Meilės hormonas
Niujorko Presbiterionų ligoninės ir „Weill Cornell“ medicinos centro kardiologė dr. Joy Gelbman „The New York Post“ pasakojo, kad yra mokslinių įrodymų, jog „buvimas palaikančiuose ir laiminguose santykiuose yra naudingas širdies sveikatai.“
„Viena teorija teigia, kad mylinčiuose santykiuose žmogaus organizme padidėja oksitocino lygis ir sumažėja streso hormonų, tokių kaip kortizolis, kiekis. Tai gali pagerinti kraujospūdį ir bendrą širdies bei kraujagyslių sveikatą“, – aiškino ji.
Sveikatos portalas „Healthline“ paaiškina, kad oksitocinas – tai hormonas ir neuromediatorius, atliekantis svarbų vaidmenį dauginimosi procese: jis sukelia gimdymo sąrėmius, skatina pieno išsiskyrimą moterims ir palengvina spermatozoidų judėjimą vyrams.
„Kai jaučiame trauką kitam žmogui, mūsų smegenys išskiria dopaminą, padidėja serotonino kiekis ir gaminasi oksitocinas. Dėl to patiriame stiprią teigiamų emocijų bangą“, – priduria „Healthline“.
Oksitocinas gaminasi ne tik romantiškose situacijose – jo kiekį gali padidinti ir malonios veiklos, tokios kaip hobiai ar gerumo aktai. Tačiau šis poveikis ypač stiprus fizinio artumo metu – apsikabinant, bučiuojantis ar užsiimant seksu.
Be to, „Healthline“ teigia, kad oksitocinas gali sumažinti kraujospūdį ir slopinti streso hormoną norepinefriną.
Kaip tai veikia širdį?
2005 m. žurnale „Biological Psychology“ publikuotas tyrimas parodė, kad dažnesni apsikabinimai su partneriu ir aukštesnis oksitocino lygis siejasi su žemesniu kraujospūdžiu ir retesniu širdies ritmu menopauzinio amžiaus moterims.
O tai dar ne viskas – 2022 m. Mičigano valstijos universiteto tyrėjai rado įrodymų, kad oksitocinas gali paskatinti prarastų širdies raumens ląstelių regeneraciją. Šis atradimas suteikia vilčių, kad oksitocinas galėtų padėti žmonėms, patyrusiems širdies smūgį, greičiau atstatyti pažeistą širdies audinį.
Tuo tarpu 2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad nesusituokę žmonės turi net 45 proc. didesnę riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų nei vedusieji.
Vis dėlto dr. Gelbman pažymi, kad nors santuoka siejama su mažesne širdies ligų rizika tiek vyrams, tiek moterims, šis poveikis gali būti stipresnis vyrams.
Svarbu atsižvelgti ir į santykių kokybę – nelaiminga santuoka gali turėti priešingą poveikį. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas parodė, kad vyrai, kurių santuokos kokybė laikui bėgant pagerėjo, taip pat patyrė teigiamus pokyčius širdies sveikatos rodikliuose, tokiuose kaip cholesterolio lygis ir kūno masės indeksas (KMI), palyginti su tais, kurių santykiai išliko stabiliai laimingi ar nelaimingi.
Vis dėlto, jei mintis dar kartą grįžti į pasimatymų programėles jums kelia siaubą, nusiminti neverta – dr. Gelbman pabrėžia, kad ne tik romantiška meilė gali pagerinti širdies sveikatą. Stiprūs socialiniai ryšiai su draugais ir šeima taip pat teikia naudą.
„Net ir augintinis gali pagerinti širdies sveikatą – jis padeda žmogui būti aktyvesniam ir socialiai įsitraukusiam, o tai teigiamai veikia širdį“, – priduria gydytoja.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!