Naujienų portalui tv3.lt pora papasakojo apie Himalajų kalnyno papėdėje, Rišikešo mieste įvykusias indiškas jų vestuves.
„Ši vestuvių ceremonija labai skyrėsi nuo mums įprastų. Tiesa, šventėje nebuvo kelių šimtų svečių, kas yra įprasta indams, nes jie savo vaikų vestuvėms taupo kone visą gyvenimą ir į jas pakviečia visus gimines, pažįstamus ir netgi nepažįstamus, kuo patys įsitikinome bekeliaudami netikėtai pataikę į kaimelyje vykstančias vestuves.
Tačiau daugelis kitų įprastinių indiškoms vestuvėms atributų ir ritualų buvo ir mūsų šventėje. Ceremonijoje dalyvavo trys šventikai, kurie kartu su mumis atliko maldas, pašventinimus ir aukojimus dievams. Atlikome vieną svarbiausių, Septynių Ugnies ratų, ritualą, po kurio santuoka laikoma palaiminta ir nebeatšaukiama. Keitėmės girliandomis – šis apsikeitimas mums įprastose vestuvėse atitiktų apsikeitimą žiedais.
Ceremonijoje dalyvavo šokėjos, kurios barstė mums kelią žiedlapiais ir atliko vietinius šokius. Po ceremonijos su svečiais sėdome prie vestuvių stalo su indiškais patiekalais“, – apie išskirtinę šventę pasakojo pora.
Svarbi vieta ir suorganizuota ceremonija
Pora susituokė ypatingoje vietoje – dviejų upių sandūroje, o vieta nuo seno laikoma itin šventa vieta, turinčia didžiulę prasmę čia susituokiančioms poroms. Tą teko patirti ir Eglei ir Radvilui Bubeliams.
„Čia iš Himalajų kalnų išteka Gangas, į vieną susijungus dviem upėms – Bhagirathi ir Alaknanda. Sakoma, kad tai šventa vieta, kurioje sudarytos santuokos besąlygiškai gauna dievų palaiminimą.
Tai tikrai labai įdomi patirtis ir galimybė geriau pažinti šalies kultūrą. Beje, vėliau keliaudami Indijos pietuose sužinojome, kad šiaurės ir pietų tradicijos labai stipriai skiriasi, tad jei būtume vestuves organizavę Keraloje – jos būtų buvusios visai kitokios“, – teigė pašnekovai.
Nuo lietuviškų vestuvių indiškos skiriasi tikrai stipriai – skirtumai matomi tiek ceremonijos drabužių spalvine gama, tiek skirtingais papročiais ir ypatumais. Indiškos tradicijos taip pat diktuoja, kad žiedų jaunikiai vienas kitam ant pirštų nemauna – vietoj to jie naudoja spalvotas girliandas, kurias ceremonijos metu vienas kitam užkabina ant kaklo.
Kaip teigia jaunavedžiai, vestuvės ir pasiruošimas joms praėjo be jokių nesklandumų, o prie ceremonijos planavimo jiems beveik neteko net prisiliesti.
„Esame labai dėkingi mūsų gidui Ankit Narang iš „Namaste Himalayas“ tiek už pagalbą organizuojant vestuves, tiek visą mūsų kelionę – patys prie organizavimo prisidėjome minimaliai, užtekdavo puse lūpų apie ką nors užsiminti Ankit, ir sekančią minutę tuo jau būdavo pasirūpinta.
Apie savo norą keliauti ir susituokti pagal indiškus papročius jam užsiminėme dvi savaitės prieš kelionę, ir per šį trumpą laikotarpį kiekviena smulkiausia detalė buvo apgalvota ir suderinta.
Šventė vyko nuostabiame Divine Resort viešbutyje, esančiame ant Gango upės kranto. Ją įamžinti sutiko paprastai su Bolivudo žvaigždėmis dirbanti „Bala G studio“, – atskleidė pašnekovai.
Per ceremoniją pora dėvėjo ir puošnią indų jaunikių aprangą. Jie tikino, kad šioje vietoje labai nustebino žmonių svetingumas ir operatyvumas.
„Džiaugėmės galėdami pasipuošti tradiciniais indiškais rūbais ir kitais svarbiais atributais. Neįtikėtina, bet rūbus mums pasiuvo per vieną parą – vargiai įsivaizduojame tokį operatyvumą Lietuvoje“, – sako jie.
Svarbūs ritualai ir papročiai
Jaunikio batai, dar vadinami Joota, indiškose vestuvėse taip pat turi svarbų vaidmenį ir yra susiję su smagia tradicija. Joje dalyvauja ir nuotakos, ir jaunikio šeimos nariai, kurie atlieka išdykėlių vaidmenis.
Šios tradicijos tikslas – pavogti jaunikio batus, kai jis juos nusiauna. Nusikaltėliai, taip pat žinomi kaip nuotakos seserys, pusseserės ir kitos giminaitės, tada pavagia batus ir suranda jiems slėptuvę. Batų slėpimo, arba Joota Chupai, ritualą išbandė ir jaunavedžiai.
„Tai vienas iš įprastinių hindu santuokos ritualų, todėl jis buvo ir mūsų šventėje. Ceremonijos metu, kadangi ji vyksta basomis, moterys iš nuotakos pusės paslepia jaunikio batus. Norėdamas juos atgauti, jis turi sumokėti išpirką kiekvienai iš merginų/moterų.
Ceremonijoje buvo ir kiti įprastiniai ritualai. Tame tarpe, Jayamala (apsikeitimo girliandomis) ritualas, simbolizuojantis sutuoktinių meilę ir pagarbą vienas kitam. Teigiama, kad šis ritualas buvo atliekamas netgi dievų Shiva ir Parvati vestuvėse.
Taipogi Saptapadi (Septynių Ugnies ratų) ritualas, kurio metu pora, sujungta specialiu mazgu surištomis juostomis turi apeiti 7 ratus (atitinkančius 7 čakras) aplink šventą ugnį. Po šio ritualo santuoka laikoma palaiminta ir nebeatšaukiama“, – pasakoja pora.
Kontrastų šalis
Pirmą kartą į nuotykį Indijoje besileidusi pora aplankė ne vieną, bet itin skirtingą šalies miestą. Į kelionę juodu buvo pakviesti savo draugo iš Indijos, kuris jiems aprodė gražiausias šalies vietas ir supažindino tiek su tradicijomis, tiek su religiniais ritualais.
„Lankėmės Vrindavan‘e, kur, kaip teigiama, gimė ir vaikystę praleido Krishna. Šiame mieste yra apie 5500 šventyklų, skirtų Krishnai bei jo mylimajai Radhai garbinti.
Apkeliavome Auksinį Indijos Trikampį: Delhi, Agra, Jaipur, kur, be abejo, aplankėme vieną iš naujųjų pasaulio stebuklų – Taj Majal, karalių rūmus bei kitas regiono įžymybes ir pasaulinio paveldo objektus“, – pasakojo jie.
Pora aplankė ir didelio turistų susidomėjimo sulaukiantį miestą Varanasi, kurį, kaip manoma, įkūrė hinduistų dievas Shiva.
„Tikima, jog visus, kurie miršta šiame mieste, Shiva išvaduoja iš reinkarnacijos ciklo, ir tokiu būdu jie pasiekia nirvaną. Daugybė žmonių čia atvyksta atlikti įvairių ritualinių apeigų, susijusių tiek su žemiško gyvenimo ciklais, tiek su mirtimi. Čia stebėjome ir Ganga Aarti – grupės šventikų kasdien tuo pat metu atliekamą įspūdingą Gango upės garbinimo ritualą.
Keletą dienų praleidome Rishikesh‘e – pasaulio jogos sostinėje. Čia palei Gango upę yra daugybė piligrimų lankomų šventyklų ir ašramų (hinduistų vienuolynas). Kelionės pabaigoje kelias dienas ilsėjomės ir mėgavomės ajurvedos procedūromis Keraloje.
Į šį regioną vykome pakviesti indo draugo, su kuriuo susipažinome ir susidraugavome Druskininkų SPA, kur jis dirba masažuotoju. Atsitiktinai sutapo mūsų kelionės ir Shine Francis atostogų, kurioms jis grįžo į gimtinę, datos, tad jis pakvietė mus aplankyti savo šeimos ir pamatyti, kaip gyvena žmonės kaimelyje, kuriame niekada nesilankė turistai“, – su šypsena dalijosi pora.
Tai – pirmoji Bubelių kelionė po spalvingąją Indiją. Jie neslepia, kad po jos kilo tiek daugybė minčių, tiek ir širdyje išliko šiluma, kurią jie atsinešė iš žmonių.
„Indijoje lankėmės pirmąkart. Tai didžiulė ir labai įvairi šalis, sudaryta iš skirtingų regionų, kurių kiekvienas turi savo istoriją, kultūrą, kalbą. Nebuvome šokiruoti skurdo ar purvo. Mums pasirodė, jog šia prasme Indija nelabai skiriasi nuo kitų besivystančių šalių, – neslėpė jie. – O vienas iš išskirtinių Indijos bruožų – ypatingai šilti žmonės, nepriklausomai iš kurio visuomenės sluoksnio jie bebūtų.“