkūrėjas (bendraįkūrėja) – netaisyklingos darybos žodis. Sudarant dūrinius, turi būti keičiama daiktavardžio galūnė.
REKLAMA
REKLAMA

Kalbos specialistai pataria: žmogus būna ne panikoje, bet apimtas panikos

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Vietininkas „panikoje“ nevartotinas būviui reikšti, jis pagal kontekstą taisomas į būvio vardininką, kilmininką ir pan.

Kalbos specialistai pataria: namas yra „avarinės būklės, avarinis“ , o ne „avarinėje būklėje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių.   Daikto būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas.

Kalbos specialistai pataria: „neužilgo“ – neteiktinas vertinys

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nusakydami laiką vietoje prieveiksmio „neužilgo“ sakykime „netrukus“, „tuoj“, „tuojau“, „greitai“, „veikiai“.          ...

Kalbos specialistai pataria: tinkamai vartokime žodžių junginį „apsunkintas kvėpavimas“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartokime neveikiamojo būtojo laiko dalyvio, jei ypatybė yra savaiminė, atsiradusi be pašalinio įsikišimo, keiskime veikiamuoju būtojo kartinio laiko dalyviu.

Kalbos specialistai pataria: nepainiokime žodžių „vedinas“ ir „vedamas“ reikšmių

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būdvardis „vedinas“ reiškia „vesdamasis“ ir netinka vartoti vietoj dalyvio „vedamas“. „Vedinas (-a)“ sakome, kai asmuo pats ką nors vedasi, pvz., eina vyras šunimi vedinas. O kai žmogų kas nors veda (skatina), pvz., tikslai, norai, ar veda policininkas, tada jis yra vedamas. Atsižvelgiant į kontekstą galima rinktis ir kitus žodžius: skatinamas, turėdamas.
Aktualijos 2024-04-03

Kalbos specialistai pataria: dviguba gali būti pilietybė, o standartai – dvejopi

Būdvardis „dvigubas“ reiškia „du kartus didesnis“ arba „sudarytas iš dviejų tokių pačių daiktų“. Dviguba gali būti pavardė – sudaryta iš dviejų lygiaverčių dalių, dviguba pilietybė – kai žmogus turi dviejų šalių pilietybę, dviguba nauda – kai naudos dukart daugiau. Kai kalbama apie du skirtingus, dviejų rūšių dalykus, žodis „dvigubas“ vengtinas. Žmogaus, gyvenančio viešą ir slaptą gyvenimą, gyvenimas nepasidvigubina, o tampa dvilypis.

Kalbos specialistai pataria: žodžio „talpa“ nevartokime reikšme „indas, talpykla“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „talpa“ reiškia tūrį, talpumą, o ne indą. Taigi skystį pilame ne į talpas, o į indus, talpyklas.

Kalbos specialistai pataria: vietoje verstinio vietininko „pasekmėje“ sakykime „dėl to“, „todėl“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būsenos priežasčiai, pagrindui reikšti sustabarėjęs vietininkas „pasekmėje“ nevartotinas.
Aktualijos 2024-02-21

Kalbos specialistai pataria: taškus ne užskaitykime, o įskaitykime

Kiekvieną savaitę Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Taškus, atsakymus, įvarčius patariame ne užskaityti, o įskaityti.

Kalbos specialistai pataria: rinkimės kelionės vietą, tikslą, o ne destinaciją

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „destinacija“ yra nevartotina svetimybė. Atsižvelgiant į kontekstą ji keistina lietuviškais žodžiais ar jų junginiais: vykimo vieta, kelionės tikslas, kelionės kryptis, šalis, vieta.
Aktualijos 2024-02-07

Išpurkškite klozetą šiuo mišiniu: rezultatas nustebins

Bjaurias tualeto dėmes galima lengvai pašalinti per 40 minučių naudojant cheminių medžiagų neturintį valymo tirpalą. Tai natūralus ir pigus sprendimas kovojant su kalkių nuosėdomis. „TikTok“ vaizdo įrašo autorius teigė, kad į klozetą reikia įpilti vieną puodelį acto ir palikti jį penkioms minutėms. Kitas žingsnis – įpilti puodelį geriamosios sodos ir leisti mišiniui pastovėti penkias minutes.
2024-02-04

Kalbos specialistai pataria: posakis „valstybiniame lygyje“ yra netaisyklingas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas nevartotinas, šiuo atveju reikėtų rinktis įnagininką.

