Konservatorius, Seimo narys Audrius Petrošius sveikina savo oponentą, rinkimuose laimėjusį buvusį Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovą Arvydą Vaitkų.
„Mero durys bus atviros jūsų skausmams, jūsų bėdoms“, – tvirtina A. Vaitkus.
Arvydas Vaitkus uostamiesčio konservatorių kandidatui nepaliko šansų, nugalėjo užtikrinta persvara. Konservatorius rinkimų rezultatų aptarime bando Vaitkui įgelti.
„Koks meras yra išrinktas, pamatysime. Duok Dieve, kad tai nebūtų antras Matijošaitis. Nors tikimybė tam yra blogąja prasme“, – kalba konservatorių rinkimų štabo vadovas Andrius Vyšniauskas.
„Ši politinė jėga yra geri specialistai klijuoti etiketes, šaipytis iš žmonių. Jeigu imti Visvaldą Matijošaitį, tai, kas liečia jo darbus Kaune, kaip matote, žmonės jį išrinko. Čia gali kažkam patikti, nepatikti“, – sako A. Vaitkus.
Po antrojo turo paaiškėjo, kad Iš 60-ies savivaldybių regionuose darbuosis 22 nauji merai. Visi kiti – perrinkti.
„Menkas rezultatas naujokams, giliai įsitvirtinę merai, buvę merai. Šitais neramiais laikais, kai gausu krizių, nestabilumo valdžioje, nestabili geopolitinė situacija pasaulyje, žmonės nori šiokio tokio stabilumo“, – tvirtina „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
„Savivaldoje labai lengva įsitvirtinti, nes vietinės ekonomikos galimybės ribotos, darbo vietų skaičius ribotas ir labai daug žmonių priklauso nuo savivaldybės kokį darbą dirbs, kokį atlyginimą gaus“, – sako apžvalgininkas Virgis Valentinavičius.
Naują merą šiemet turės ir Raseinių rajonas, kur pergalę prieš konservatorių 6 procentų skirtumu iškovojo „valstietis“ Arvydas Nekrošius.
„Labai gaila ir Raseinių, kadangi vėlgi ir pirmas turas buvo neblogas, ir meras tikrai gerai dribo, ir jį pakeitė, mano nuomone, ne pats šviesiausias Seimo narys“, – sako A. Vyšniauskas.
Jau dabar aišku, kad Raseiniams reikės ruoštis dar vieniems rinkimams, tik šį kartą ne savivaldos, o Seimo, nes reikės kažkuo pakeisti parlamentarą Arvydą Nekrošių.
„Andrius Bautronis būtų puikus kandidatas“, – kalba A. Vyšniauskas.
Pasvalio rajone vietos gyventojai galės dar 4 metus gyventi kartu su konservatoriumi Gintautu Gegužinsku, kuris savivaldybei vadovauja nuo 1990-ųjų. Jis nugalėjo Demokratų sąjungos kandidatę Neringą Trinskienę.
Kitas gerai Lietuvoje žinomas politikas, regionų partijos atstovas, nuolat skandaluose skęstantis Kęstas Komskis meru nebus. Antrajame ture Pagėgiuose Komskis nusileido liberalui Vaidui Benderavičiui. Komskio brolis anksčiau medžiodamas nušovė pasieniečių belgų aviganį Ramzį, o Komskio sūnų teisėsauga dabar kaltina neteisėtu praturtėjimu.
Nepasisekė ir Alytaus rajono merui konservatoriui Algirdui Vrubliauskui, kuris savivaldybę be pertraukų valdė nuo 2007-ųjų. Jis nusileido demokratei Rasai Vitkauskienei.
O Kėdainiuose, agurkų ir Uspaskivho valdose Darbo partijos kandidatas Viktoras Fiodorovas pralaimėjo socialdemokratui Valentinui Tamuliui.
„Kėdainiai buvo laikomi Uspaskicho tėvonija tokia, tvirtove, kur niekas kitas nedrįsdavo įžengti kojos į Kėdainius. Šiuo atveju, istorija perrašoma“, – teigia T. Ignatavičius.
Politikos apžvalgininkai kritikos šiemet negaili ir Vyriausiajai rinkimų komisijai. Anykščių rajono meru išrinktas valstiečių kandidatas Kęstutis Tubis prieš antrąjį turą buvo kelioms dienoms pašalintas iš rinkimų kovos dėl bausmės, skirtos už prekybą poveikiu.
„Mūsų darbas atsipirko ir svarbiausia, kad Anykštėnai patikėjo“, – kalba K. Tubis.
Nors kovo 14-ąją Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas panaikino komisijos sprendimą, istorija nesibaigė. Iki dabar dar nėra aišku, ar Tubis gali eiti mero pareigas. Vyriausioji komisija aiškina, kad reikės dar kartą kreiptis į nuosprendį dėl prekybos poveikiu politikui priėmusį Panevėžio apygardos teismą.
„Turėtumėm ieškoti šio atsakymo, tikimės, kad bendrosios kompetencijos teismai atsakys dėl nutarties apimties“, – sako Vyriausiosios rinkimų komisijos vicepirmininkas Maksimas Reznikovas.
Rinkimų rezultatais nepatenkinta ir buvusi „Laisvės ir teisingumo“ kandidatė į Visagino meres, dėl piktnaudžiavimo tarnyba anksčiau teista Dalia Štraupaitė, kuri taip pat laikinai buvo išmesta iš politinių varžybų. Štraupaitė įsikinusi, kad savo konkurentui „valstiečiui“ Erlandui Galaguzui nusileido vien dėl to, kad savaitę negalėjo dalyvauti rinkiminėje kampanijoje.
„Didžiausias šitų rinkimų pralaimėtojas yra VRK ir teismai. Mes neturime iki galo aiškių ir neprieštaringų įstatymų, kurie reguliuotų teistų ar teisiamų asmenų dalyvavimą, tai leidžia teismams vieną dieną daryti vieną sprendimą, kitą dieną daryti priešingą sprendimą. VRK nepavyksta susidoroti su tais prieštaravimais“, – sako apžvalgininkas Virgis Valentinavičius.
Vyriausioji rinkimų komisija žada savivaldos rinkimų rezultatus galutinai patvirtinti savaitės pabaigoje.