„Tegul tauta pažįsta savo didvyrius“, – rašo „Instagram“ vartotoja, pasidalinusi sunkiai suvokiamu aktoriaus elgesiu.
Vaizdo įraše matoma, kaip G. Ivanauskas pririštą prie pavadėlio šunį pakelia į viršų ir suka ore aplink save ratu.
„Labas vakaras. Sveiki visi susirinkę. Šį vakarą išvysite cirko numerį „helicopter“, – prieš pakeldamas šunį sakė aktorius.
Gyčio Ivanausko elgesys su gyvūnu (nuotr. Instagram)
Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis tv3.lt patvirtino, kad Vilniaus apskr. policija pradėjo administracinę teiseną dėl galimo gyvūno gerovės pažeidimo.
Vaizdo įrašu pasidalinusi socialinio tinklo vartotoja paragino savo sekėjus „visiems draugiškai supyškinti pareiškimus per e.policiją“.
Netverdami nusivilymo G. Ivanausko veiksmais gyventojai po vaizdo įrašu rašė piktus komentarus ir teigė negalintys patikėti, kad taip elgiasi „žmogus dirbantis teatre, nešantis kultūrą kitiems“.
Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacija, geriau žinoma kaip GATO prakalbo apie aktoriaus Gyčio Ivanausko žiaurų poelgį, kai jis, pririšęs prie pavadžio šunį, suko ratu. Organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė sako, kad pranešimų apie panašias situacijas gauna neretai, bet šiuo atveju labiausiai šokiruoja suaugusio, negana to, viešo asmens nesupratimas, kaip reikia elgtis su gyvūnu.
Anot B. Kymantaitės, su gyvūnais žiauriai elgiasi ir nevieši, ir žinomi asmenys. Tiesa, šiuo atveju tai darė garsus aktorius, todėl žinia labai greitai pasklido socialiniuose tinkluose.
B. Kymantaitė svarsto, kad G. Ivanausko vaizdo įrašas gali būti bandymas gauti daugiau dėmesio. Vis dėlto, toks suaugusio, negana to, viešo žmogaus elgesys šokiruoja.
„Turbūt jis dėmesio centre ir nori atsidurti, darydamas tokias nesąmones. Šokiruoja tik suvokimas, kad galiu paimti ir taip daryti. Mums kartais tikrai nesuprantama, iš kur pas suaugusį žmogų gali būti matymas, kad čia yra okay ir aš tą padarysiu.
Tai labiau šokiruoja, kada, atrodo, turi lūkestį, kad gal žinomi žmonės galvoja ir apie tai, kad juos stebi tūkstančiai žmonių, paimti ir padaryti tokius dalykus ir galvoti, kad čia yra faina, smagu ir panašiai – tiesiog stebina žmogaus mąstymo lygis“, – komentuoja GATO vadovė.
B. Kymantaitė teigia, kad G. Ivanausko elgesiu pasipiktinę žmones reagavo aktyviai – GATO sulaukė ne vieno pranešimo apie galimai žiaurų elgesį su gyvūnu.
„Žmonės reagavo. Mes nė viena nevyriausybinė organizacija negalime nubausti žmogaus, todėl tikrai džiaugiamės, kad policija imasi priemonių tokiais atvejais. Iš gyvūno kančios tebūnie pamoka, kad taip elgtis nevalia. Tegul žmonės žino“, – kalba B. Kymantaitė.
„Viešumas galbūt padės pasakyti, kad ne, taip nedaroma, tai yra gyva būtybė ir linksmintis, daryti bajerius ar kažkokius performansus galima, bet gyvas būtybes reikia palikti nuošaly, neįtraukiant į savo fantazijų pasaulį“, – priduria ji.
GATO vadovės manymu, greita visuomenės reakcija ir pranešimai apie galimą gyvūnų teisių pažeidimą parodė: daugelis žmonių nėra tolerantiški nepriimtinam elgesiui su gyvūnu, net jei tai vadinama juokeliu ar performansu.
„Aš manau, iš jo [Ivanausko] paties reakcijų tam tikras poveikis buvo. Ar tai buvo vienkartinis poveikis, ar tai buvo atsiprašymas sukandus dantis, ar suvokimas, kuris atvedė į tam tikrą mąstymo pakeitimą <...> galbūt ateitis parodys.
Dabar negali pasakyti, kad žmogus niekada taip nesielgs. Natūralu, kad visuomenės reakcija turi poveikį ir mes džiaugiamės, kad visuomenė nelieka abejinga, matydama žiaurų elgesį su gyvūnais“, – kalba B. Kymantaitė.
Ar žinomas aktorius bus nubaustas, paaiškės vėliau. GATO vadovė pažymi, kad gyvūnų teisių klausimus sprendžiančios valstybinės institucijos ne visada pasiekia rezultatų, o kai kurios nė nebando jų siekti. Todėl policijos žingsnį dėl šio įvykio pradėti administracinę teiseną B. Kymantaitė sveikina.
„Dažnai visuomenės reakcija yra didelė ir daro vienokią įtaką, bet ne visada dirba valstybinės institucijos, kurių supratimas kartais atitinka tam tikro veikėjo lygį. Tai džiaugiamės, kad šiuo atveju policija pradėjo teiseną. Kuo ji baigsis, čia kitas klausimas“, – teigia B. Kymantaitė.
„Kaip viešam žmogui, manau, pamoka buvo aiški: visuomenė netoleruoja tokių dalykų“, – apibendrina pašnekovė.