Išklausiusi praeivės repliką parduotuvėje šiaulietė mama pravirko: kreipiasi į visus

„Esu mama, auginu ketverių metų dukrą, kuriai viešumoje dažnai užeina ašarų pakalnės ir isterijos. Ne kartą ji yra kritusi ant žemės prekybos centruose, klykusi, verkusi. Tačiau tai, ką aš išgirdau vakar parduotuvėje iš svetimos moters, mane kaip jauną mamą visiškai sugniuždė“, – rašo naujienų portalui tv3.lt laišką atsiuntusi skaitytoja Sonata. Kaip jau tikriausiai supratote, mano keturmetė dukra – tikrai kietas riešutėlis.
2024-01-30

Jokiu būdu nedėkite šių daiktų į mikrobangų krosnelę: itin pavojinga

Maždaug 80 proc. gyventojų Jungtinėje Karalystėje turi mikrobangų krosnelę. Šiuo standartiniu maisto ruošimo prietaisu galima paruošti daugybę patiekalų – nuo jau pagamintų patiekalų iki keptų bulvių. Mikrobangų krosnelės yra daugelyje virtuvių, tačiau daugelis britų nežino, kad yra tam tikrų daiktų, kurie gali atrodyti saugūs ir kurių niekada nereikėtų dėti į šį populiarų prietaisą.
2024-01-27

Kalbos specialistai pataria: jei gerai praleidome laiką, nesakykime „turėjome gerą laiką“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Pasakymas „turėti gerą laiką“ yra pažodžiui išverstas iš anglų k. „to have a good time“. Jis keistinas „gerai, puikiai praleisti laiką“; „buvo malonu bendrauti“ ir pan.

Kalbos specialistai pataria: produktai į racioną ne įvedami, o įtraukiami

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodis „įvesti“ turi keletą reikšmių – galima į(si)vesti svečią į kambarį, įvesti elektrą, dujas, įvesti tvarką, madą, bet reikšmėmis „papildyti“, „įtraukti“ šis žodis nevartotinas.
Aktualijos 2024-01-17

Kalbos specialistai pataria: apklausti galima kaip liudytoją, o ne liudytoju

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Lyginamajam objektui reikšti įnagininkas žodžių junginyje „apklausti ką kuo“ neteiktinas, taisyklingai sakoma „apklausti ką kaip ką“....
Aktualijos 2024-01-11

Kalbos specialistai pataria: nevartokime vietininko „tame“ nusakydami būvį ar būseną

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas „tame“ nevartotinas.
Aktualijos 2023-12-28

Jokiu būdu nesakykite šių žodžių prie stalo: šventės bus sugadintos

Kalėdinis laikotarpis – tai metas, kai džiaugiamės šilta atmosfera, dovanomis ir bendravimu su artimaisiais. Tai laikas, kai etiketas tampa ypač svarbus. Kalbant apie šventinių progų etiketą, svarbu prisiminti, kad net mažiausi gestai gali daryti įtaką šventinio pasibuvimo eigai. Šeimos stalo etiketas taip pat svarbus – nuo šiltų sveikinimų iki tinkamo elgesio valgant – visa tai prisideda prie malonaus bendravimo.
2023-12-23

Kalbos specialistai pataria: jei projektas neturi nieko bendro su lakūnais, nevadinkime jo pilotiniu

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Bandomojo projekto nevadinkime pilotiniu projektu.
Aktualijos 2023-12-20

Kalbos specialistai pataria: posakis „išpildyti planą“ yra netaisyklingas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodis „išpildyti“ turi reikšmę „tapti tikrove, pasitvirtinti, įvykti“, todėl reikėtų sakyti ne „išpildyti planą“, o „įvykdyti planą“.    ...
Aktualijos 2023-12-06

Kalbos specialistai pataria: ne nusimato, o numatomi šalti orai

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Jeigu veiksmas negali vykti savaime, veiksmažodžio „numatyti“ sangrąžinė forma nevartotina neveikiamosios rūšies reikšme.
Aktualijos 2023-11-29

Kalbos specialistai pataria: ruoškimės valyti sniegą nuo kelių, bet ne kelius nuo sniego

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Junginys nuvalyti nuo sniego gatves – netaisyklingas. Lietuvių kalboje kilmininko junginiai su prielinksniu nuo reiškia paviršių, o tai, kas šalinama, turi būti reiškiama galininku: sniegą valyti nuo kelio; šluostyti dulkes nuo palangės.

Kalbos specialistai pataria: kai nėra neigimo, junginio „kaip nekeista“ nevartokime

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Žodžių junginys „kaip nekeista“ nevartotinas šalutiniuose sakiniuose nuolaidai žymėti. Kai nereiškiamas neigimas, atsižvelgiant į kontekstą vartotina „keista, labai keista, kad ir keista, nors ir keista, nors ir labai keista“ ir pan.

Kalbos specialistai pataria: aptarkime „galimybę“, bet ne „opciją“, kaip elgtis vienu ar kitu atveju

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Nevartokime svetimybės „opcija“. Bendrinėje kalboje vartokime lietuviškus atitikmenis „pasirinkimas“, „galimybė, -ės“, „parinktis“.  ...
Aktualijos 2023-11-08

Kalbos specialistai pataria: harmonizuojame dainų melodijas, o įstatymus, planus – deriname

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Tarptautinis žodis „harmonizuoti“ reiškia „papildyti melodiją akordais pagal harmonijos taisykles“. Dėl anglų kalbos, kurioje veiksmažodis „harmonizuoti“ turi daugiau reikšmių, įtakos linkstama šį žodį vartoti lietuvių kalbai nebūdinga reikšme, pavyzdžiui, kai kalbama apie dokumentų, planų, interesų derinimą.
Aktualijos 2023-10-11

Kalbos specialistai pataria: turtingas ne pinigais, o turtingas pinigų

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Įnagininkas nevartotinas kokybės turiniui reikšti su gausą žyminčiu būdvardžiu turtingas.

Kalbos specialistai pataria: atidirbkime praleistas dienas, o ne judesius

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Praleistas valandas, dienas atidirbame, o judesius ištobuliname.
Aktualijos 2023-09-20

Prisirinkite kuo daugiau kaštonų: rezultatas nustebins

Jau tam tikrose vietovėse galima pastebėti pirmuosius nukritusius kaštonus. Nors dažniausiai juos renka vaikai įvairiems rankdarbiams, tačiau jų siūloma pasirinkti ir suaugusiems, kadangi iš jų galima pasidaryti puikų skalbiklį.  Viskas ko reikia norint pasigaminti kaštonų skalbiklį yra apie 10 kilogramų kaštonų. Visus juos teks susmulkinti, nesvarbu, kaip tai padarysite: ar peiliu, ar plaktuku, ar trintuvu ir panašiai.  Susmulkintus kaštonus reikia užpilti karštu vandeniu.
2023-09-18

Kalbos specialistai pataria: prireikus kreipiamės į gydytoją, o ne pas gydytoją

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Prielinksnis „pas“ nevartotinas su veiksmažodžiu „kreiptis“ veiksmo adresatui, šaltiniui, nesusijusiam su vieta, reikšti.

