holokaustas

Holokaustas 

 

Masinis žydų ir kitų tautinių bei socialinių grupių genocidas, vykdytas nacių Vokietijoje ir jos sąjungininkų Antrojo pasaulinio karo metu (1939–1945). Per Holokaustą buvo sistemingai nužudyta apie šešis milijonus žydų, taip pat milijonai kitų žmonių, įskaitant romus, neįgaliuosius, politinius oponentus ir LGBTQ+ asmenis.

 

Tai vienas tragiškiausių žmonijos istorijos įvykių, kuris tapo simboliu neapykantos, rasizmo ir netolerancijos pasekmėms.

Karalius pravirko viešumoje: paaiškėjo to priežastis

Karalius Karolis III tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos valstybės vadovu, vakar, sausio 27 d., apsilankiusiu Aušvice–Birkenau ir dalyvavusiu jaudinančioje ceremonijoje buvusioje nacių koncentracijos stovykloje, skirtoje jos išlaisvinimo 80-osioms metinėms paminėti. Sujaudintas karalius Karolis III įėjo į istoriją ir tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos monarchu, apsilankiusiu Aušvice ir dalyvavusiu emocingoje ceremonijoje, minint Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną, rašo mirror.co.
2025-01-28

Airijos prezidento kalba minint Holokaustą papiktino žydus

Žydų organizacijos pirmadienį apkaltino Airijos prezidentą Michaelą Higginsą per Holokausto minėjimo kalbą politizavus Izraelio ir „Hamas“ karą. Airijos vyriausiasis rabinas sakė, kas prezidento pastabos labai nuliūdino. M. Higginsas, kurį Izraelio pasiuntinys Dubline yra pavadinęs antiizraelietišku politiku, sekmadienį pasakė kalbą per renginį Holokausto atminimo dienos išvakarėse.
2025-01-28

Vilniuje tarptautinė Holokausto aukų diena paminėta eisena: privalome nepamiršti

Pirmadienį Vilniuje vykusiame Tarptautinės Holokausto aukų dienos minėjime maždaug šimtas asmenų prisiminė Antrojo pasaulinio karo metu įvykdytus nusikaltimus prieš žydų tautą. Į minėjimą susirinkę įvairių šalių ambasadoriai akcentavo būtinybę prisiminti šį tamsų Europos istorijos puslapį.

Šiandien Lietuvoje – itin jautri diena: kiti ją pamiršta

Šiandien Lietuvoje minima itin jautri diena – sausio 27-oji yra Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Šią dieną 1945 metais buvo išlaisvinta Aušvico (Osvencimo) koncentracijos stovykla Lenkijoje. Minima Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2005 metų lapkričio 1 dienos rezoliucija paskelbė sausio 27-ąją kasmetine Tarptautine holokausto aukų atminimo diena.
2025-01-27

Paluckas: Holokausto tragedija visados išliks per didelė ir per skaudi, kad taptų tolima

Minint Tarptautinę holokausto aukų dieną, Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad ši tragedija, kuomet kartu su Holokausto aukomis buvo ne tik išplėšta dalis Europos, bet ir Lietuvos, visada išliks per didelė ir per skaudi.  „Kad ir kiek metų praeitų, Holokausto tragedija išliks per didelė ir per skaudi, kad taptų tolima. Tardami „Niekada daugiau“, turime pareigą likti budrūs ir neleisti įsišaknyti bet kokiai neapykantai tautiniu, etniniu, rasiniu ar religiniu pagrindu.
Aktualijos 2025-01-27

Minima Tarptautinė holokausto aukų diena

Pirmadienį minint Tarptautinę holokausto aukų dieną, Vilniuje vyks šiai dienai skirti renginiai „We remember“. Šiemet, pasitinkant 80-ąsias Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išvadavimo metines, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus rengiamas minėjimas vyks sostinės Žemaitės gatvėje. Pasak organizatorių, tai vieta, kur 1943 m. Vilniaus geto antinacinio pasipriešinimo kovotojai pastatė barikadą ir ginklu priešinosi žiaurioms nacių pajėgoms.
Aktualijos 2025-01-27

Seimas priėmė rezoliuciją, kuria raginama užkirsti kelią antisemitizmo apraiškoms

Prieš šiais metais vyksiantį Aušvico koncentracijos stovyklos išvadavimo 80-ąsias metinių minėjimą Seimas priėmė rezoliuciją, kuria Lietuvos ir pasaulio visuomenes ragina išlikti budriomis dėl antisemitizmo, rasizmo, ksenofobijos ir kitų plintančių neapykantos formų. Už rezoliuciją balsavo 83 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 5 parlamentarai.

