tv3.lt susisiekė su „Eurovizijos“ ekspertu Tautvydu Neliupšiu, kuris dažnai keliauja ir stebi „Euroviziją“ iš arti.
Tautvydai, kaip vertini mūsų šansus „Eurovizijoje“? Ką manai apie Jurijaus pasirodymą?
Vertinti kol kas galiu tik nacionalinio finalo pasirodymą bei koncertus išankstiniuose konkurse vakarėliuose. Visų pirma, abejonių nekelia, jog pasirodymas Tel Avive bus minimalus, o pagrindinė žvaigždė bus Jurijus. Manau, jog toks pastatymas yra geras, kadangi mūsų atstovas yra charizmatiškas, moka bendrauti tiek su kameromis, tiek ir su publika. Iš kitos pusės, techninės galimybės Tel Avivo scenoje tikrai bus didelės, tad neabejoju, jog ir vizualiai pasirodymas atrodys gražiai.
Ne paslaptis, kad lažybininkų prognozės kol kas Lietuvai yra prastos. Ar galime jomis pasitikėti?
Lažybininkų prognozės Lietuvai, tenka pripažinti, iš esmės niekada nebūna geros. Šiuo metu Jurijus yra maždaug 12-13 vietoje, tačiau gan stipriai atsiplėšęs nuo kitų penkių šalių, kurioms prognozės yra tikrai liūdnos.
Reikia prisiminti, jog panašioje vietoje pernai buvo ir Ieva Zasimauskaitė, kurios šansai pradėjo kilti jau per repeticijas Lisabonoje. Iš esmės manau, kad pirmosios repeticijos tikrai pakeis lažybininkų lenteles ir prognozes. Ar jomis galima pasitikėti? Šalys, kurios yra geriausiai vertinamos, sakykime pirmajame trejetuke, į finalą iš esmės patenka visada, tačiau toliau dažnai pasitaiko neatitikimų. Tai lemia konkretus pasirodymas, kadangi kartais iš dainos tikimasi daug, tačiau scenoje vaizdas nuvilia (sakykime, taip buvo pernai su Belgija ir Graikija, kurių šansai patekti į finalą stipriai krito po repeticijų), o kartais atvirkščiai – ne itin gerai vertinama daina sužavi savo pasirodymu.
Manau, jog į lažybininkų prognozes visada reikia žiūrėti atsargiai ir tikrai negalima teigti, kad visos šalys, esančios lažybininkų „dešimtuke“ būtent ir pateks į finalą. Manau, nors „Eurovizija“ ir yra šiek tiek nuspėjama, siurprizų pasitaiko visuomet.
Jurijus pasirodys tarp Maltos ir Rusijos pasirodymų. Kaip vertini šią poziciją?
Lietuvos poziciją vėlgi vertinčiau pasitelkdamas praeitų metų pavyzdį. Ne vienas buvo nurašęs Ievą vien dėl to, jog ji turėjo pasirodyti tarp lyderiais laikytų Čekijos ir Izraelio atstovų – visgi Ieva išsiskyrė, niekas jos neužgožė ir visos trys šalys sėkmingai pateko į finalą. Kalbant apie šių metų situaciją, Malta ir Rusija tikriausiai turės gausiai finansuotus pasirodymus, abi šalys yra tarp išankstinių favoričių.
Tenka pripažinti, jog šiek tiek neramina faktas, jog pasirodysime prieš Rusijos atstovą – jo vadinamoji „power ballad“ su garsia kulminacija gali kiek ir užgožti mūsų dainą, tačiau vizualiai, manau, pasirodymai bus tikrai labai skirtingi.
Kas, tavo manymu, šio konkurso favoritai?
Tikriausiai nieko nenustebinčiau įvardijęs Nyderlandus. Vienas iš tų kūrinių, turinčių labai stiprų emocinį užtaisą ir „Eurovizijoje“ jis dažnai suveikia. Jamala, Salvador Sobral laimėjo su dainomis, kurių klausant pašiurpsta oda, prie tokių kūrinių priskirčiau ir pernykštę Lietuvos dainą, tiesa, sekėsi kiek prasčiau. Grįžtant prie Duncan Laurence, kiek teko matyti, jis jaučia šią dainą ir sugeba ją ištransliuoti – tiesa, klausimas lieka, ar pavyks tai padaryti „Eurovizijos“ metu.
Prie favoritų priskiriamas ir Šveicarijos atstovas, kuris vienaip ar kitaip yra lyginamas su pernai antrą vietą užėmusią Eleni Fureiros „Fuego“ – šiuolaikiška daina, potencialus hitas, o pasirodyme neabejotinai bus svarbi ir choreografija.
Jau minėto Rusijos atstovo, kaip ir Italijos, taip pat nenurašyčiau, bet atskiro paminėjimo yra verti Islandijos atstovai – absoliutus „Eurovizijos“ neformatas, atlikėjai, daina, išvaizda, tačiau ir savo pareiškimais pritraukia dėmesį, jie yra pasiryžę šokiruoti, nustebinti ir vėlgi – tai tikrai gali suveikti. Juk kažkada niekas negalvojo, kad ir suomiai „Lordi“ gali laimėti „Euroviziją.
Kaip išryškėja „Eurovizijos“ favoritai?
Keliais būdais. Paprasčiausias variantas – žmonės išgirsta dainą, kuri jiems patinka. Taip, dažniausiai pirmieji žmonės, kurie įvertina konkurso kūrinius, yra gerbėjai ir jų nuomonė. Pirmieji įvertinimai sklinda greitai įvairiose internetinėse platformose ir tikrai daro įtaką.
Tinklaraščiai taip pat dalinai gali formuoti nuomonę – pastaraisiais metais itin populiarūs įvairūs apžvalgų vaizdo įrašai, kuriais užsiima ir kelių „eurovizinių“ portalų atstovai.
Kartais favorito etiketė gaunama dar neišgirdus kūrinio – šiemet Rusijai paskelbus, jog į konkursą vyks Sergey Lazarev, jis buvo lažybininkų favoritu, tačiau pasirodžius dainai „Scream“ jo šansai pradėti vertinti kiek kukliau.
Žinoma, dažnai prisideda ir tikros ar viešųjų ryšių sukurtos žinutės apie dainas, bandymas atkreipti į save dėmesį. Galiausiai, reikia nepamiršti, jog lažybininkų prognozes, jų koeficientus lemia ir žmonių, besilažinančių už kažkurią šalį, gausa.