Socialiniame tinkle „Facebook“ D. Zvonkus paviešino nuotrauką, kurioje matyti prie veido lipnia juosta priklijuotas bananas.
„Naujas įvaizdis! Keliu savo kainą!“ – ironiškai pridūrė D. Zvonkus.
Su humoru į šią situaciją pažiūrėjo ir D. Zvonkaus sekėjai, komentarų skiltyje lieję pokštus.
„Plagiatas“, – rašė vienas sekėjas.
„Dabar žinosim, kas nupirko tą bananą“, – juokavo kita gerbėja.
Neįprastas kūrinys parduotas už įspūdingą sumą
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad galutinė meno kūrinio pardavimo suma buvo maždaug keturis kartus didesnė už pradinę įvertintą kūrinio vertę, kurią „Sotheby‘s“ buvo nurodęs nuo 1 iki 1,5 mln. dolerių.
„Sotheby‘s“ šį meno kūrinį apibūdino taip: „Aistringai aptarinėjamas, rapsodiškai garbinamas ir karštai geidžiamas.“
Visa tai svarbu turėti omenyje žinant, kad M. Cattelano kūrinys „Komikas“ yra vienas bananas, kaip skelbia „New York Times“, jis aukciono dieną buvo nupirktas už 0,35 JAV dolerio ir priklijuotas lipnia juosta prie tuščios sienos.
Aukcione „Komiko“ pradinė kaina pakilo nuo 800 tūkst. JAV dolerių iki 5,2 mln. dolerių, pridedant papildomą pirkėjo priemoką, rašo eu.usatoday.com.
Trečiadienį parduotas kūrinys yra ne pirmas „Komiko“ pardavimas. Autorius šį projektą visuomenei pristatė 2019 m. Majamyje vykusioje parodoje „Art Basel“, kur trys jo tiražai buvo parduoti už 120 tūkst. ir 150 tūkst. JAV dolerių.
Nuo pat meninės instaliacijos pristatymo, lipnia juosta prie sienos priklijuotas bananas tapo sensacija ir ne vienam kilo klausimas „kas yra menas?“
2019 m. žurnale „ARTnews“ meno kritikas Andrew Russethas rašė: „Daugeliui „Komikas“ yra meno pasaulio perteklinių dalykų, meno rinkos absurdiškumo ir didžiulės turtinės nelygybės, kuri dabar vyrauja pasaulio ekonomikoje, pavyzdys.“
Netrukus po pirmojo pardavimo menininkas tiesiog nuėmė bananą nuo sienos ir suvalgė jį minios akivaizdoje. 2023 m. šis veiksmas buvo pakartotas Pietų Korėjoje. Abiem atvejais bananas buvo paprasčiausiai pakeistas kitu, o „Komikas“ egzistavo toliau.
Trečiadienį meninę instaliaciją įsigijo „Tron“ kriptovaliutų tinklo įkūrėjas Justinas Sunas, kuris aukcione aplenkė šešis kitus pirkėjus. Jis už kūrinį sumokėjo kriptovaliutomis, pranešė „Reuters“.
„Tai ne tik meno kūrinys. Tai yra kultūrinis reiškinys, jungiantis meno, memų ir kriptovaliutų bendruomenės pasaulius. Tikiu, kad šis kūrinys ateityje įkvėps daugiau minčių ir diskusijų bei taps istorijų dalimi“, – netrukus po pirkimo teigė J. Sunas, pranešė „Reuters“.
Pranešama, kad J. Sunas aukcionų namams teigė, jog planuoja bananą paprasčiausiai suvalgyti.