Holokaustą išgyvenęs Sergėjus papasakojo, kaip išgyveno – mamai teko slėpti nėštumą

Persekiojimas, baimė, kova dėl gyvybės ir išgyvenimo – minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną buvo prisimenami beveik 200 tūkstančių Lietuvos žydų, kurie buvo žiauriai nužudyti nacių ir jiems padėjusių kai kurių lietuvių. Panerių memoriale susirinkę žmonės pagerbė žuvusiuosius, o dabar 81-erių Sergėjus papasakojo, kaip buvo išgelbėtas.  Daugiau apie tai – TV3 žiniose.  81-erių metų Sergėjus Korablikovas-Kovarsky visur su savimi nešiojasi nuotraukų albumą.

Prezidentas pareiškė užuojautą dėl buvusios Vilniaus geto kalinės Brancovskajos mirties

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pareiškė užuojautą dėl buvusios Vilniaus geto kalinės, pogrindžio kovotojos ir aktyvios Holokausto atminties puoselėtojos Fanios Brancovskajos mirties. „F. Brancovskaja metai iš metų liudijo skaudžią praeitį ir kvietė prisiminti Holokausto Lietuvoje aukas. Simboliška, kad jos netekome Lietuvos žydų genocido atminimo dienos išvakarėse.

Tyrimas: dar gyvi maždaug 245 tūkst. holokaustą išgyvenusių žmonių

Praėjus beveik 80 metų po Antrojo pasaulinio karo pabaigos, daugiau nei 90 šalių vis dar yra apie 245 tūkst. išgyvenusiųjų holokaustą, parodė tyrimas. Organizacijos „Claims Conference“, siekiančios atlyginti žalą holokaustą išgyvenusiems asmenims, duomenimis, 119 300 jų gyvena Izraelyje, 38 400 – JAV, 21 900 – Prancūzijoje ir 14 200 – Vokietijoje.
2024-01-23
REKLAMA
REKLAMA

Šiauliuose bus pagerbti per Holokaustą nužudyti šimtai vaikų

Šiauliuose sekmadienį bus pagerbtos Holokausto aukos.  Kaip pranešė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, prieš 80 metų, 1943-ųjų lapkričio 5-ąją, Šiauliuose buvo įvykdytas vienas žiauriausių Holokausto nusikaltimų. Vadinamosios „vaikų akcijos“ metu iš žydų buvo atimti 725 vaikai ir prekiniais vagonais išvežti į Osvencimo koncentracijos stovyklą, kur buvo nužudyti.

Tragedija kartojasi: tarp „Hamas“ aukų – Holokaustą išgyvenę žydai

„Hamas“ smogikų atakos Izraelyje atvėrė dar neužgijusią žaizdą. Mažiau nei prieš šimtmetį nacių žiaurumus kentę žydai šiandien išgyvena dar vieną tragediją, rašo „Politico“.  Spalio 7 d. teroristinei grupuotei „Hamas“ įsiveržus į Izraelį, žydų atmintyje iškilo tai, ko jie negali užmiršti praėjus beveik devyniems dešimtmečiams.  Šimtai smogikų įsiveržė per Izraelio sieną ir per didžiąją žydų šventę užklupo šalį ir jos kariuomenę nepasiruošusius.
142 2023-10-15

Gitanas Nausėda apdovanojo šalies didvyrius: būdama vos 9-erių Staselė išgelbėjo žydaitę

Jautri istorija – vos devynerių Staselė globojo ir saugojo trejais metai už save jaunesnę žydaitę, kurią su mama tėvai paslėpė namo palėpėje. 87-erių Stasė Staputienė buvo vienintelė, kuri iš Prezidento rankų atsiėmė Žuvusiųjų gelbėjimo kryžių. Dauguma kitų, gelbėjusių žydus, apdovanoti ir pagerbti jau po mirties.

Antisemitizmu kaltinamas Remigijus Žemaitaitis: „Nelabai jiems pavyks mane paauklėti“

Kurstymu prieš žydų tautą kaltinamas Remigijus Žemaitaitis sulaukė kirčio ir iš valdančiųjų pakviestų ekspertų. Jie liudijo apkaltai sudarytoje komisijoje. Ir jų verdiktas aiškus – R. Žemaitaitis kursto antisemitizmą, menkina Holokausto tragediją, be to, neteisingai dėl pavienių žydų nusikaltimų kaltina visą jų tautą. Pats R. Žemaitaitis aiškina, kad visos tautos nekaltina, o smerkia ir kritikuoja pavienius asmenis.

Vilniaus geto likvidavimą išgyvenęs dailininkas Bakas: liudyti yra mano pareiga

Vilniaus geto likvidavimą išgyvenęs dabar JAV gyvenantis dailininkas Samuelis Bakas teigia, kad liudyti Holokaustą yra jo pareiga. „Praėjo 80 metų nuo Vilniaus geto likvidavimo. Ši data – barbariško, žiauraus ir tragiško Lietuvos žydų naikinimo simbolis. Taip, aš vienas iš nedaugelio išgyvenusiųjų. Liudijimas yra viena iš mano šventų pareigų. Aš ten buvau.
Aktualijos 2023-09-21

90-metį švenčiantis Bakas sako jaučiantis Vilniaus jaunimo domėjimąsi Holokaustu

90-metį švenčiantis žymus litvakų dailininkas Samuelis Bakas sako jaučiantis Vilniaus jaunimo domėjimąsi Holokaustu ir atvirumą gilinantis į Lietuvos žydų istoriją. „Su Vilniaus jaunimu jaučiu ryšį, jų milžinišką troškimą pajausti, kas nutiko šiame mieste prieš 80 metų – jų seneliai, kurie galbūt kažką žinojo, galbūt jautė gėdą, kaltę ir viską slėpė, todėl jie nieko nežino. Jie tik nujautė, kad tai – pernelyg sudėtinga istorija ir galbūt geriau apie tai nekalbėti“, – LRT radijui teigė S. Bakas.
Aktualijos 2023-08-12

Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I Vilniuje pagerbs Holokausto aukų atminimą

Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I Vilniuje pagerbs Lietuvos Holokausto aukų atminimą. Kaip pranešė Seimo kanceliarija, Konstantinopolio patriarchato vadovas Vilniaus geto aukas pagerbs sostinės Rūdninkų aikštėje, čia padės gėlių kompoziciją ir sustos tyliai maldai prie paminklo. Pagerbime dalyvaus ir Seimo Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Emanuelis Zingeris.
Aktualijos 2023-03-23

Šimonytė: Lietuvos žydų gelbėtojai mums yra drąsos ir pasiaukojimo simbolis

Lietuvos žydų gelbėtojai mums yra drąsos ir pasiaukojimo simbolis, sako premjerė Ingrida Šimonytė, trečiadienį dalyvavusi renginyje, skirtame pagerbti Pasaulio tautų teisuolius. Lietuvoje pirmą kartą minint žydų gelbėtojų dieną, Vilniaus universitete, Simono Daukanto kiemelyje, buvo skaitomos 1785 žydų gyvybes gelbėjusių asmenų pavardes.
Aktualijos 2023-03-15

Landsbergis Holokausto atminimo centre: visada bus žmonių, kurie tamsoje rinksis šviesą

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį aplankė Holokausto atminties centrą Izraelyje Yad Vashem (Jad Vašem) ir pagerbė Holokausto aukų atminimą bei Pasaulio teisuolius, tarp jų – ir daugiau nei 900 Lietuvos žmonių, gelbėjusių Lietuvos žydus „Esu dėkingas už galimybę apsilankyti „Yad Vashem“ ir nulenkti galvą milijonams Holokausto – didžiausios praėjusio šimtmečio tragedijos – aukų. Deja, dalis iš jų buvo brutaliai nužudyti Lietuvoje.

Holokaustą išgyvenusi 86-erių žydė Ehudith: „Pakeliui pamečiau batuką ir turėjome grįžti jo ieškoti“

Pasaulis sausio 27 d. prisimena 6 milijonus žmonių, nužudytų per Holokaustą – aukų atminimo data sutampa su mirties stovyklos Aušvice išlaisvinimu. Tai viena baisiausių nacių koncentracijos stovyklų, kurioje buvo nužudyta milijonas žydų. Lietuvoje per Holokaustą nužudyta per 200 tūkstančių žydų tautybės žmonių. Aušvico mirties stovyklą regi ir 95-erių Jeruzalės gyventojas, kuris per stebuklą joje išliko gyvas.
Aktualijos 2023-01-27

Holokausto dienos proga Morawieckis kaltina Putiną statant „naujas stovyklas“

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) penktadienį Holokausto aukų atminimo dienos proga apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną statant „naujas stovyklas“ ir kariaujant prieš Ukrainą. „Minint nacistinės Vokietijos Aušvico-Birkenau mirties stovyklos išlaisvinimo metines, prisiminkime, kad rytuose Putinas stato naujas stovyklas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė M. Morawieckis, nepateikdamas jokių detalių.
2023-01-27

Izraelio ambasadorė: Holokaustas – ekstremaliausia genocido forma

Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein sako, kad Holokaustas – pati ekstremaliausia genocido forma. Taip ji kalbėjo Nacionalinėje dailės galerijoje penktadienį pagerbiant Antrojo pasaulinio karo metu nužudytus žydus. „Holokaustas buvo pati ekstremaliausia patologinio genocido forma“, – renginyje sakė diplomatė.

Holokausto aukų atminimo dieną Putinas išpeikė „neonacius“ Ukrainoje

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį, Holokausto aukų atminimo dieną, pakartojo teiginį, kuriuo siekia pateisinti savo karinę intervenciją – kad Ukrainoje esą veikia neonaciai. „Pamiršus istorijos pamokas, baisios tragedijos kartojasi, – sakė V. Putinas. – Tai rodo nusikaltimai prieš civilius gyventojus, etninis valymas ir baudžiamosios akcijos, kurias Ukrainoje organizuoja neonaciai. Būtent prieš šį blogį drąsiai kovoja mūsų kariai.
2023-01-27

Zelenskis: „abejingumas žudo“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, penktadienį minėdamas Holokausto aukų atminimo dieną, paragino pasaulį susivienyti prieš abejingumą ir neapykantą. „Šiandien, kaip visada, Ukraina pagerbia milijonų Holokausto aukų atminimą. Mes žinome ir prisimename, kad abejingumas žudo kartu su neapykanta“, – vaizdo pareiškime sakė V. Zelenskis, kurio šalis jau beveik metus kovoja su Rusijos agresija.
2023-01-27

Landsbergis: kova prieš rasizmą ir fašizmą tęsiasi kiekvieną dieną, nebijokime kovoti

Sausio 27 dieną kartu su visu pasauliu minėdami Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, reiškiame nuoširdžią pagarbą milijonams žydų, kurie neteko savo gyvybių per Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metais, pranešime spaudai rašo Užsienio reikalų ministerija. Tarp jų ir dviem šimtams tūkstančių Lietuvos piliečių. „Kova prieš rasizmą ir fašizmą tęsiasi kiekvieną dieną. Niekada nebijokime kovoti šioje kovoje.

Nausėda: Holokaustas tapo didžiule tragedija, kuriai nebus leista pasikartoti

Lietuvoje minint Holokausto aukų atminimo dieną, šalies vadovai teigia, kad Holokaustas tapo didžiule žmonijos tragedija ir šiai istorijai nebus leista pasikartoti.  „Šiandien uždegame žvakutes tamsiųjų žmonijos istorijos laikų – Holokausto – aukų atminimui. Ši siaubinga ideologija lėmė metodišką Europos žydų naikinimą. Mes tai prisimename ir neleisime, kad istorija kartotųsi“, – penktadienį tviteryje skelbė prezidentas Gitanas Nausėda.

Šimonytė: tūkstančiai nužudytų Lietuvos žydų laikė Lietuvą savo vieninteliais namais

Lietuvoje minint Holokausto aukų atminimo dieną, premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad tūkstančiai nužudytų Lietuvos žydų laikė Lietuvą savo vieninteliais namais. „Masinėse kapavietėse visoje Lietuvoje nugulė daugybė talento, išminties, žinių, svajonių ir tikslų. Tai – brutaliai nutraukti gyvenimai, kurie turėjo tęstis, ir neišpildytas potencialas, kuris dabarties Lietuvą būtų pavertęs dar puikesne.

Lietuvoje bus paminėta Holokausto aukų atminimo diena

Penktadienį Lietuvoje vyks Holokausto aukų atminimo dienai skirti renginiai. Vilniuje vyksiančiame renginyje, kurio globėja – Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, dalyviai diskutuos apie istorinį teisingumą, švietimą apie Holokaustą. Renginį organizuoja JAV, Izraelio, Vokietijos, Nyderlandų, Japonijos ambasados, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje bei Lietuvos žydų bendruomenė.  Ši diena bus paminėta ir kituose Lietuvos miestuose bei miesteliuose.
Aktualijos 2023-01-27

Lavrovas Vakarų užsienio politiką lygina su Hitlerio Holokausto planu

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Vakarų politiką Rusijos atžvilgiu trečiadienį palygino su nacių lyderio Adolfo Hitlerio „galutiniu sprendimu“ – Holokausto planu. S. Lavrovas, dėl kurio komentarų apie A. Hitlerį ir žydus pernai prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė retą atsiprašymą, naujausią pastabą išsakė savo metinėje spaudos konferencijoje. „Visai kaip Napoleonas mobilizavo praktiškai visą Europą prieš Rusijos imperiją, visai kaip Hitleris mobilizavo ir užėmė.
100 2023-01-18

JAV vyriausybė sveikina Seimo sprendimą dėl kompensacijų žydams

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) vyriausybė sveikina Seimo sprendimą dėl 37 mln. eurų kompensacijų žydams už nacių ir sovietų nusavintą asmeninį žydų turtą, antradienį paskelbė JAV ambasada Vilniuje. „Šio įstatymo priėmimas yra svarbus žingsnis pripažįstant Holokausto tragediją Lietuvoje. Priimtas įstatymas kalba ne tik apie praeities nuoskaudas.
Aktualijos 2022-12-20

Pasvalio rajone Pušalote įamžintos šiurpių žudynių aukos

2022 m.lapkričio 9 d. Pasvalio rajone, prie Pušaloto senųjų žydų kapinių, buvo pastatytas informacinis stendas Holokausto aukoms atminti. Šis stendas įrengtas įgyvendinant projektą „Holokausto aukų vardai gyvi“. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Aktualijos 2022-11-10

Šimonytė: litvakai kūrė Lietuvos valstybingumą, Holokaustas sujaukė dalį mūsų sąvasties

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuvos žydai per 700 metų reikšmingai prisidėjo kuriant šalies valstybingumą, tačiau Holokaustas fiziškai sunaikino šį palikimą bei „sujaukė dalį mūsų sąvasties“. „Lietuvos žydai buvo ypač aktyvūs kuriant Lietuvos valstybingumą per visą mūsų istoriją.
Aktualijos 2022-09-29

Konservatorė siūlo kovo 15-ąją minėti kaip Lietuvos žydų gelbėtojų dieną

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė konservatorė Paulė Kuzmickienė siūlo kovo 15-ąją minėti kaip Lietuvos žydų gelbėtojų dieną. Parlamentarė registravo tokį projektą Atmintinų dienų įstatymo papildymui.
Aktualijos 2022-09-25

Žydas Saadia dalijasi skaudžiais prisiminimais: „Mes ėjome į darbą 15 kilometrų kiekvieną dieną, dirbome 10 valandų“

Lietuva mini žydų genocido aukų atminimo dieną. Vilniuje prisimenamos ir sostinės geto likvidavimo 79-os metinės. Ten Antrojo pasaulinio karo metais nacistinė Vokietija ir jai talkinę lietuviai nužudė beveik 200 tūkstančių žydų. Nežmoniškus žiaurumus išgyvenę žydai dalijasi skaudžiais prisiminimais, ir sako, kad istorines pamokas privalu prisiminti.

Šimonytė Holokausto minėjime: Rusijos žiaurumai Ukrainoje rodo, kad neapykanta nedingo

Minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Holokaustą menantys žodžiai „niekada daugiau“ turi tapti oru, kuriuo kvėpuojame kasdien. Lankydamasi Holokausto aukų pagerbimo renginiuose sostinės Rūdninkų skvere ir Paneriuose, ji taip pat pabrėžė, kad minint šią „didžiausią 20-ojo amžiaus tragediją“ ir  kartu stebint įvykius Ukrainoje, galime įsitikinti, jog žiaurumas nedingsta savaime.

