• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienio vakarą Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune tapo Lietuvos kultūros epicentru – čia įvyko nacionalinė režisierių Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko virtualios realybės filmo „Pasaulių sutvėrimas“ premjera, skirta vienam reikšmingiausių šalies menininkų – Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui. Tai ne tik naujas „Angelų takais“ kūrėjų kūrinys, tai unikalus būdas XXI amžiuje iš naujo atrasti genijaus meną, muziką ir filosofiją per pažangiausias technologijas.

80

Ketvirtadienio vakarą Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune tapo Lietuvos kultūros epicentru – čia įvyko nacionalinė režisierių Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko virtualios realybės filmo „Pasaulių sutvėrimas“ premjera, skirta vienam reikšmingiausių šalies menininkų – Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui. Tai ne tik naujas „Angelų takais“ kūrėjų kūrinys, tai unikalus būdas XXI amžiuje iš naujo atrasti genijaus meną, muziką ir filosofiją per pažangiausias technologijas.

REKLAMA

Nacionalinės premjeros išskirtinumą patvirtino garbūs svečiai, tarp jų – profesorius Vytautas Landsbergis, LR kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliūtė, operos solistas Vytautas Juozapaitis su žmona, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos vadovė Edita Sabalionytė, Šiuolaikinio šokio teatro vadovė Agnija Šeiko, Baltijos kino ir kūrybinių technolognių industrijų vadovas Romanas Matulis, kūrybininkas Saugirdas Vaitulionis, verslininkė, visuomenininkė Rugilė Cibulskaitė, plastikos chirurgas Vygantas Kaikaris su žmona renginių organizatore Kristina Kaikariene, laidų vedėja Gerda Žemaitė ir kiti meno bei kultūros mylėtojai. Tai buvo daugiau nei kino seansas – tai buvo kelionė į Čiurlionio visatą, kurios dar niekas nebuvo matęs.

Virtualios realybės filmas

Režisierių Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko sukurta virtualios realybės (VR) patirtis „Pasaulių sutvėrimas“ žengė į trimačio, interaktyvaus meno realybę ir leido naujai pažinti vieną iškiliausių Lietuvos menininkų – Mikalojų Konstantiną Čiurlionį ir jo genialiai sukurtą visatą, kurioje dailė, muzika ir filosofija susilieja į harmoningą meninę visumą, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

Žiūrovai buvo panardinti į magišką, paslaptingą pasaulį, kuriame spalvos įgauna garsą, muzika tampa vaizdu, o kiekvienas žiūrovas tampa aktyviu šios visatos dalyviu. Čia simboliai įgauna prasmę, stichijos sukelia audras viduje, o giliausios Čiurlionio idėjos įgauna kūną.

REKLAMA

„Pradėjus gilintis į Čiurlionio kūrybą, atsivėrė tokie gyliai, kad vienoje virtualios realybės patirtyje jų sutalpinti buvo tiesiog neįmanoma. Todėl pasirinkome vieną svarbiausių jo temų – pasaulio kūrimą. Kiekvienas, žiūrintis šią patirtį, tampa to kūrimo dalimi“, – teigia režisierė Kristina Buožytė.

Vienas ryškiausių „Pasaulių sutvėrimo“ elementų – interaktyvumas. Virtualią visatą sustiprina garsinė aplinka, kurią, interpretuodami Čiurlionio muziką, kūrė kompozitoriai Rokas Zubovas ir Phil Von (Prancūzija).

REKLAMA
REKLAMA

„Nenorėjome sukurti vien tik technologinio efekto – tai nėra atrakcionas. Mums svarbu, kad žiūrovas visiškai pasinertų, pamirštų realų pasaulį ir leistųsi vedamas pačios kūrybos dvasios. Didelę laiko dalį jūs patys patiriate tarsi laisvas paukštis, sklendžiantis per Čiurlionio Visatą. Svarbiausia – suvokti, kad jūsų skrydis nėra atsitiktinis. Jūs patys darote jam įtaką. Viskas, ko reikia – atsipalaiduoti ir įsivaizduoti, kad skrendate“, – pasakoja režisierius Vitalijus Žukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svečiai dalijosi įspūdžiais

Po peržiūros svečiai neslėpė didžiulių emocijų ir sunkiai rinko žodžius apibūdinti šią neeilinę patirtį.