Kalbos specialistai pataria: vietininkas „pareigose“ nevartotinas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Daiktavardis „pareigos“ žymi darbo vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą.
Aktualijos 2023-08-30

Kalbos specialistai pataria: išstoti galima iš partijos, bet ne iš tribūnos

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių.  Žodis „išstoti“ reiškia: nustoti būti nariu, mokiniu, pasitraukti.
Aktualijos 2023-08-16

Kalbos specialistai pataria: sakykime „įžūlus“, o ne „iššaukiantis“ žvilgsnis

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Dalyvis „iššaukiantis, -i“ nevartotinas reikšme „įžūlus, -i“, „provokuojamas, -a“....
Aktualijos 2023-07-12

Keliautojas pasidalino itin vertingu patarimu: nepamirškite to padaryti atostogaujant

Į beprotiškus nuotykius nuolat pasinerti kviečiantis TV3 kelionių šou „Metam monetą“ šįkart žiūrovus nukėlė į saulėtąją Tenerifę. Moneta lėmė, kad šios kelionės metu savo poreikius sumažinti turėjo Audrius Bružas. Keliaudamas po salą jis pasidalino patarimu, naudingu visiems keliautojams.  Laidos vedėjas viena pigiausių transporto priemonių Tenerifėje, autobusu, nukeliavo iki salos šiaurės. Ten jis važiavo ne šiaip sau, o su rimtu tikslu – nebrangiai pamaloninti skrandį.
2023-07-09

Kalbos specialistai pataria: nevartokime vietininko „kame“ nusakydami būvį ar būseną

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Būviui, būsenai ar požymiui reikšti vietininkas „kame“ nevartotinas.

Į kavą įberkite šių miltelių: riebalai degs savaime

Naujas tyrimas atskleidė, kad į kavą įbėrus vieno prieskonio, randamo beveik kiekvienoje virtuvėje, greičiau deginami riebalai ir efektyviau veikia medžiagų apykaita. Tad į kavą įsiberkite šių miltelių – cinamono.  Daugelis žmonių negali pradėti savo ryto be kavos puodelio. Laimei, įrodyta, kad kavos gėrimas turi naudos: ji padeda gerinti atmintį ir budrumą ir net padeda prailginti gyvenimą, nes joje yra stiprių antioksidantų.
120 2023-07-03

Kalbos specialistai pataria: dedikuojame tik kūrinius, o visa kita – tiesiog skiriame

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. „Dedikuoti“ reiškia „paskirti kam nors savo kūrinį“. Dėl užsienio kalbų įtakos pastaruoju metu šį veiksmažodį linkstama vartoti lietuvių kalbai nebūdingomis reikšmėmis.
Aktualijos 2023-06-21

Kalbos specialistai pataria: aptarnaujami klientai, o ne jų sąskaitos

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Kalbant apie bankų sąskaitas, korteles žodis „aptarnavimas“ netinka. Jis vartojamas tik įvardijant žmonių poreikių, reikmių patenkinimą. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ veiksmažodžio „aptarnauti“ reikšmė apibrėžiama taip: „patenkinti reikalus, reikmes“. Sąskaitos gali būti administruojamos, tvarkomos.
Aktualijos 2023-06-07

Kalbos specialistai pataria: vykdant paiešką, automobilis ieškomas, o ne paieškomas

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. Veiksmažodžių vediniai su priešdėliu „pa-“ žymi menkesnio, mažesnio ar trumpai trunkančio veiksmo atlikimą.
Aktualijos 2023-05-31

Kalbos specialistai pataria: sakykime „per savaitę“, o ne „savaitės eigoje“

Kiekvieną trečiadienį Valstybinė kalbos inspekcija teikia taisytinus pavyzdžius iš interneto svetainių. „Eigoje“ yra verstinis sustabarėjęs laiko vietininkas, vietoj jo gali būti vartojama „metu“, „per ką“ arba pusdalyvis, padalyvis.
Į viršų