Lietuvoje minima Holokausto aukų diena

Lietuvoje penktadienį bus minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Vilniuje bus prisimenamos sostinės geto likvidavimo 79-ąsias metinės. Penktadienį renginys prasidės Rūdninkų aikštėje iš kurios minėjimo dalyviai eis iki geležinkelio stoties. Iš čia jie traukiniu vyks iki Panerių ir tęs eiseną iki čia esančio memorialo.
Aktualijos 2022-09-23

Biržuose bus paminėtos Holokausto aukos

Pirmadienį Biržuose rengiamas per Antrąjį pasaulinį karą sunaikintos šio krašto žydų bendruomenės pagerbimas. Prie Atminimo skvero bus pagerbti pasaulio teisuoliai, po to bus vykstama į senąsias žydų-karaimų kapines, Nemunėlio Radviliškio Holokausto aukų žudynių ir palaidojimo vietą.  Vėliau prie memorialo Holokausto aukoms Pakamponyse skambės nužudytų Biržų žydų vardai. „Mūsų visų istorija yra paženklinta žiaurių ir beprasmių žudynių aukų krauju.
Aktualijos 2022-08-08

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Simono Wiesenthalio centro atstovas ir nacių medžiotojas Efraimas Zuroffas yra ne kartą piktai kalbėjęs apie Lietuvą ir kitas Rytų Europos šalis. Pasak jo, šios šalys nederamai atsimena Holokaustą, nebaudžia jo vykdytojų ir galimai klastoja istoriją. To jis nepamiršo paminėti ir šiomis dienomis, kai penkios ES šalys kreipėsi į Europos Sąjungą dėl Rusijos bandymo klastoti istoriją ir pasinaudoti netikrais faktais mėginant pateisinti karą Ukrainoje.
Aktualijos 2022-07-28

Holokaustą išgyvenę žmonės smerkia Vengrijos premjero pastabas apie rasę

Žydų bendruomenės atstovai antradienį reiškė nerimą dėl Vengrijos premjero Viktoro Orbano pastabų, kad nereikia kurti „maišytos rasės žmonių“. Sakydamas kalbą Rumunijos Transilvanijos regione, kur gyvena didelė vengrų bendruomenė, 59 metų ultrakonservatorius kritikavo maišymąsi su „ne europiečiais“. Tarptautinis Aušvico komitetas (IAC) pavadino V. Orbano kalbą „kvaila ir pavojinga“, be to, paragino Europos Sąjungą toliau atsiriboti nuo „Orbano rasistinių atspalvių ir aiškiai parodyti pasauliui...
2022-07-27

101 metų buvęs nacių sargybinis teisme vėl neigė savo kaltę

101 metų buvęs nacių koncentracijos stovyklos sargybinis pirmadienį baigiantis jo teismo procesui dar kartą paneigė, kad prisidėjo prie karo nusikaltimų per Holokaustą. Josefas Schuetzas kaltinamas padėjęs nužudyti 3 518 kalinių Zachsenhauzeno stovykloje šiauriau Berlyno esančiame Oranienburge 1942–1945 metais. Jis yra seniausias žmogus, teisiamas už nacių nusikaltimus Antrojo pasaulinio karo metais.
2022-06-27

Lietuviai pasipiktinę – NT reklamuojamas holokausto aukų sąskaita: butai šeimoms „Lietūkio rūmuose“ ir laisvalaikis IX forte

Šalies nekilnojamojo turto (NT) vystytojai, panašu, kartais persistengia viliodami pirkėjus. Lietuviams užkliuvo kai kurių projektų pavadinimai ir reklaminis pateikimas: kvartalo pardavėjai šalia stovintį paminklą holokausto aukoms laiko privalumu ir siūlo laisvalaikį leisti gamtoje, kur žuvo 50 tūkst. žmonių. Vienas iš aptariamų NT projektų reklamuoja butus šalia Kauno IX forto, kuriame ragina džiaugtis gamta ir poilsiauti su šeima.
2022-06-05

96-erių ukrainietė perduoda Putinui: „Išgyvensiu valdant ir šiam subingalviui“

96-erių moteris, išgyvenusi Holokaustą, išvežta į Aušvicą ir buvusi uždarta ten kartu su Ana Frank, pasmerkė Rusijos prezidento Vladimiro Putino vykdomą genocidą, kai ji buvo priversta bėgti iš savo namų Ukrainoje.
2022-04-20

Mirė žydų gelbėtojo Schindlerio sekretorė Reinhardt: moteriai buvo 107-eri

Mimi Reinhardt, sudarinėjusi sąrašus vokiečių pramoninkui Oskarui Schindleriui, padėjusius išgelbėti šimtus žydų per Holokaustą, mirė būdama 107 metų, penktadienį pranešė jos šeima. Dirbdama O. Schindlerio sekretore M. Reinhardt turėjo parengti žydų darbininkų, atrinktų Lenkijos pietiniame Krokuvos mieste veikusiame gete ir turėjusių dirbti šio pramoninko fabrike, sąrašus. Tokiu būdu šie žmonės buvo išgelbėti nuo deportacijos į nacių mirties stovyklas.
2022-04-09

Aktorei Whoopi Goldberg – kritikos strėlės dėl pasisakymo apie Holokaustą: nušalinta nuo TV laidos

Aktorės, laidų vedėjos Whoopi Goldberg (66) vieši pasisakymai apie Holokaustą sukėlė tikrą skandalą – moteris dėl „įžeidžiančių“ komentarų nušalinta nuo televizijos ABC laidos „The View“. Internete po pirmadienio pokalbių laidos „The View“ kilo pasipiktinimų banga –  žmonės reagavo į aktorės Whoopi Goldberg pasakymą, kad „holokaustas nebuvo susijęs rase“, rašo portalas people.com. „Nors Whoopi atsiprašė, aš paprašiau jos skirti laiko, apmąstyti savo komentarų poveikį.
2022-02-02

Visame pasaulyje minima tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Visame pasaulyje minint tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną – Vokietija gedi daugiau nei 6 milijonų žydų, kurie buvo nužudyti nacių rėžimo metais. Berlyne prie memorialo aukoms gėles kartu nešė Vokietijos ir Izraelio lyderiai, o likę gyvi Holokausto liudininkai įspėja, kad antisemitizmas niekur nedingo.
2022-01-27

Pasauliui pagerbiant Holokausto aukas, į EP kreipsis jį išgyvenusi šimtametė

  Europos Sąjungos įstatymų leidėjai ketvirtadienį tylos minute pagerbs Holokausto aukas ir pasveikins jį išgyvenusią šimtametę senolę, pasauliui prisimenant nacių režimo vykdytą žydų tautos genocidą ir minint 77-ąsias Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metines.  Margot Friedlander kreipsis į Europos Parlamentą Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos proga.
2022-01-27

Lietuvos žydų bendruomenė smerkia Kinijos bandymus manipuliuoti Holokaustu

Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) penktadienį griežtai pasmerkė Kinijos bandymus manipuliuoti Holokausto tema. Bendruomenė teigia „su nuostaba ir susirūpinimu“ stebinti Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai pranešimus, jog žydai ir kitos Lietuvos tautinės mažumos čia, Lietuvoje, kenčia nuo „rimtos diskriminacijos“ ir priespaudos.
Aktualijos 2021-12-03

Istorikas: pagerbti Krikštaponį buvo klaida, nėra abejonių, kad jis dalyvavo žydų ir kitų civilių žudynėse

Partizanų Vyčio apygardos vadui kapitonui Juozui Krikštaponiui skiriant apdovanojimus ir įamžinant jo atminimą Ukmergėje padaryta klaida, tokių klaidų gali būti padaryta ir daugiau, sako Lietuvos istorijos instituto istorikas. „Dėl J. Krikštaponio dalyvavimo žydų ir kitų civilių žudynėse istorikams nėra abejonių. Ir čia reikia dėti tašką“, – teigė instituto XX amžiaus istorijos skyriaus mokslo darbuotojas Mindaugas Pocius.

Šimonytė: tikiu, kad Holokausto tragedijos 80-metis nebus tik duoklė kalendoriui

Premjerė Ingrida Šimonytė penktadienį Vyriausybės rūmuose Vilniuje susitiko su mokytojais, organizavusiais „Atminties kelio“ minėjimus visoje Lietuvoje. „Nėra žodžių, galinčių perteikti visą įvykusios tragedijos mastą ir skausmą, – juk kalbame apie traumą, kurios padarinius jaučiame dar iki šiol. Bet yra keli dalykai, kuriuos būtinai turime įsisąmoninti, priimti į savo protus ir širdis“, – kalbėjo premjerė.

Premjerė: Holokaustas – mūsų visų randas, kuris išliks net keičiantis kartoms

Lapkričio 25 d. Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė  lankėsi koncerte, kuris skirtas paminėti 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines ir Kauno IX forte nužudytų Berlyno, Frankfurto, Miuncheno, Vienos ir Vroclavo žydų atminimą. Valdovų rūmuose styginių kvartetas „Chordos“ atliko retai skambančių  žydų kompozitorių kūrinius.  „Apie istoriją galima kalbėti kaip apie melodiją.
Į viršų