„Tai yra didinga. Finale tarsi išsitransliuoja labai aiški žinutė, kad yra kažkas, kas kuria mūsų pasaulį, tačiau visas pasaulis yra mūsų rankose ir kiekvienas mūsų esame dalis šio pasaulio kūrimo. Buvo ir momentų, kai atrodo net susigraudini ir iš to grožio ir iš visų bauginančių potyrių. Net tie, kurie visiškai nesidomi menu, privalo tai pamatyti, tai iš tikrųjų yra stebuklas. Net mano sūnus Mykolas sužavėtas žiūrėjo filmą plačiomis akimis ir po filmo jam kilo tiek daug klausimų apie Čiurlionį, apie matytus vaizdus. Tai yra nuostabi meno pažinimo priemonė, net tiems, kurie nesidomi menu“, – įspūdžiais dalinosi laidų vedėja Gerda Žemaitė.

REKLAMA

Tuo tarpu operos solistas Vytautas Juozapaitis patikino, kad nupasakoti šią patirtį žodžiais yra beveik neįmanoma, o šį kūrinį pamatyti privalo absoliučiai visi: „Čia yra tobulas būdas priartinti žmones prie klasikinio meno. Kai stebėjau „Angelų takais“ – aš verkiau, nenorėjau nusiimti akinių ir norėjau likti toje virtualioje realybėje. Čia jau žinojau ko laukti, tačiau vis tiek buvau sukrėstas –  žodžiais papasakoti šią patirtį yra tas pats, kas nieko. Tu pasineri į visiškai kitą pasaulį, į kitą dimensiją. Ypatingai šioje realybėje, kurioje mes dabar gyvename, pabūti tokioje erdvėje yra nereali dovana. Manau, kad kiekvienas privalo ateiti ir išvysti originalią Čiurlionio darbų parodą, o šį filmą pasilikti desertui. Tai buvo tikrai arti stebuklo.“

REKLAMA

Renginių organizatorė Kristina Kaikarienė pabrėžė, kad šis kūrinys taps nauju būdu supažindinti užsienio svečius su lietuvių menu: „Filme matomos skirtingos stichijos tiesiog veikia žmogų, sukeldamos emocijų cunamį. Tai yra naujas kultūros išraiškos lygis. Jau žinau, ką dovanosime draugams – šis filmas yra didžiulis turtas. Reikės, kad dar praeitų kažkiek laiko, kol pavyks suprasti viską, ką išvydome, kad tai galėtume apibūdinti žodžiais.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Projekto kūrėjai džiaugiasi, jog prie šios VR patirties prisidėjo ir daug industrijos profesionalų: garso režisierius Vytis Puronas, „Muona Studio“ bei distribucinis partneris Lietuvoje „Virtualiai“.

150-ąjam Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo jubiliejui atminti skirta virtuali patirtis kurta trejus metus ir pasieks ne tik 70 skirtingų Lietuvos miestų, bet ir pasaulio didmiesčius. „Planuojame rodyti nuo Helsinkio iki Los Andželo, nuo Pietų Korėjos iki Japonijos“, – pasakojo strateginė prodiuserė plėtrai užsienyje Eleonora Romuva.

„Pasaulių sutvėrimas“ nuo vasario 21 dienos bus rodomas visoje Lietuvoje: nuolatinėse erdvėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Druskininkuose, o taip pat  keliaus per Lietuvą, aplankydamas daugiau nei 70 miestų ir miestelių. Tačiau tai – tik pradžia. Ši virtuali kelionė bus pristatyta tarptautinėje erdvėje, atveriant duris pasaulio auditorijai į Čiurlionio genialią visatą. Tai yra didžiausias iki šiol įgyvendintas virtualios realybės meno projektas Lietuvoje, įrodantis, kad kultūra ir naujausios technologijos gali sukurti visiškai naują meninės patirties dimensiją.

Gal pažįsti KGB BRUDĄ DEDULĘ ?
Dėdulė, skraidino žemes, privatizavo ne tik balkonėlį, bet ir Čiurlionį...-- kūrybinga tą kolaborantų dinastija.
Ne veltui, VIEŠPAČIU, klapčiukų išvadintas, anas pasaulį sukūrė per savaitę, šitas per 33 metus gerokai apgriovė...
nereikia sita isgama,meslo gabala rodyt viesumoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų